Gurme Haber

Evde Kendi İstiridye Mantarınızı Yetiştirin

Mantar Kutusu ile Evde Kendi Mantarını Yetiştir, Hasat Yap, Pişir ve Ye!

Çok şükür Türkiye’de hala güzel şeyler oluyor; bunlardan biri de: Mantar Kutusu. İnsanların kendi evlerinde yemeklerini yetiştirme fikriyle yolan çıkan Ozan Çoğalan ve arkadaşı Enes Ünal iki yıllık Ar-Ge ardından bu projeyi nihayet Haziran 2016 itibariyle hayat geçirmişler. Peki mantarlar nerede mi? Mantarkutusu.com da… Peki hangi tür mantarı mı evinizde yetiştirebiliyorsunuz? Şimdilik çeşitli renklerde İstiridye Mantarları….Üstelik rengarenk ve çok lezzetli. Ayrıca şu sıralar Macro Center ve Carrefour Gurme raflarında da kendini göstermeye başladı. Yakında da Migroslarda olacak…

mantar-kutusu-permakultur-ekibi

Mantar Kutusu Deneyimim

Son zamanlarda Türkiye’de yeme-içme alanında en heyecan duyduğum haber Mantar Kutusu projesi oldu. Çünkü mantar konusu öncelikle benim için oldukça şaşırtıcı bir mevzu. Çocukluğumdan beri bana oldukça gizemli gelen mantarların evde yetiştirilme durumu ise şaşkınlığımı ikiye katladı. Gerçekten mantarkutusu.com‘dan gelen kutuları gördükten sonra projenin sahici olduğunu anladık.

mantar-kutusu-permakulturEvde oğlumla gelen kutu içerisindeki kitte tarif edildiği şekilde mantarları spreyle her gün günde iki kez suladık ve bir hafta sonra da ilk hasatımızı aldık. Alır almaz da soğanlı mantar kavurma yaptık ve yedik. Ölmedik ve enfes oldu. Üstelik bu mantarlar oldukça da lezzetli. Kokuları da harika. Öyle bir parfümü var ki hasat sonrası kokusu parmaklarımızdan uzun süre çıkmadı. İlk hasat sonrası ikinci hasatımızı aldık. Elbette onları da afiyetle yedik.

Mantar Kutusu‘nda gri, sarı ve pembe olmak üzere 3 ayrı çeşit İstiridye Mantarı mevcut. Üçünü birden satın alırsanız indirimli oluyor.

mantar-kutusu-pembe-ve-sari-istiridye-mantari

Toprakla Kopan Bağınızı Evinizde Kurun (Ne Olur! Bu çok önemli.)

Evimizde mantar yetiştirmenin bu kadar heyecan verici ve eğlenceli olacağını hiç düşünmemiştim. Üstelik 8 yaşındaki oğlumla birlikte mantar spreyleme her gün birbirimize sorduğumuz ve birlikte vakit geçirdiğimiz bir etkinlik haline geldi. Arka balkonda kapalı panjurlar içerisinde gizemli bir İstiridye Mantarı yetiştime alanımız var artık ve sanıyoruz bu konudaki çalışmalarıızı ilerleteceğiz. Hasatlarımızı ellerimizle de yapınca işin keyfinden geçilmiyor doğrusu.

Ozan ve genç ekibini canı gönülden tebrik ediyor ve başarılarının devamını diliyoruz. Harbiyiyorum.com ekibi olarak biz de her zaman yanlarındayız ve destekçisiyiz.

*Ozan Çoğalan ve Mantar Kutusu projesi hakkındaki röportajımızı da bekleriz.

Salih Seckin Sevinc

Harbiyiyorum.com kurucusu ve yazarı. 2009'dan beri yeme-içme üzerine keşifler yapıyor. Araştırıyor, yiyor, içiyor, videolar/fotoğraflar çekiyor, düşünüyor ve yazıyor. 2021 - "Ruhani" (Roman) 2018- "Ölüm Yolcusu Abdülüver'in Tuhaf Seyahatleri" (Roman) 2016 - "Harbi Yiyorum - Türkiye'de Harbiden Nerede Ne Yenir?" (Yemek Kitabı) 2015 - "Her Şeyin Başı Blog" (İş Kitabı) 2014 - "Social Media for Real" (İngilizce İş Kitabı) 2012 - "Pazarlama İletişiminde Sosyal Medya" (İş Kitabı) kitaplarının yazarı. 2018'den bu yana ODA TV "Lezzet Peşinde" köşe yazarı, Eylül 2019'da KRT'de "Harbi Yiyorum" programını hazırlayıp sundu. Şu anda "Nerede Ne Yenir?" cümlesinin altını doldurmaya ve lezzet keşiflerini/öğrendiklerini size aktarmaya devam ediyor.

One thought on “Evde Kendi İstiridye Mantarınızı Yetiştirin

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir