Genel Yemekler

Firik Pilavı Nedir?

Firik Pilavı Nedir?

Adı kadar tadı da farklı olan firik pilavı bildiğimiz pilavdan hazırlık aşamasıyla farklılık göstererek ün kazanmıştır. Namını bir tahıl türüne borçlu olan yemek Orta Anadolu ve Güneydoğu Anadolu bölgelerimizde  bilinmektedir.

Pilavı farklı kılan şey ise adını aldığı firiktir.

Firik tarlada sert şekilde bulunan buğday başaklarının olgunlaşmasını beklemeden, köklerinden 10-15 cm üstünden olacak şekilde kesilmesi suretiyle desteler halinde toplanır. Bir bitki türü olan firiği sapından ve çöplerinden arındırmak için en kolay yöntem pişirmeden önce derin bir tencereye almak ve üzerine su eklemektir. Bu sayede suyun yüzeyine çıkan firik çöpleri alınıp suyu süzdürülmektedir. Çeşitli işlemlerden geçirilen, yeşil renkte olan firik destelerinin öncelikle kabukları yakılır, ardından taneleri ayıklanır.

Ateşte kavrularak bir ön pişirme evresinden geçen yemeğin, damak farklılığı oluşmasını sağlayan ana etken kendini burada göstermeye başlar. Pişirilirken ve yenilirken yayılan hafif yanıksı koku sizi tesir altına almaktadır.

Gaziantep yöresinde sıklıklıka tüketilen firik pilavının içinde diğer pilav çeşitlerinde olduğu gibi tuz, tereyağ, bulgur, domates salçası yer almaktadır. İsteğe göre kıymalı da yapılmaktadır. Sunum olarak yanında ayran ve salata uygundur.

Çerez olarakta tüketilen Firik Pilavının isli bir tadı olduğundan her damak zevkine uygun değildir. Yine de sevenleri için çok lezzetli bir pilav türüdür. Glisemik indeksi de oldukça düşüktür.

*Firik Pilavı hakkında sizin de ekleyeceğiniz bilgiler ya da nerede yenebileceğine dair öngörüleriniz varsa lütfen yorum kısmına yazarak bu yazıya katkıda bulunun.


One thought on “Firik Pilavı Nedir?

  • Askın

    Pilavi hayatimda ilk defa tadina bakma şansım oldu.Hakikaten isli bir tad bırakıyor.Tanleri biraz sert geldi.Genel olarak herzaman yiyebilbilceğim bir pilav değil.

    Yanıtla

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir