GaziantepŞöbiyet

Gaziantep’te Şöbiyet Nerede Yenir? Koçak Baklava ve Şöbiyet, Şehitkamil, Gaziantep

Baklava, Katmer, Burma Kadayıf‘tan sonra sıra geldi Gaziantep’in Şöbiyet’inden bahsetmeye. Fi tarihinde Semih Baba ile birlikte Halil Usta’da küşleme ve akabinde Köşk’te yediğimiz ciğer kavurmanın ardından, Koçak’ta şöbiyet yediğimizde bir daha başka yerde yediğimiz şöbiyete şöbiyet diyemeyeceğimizi anlamıştık. İşte idrak böyle bir şey, ey dostlar!

Arkadaş, her şeyin bir şeyi var. Şöbiyetin de şeyi Koçak. Elbette diğer fıstıklı tatlıları da enfes ama burada şöbiyet bir nur-ü derün, şiddet-i pak ve dahi afet-i devran. Yani Kutb-ül Şöbiyet’in yeri tam da burası. O kadar.

Şöbiyet bilindiği üzere baklavagillerdendir ve biraz erotik bir tatlıdır. Onu pek muhterem kılan ise ince yufkaların içerisine konulan kaymak ve onların üzerine serpilen antep fıstığı ve sade yağdır. Böyle ağzı da tam kapanmaz ki, sizi midye dolma misali hafiften içeriye davet eder aslında. Yemeden önce gözlerinizi kapayarak koklamanız gereken tatlıların başında gelir.

kocak-sobiyet-baklava-gaziantep-02

Şöbiyet kelimesinin kökeni Arapça’nın “Şaabiyat” kelimesinden gelir. Suriye’de de bolca tüketilen bir tatlıdır. Böyle “Ş, B, Y, T” olarak ele alındığında “Halka Ait”, “Popüler Olan”, “Tıka Basa Yeme”, “Fazlasıyla Doyma” anlamlarını ihtiva eder.

Rahmetli Platon ölmeden önce ezeli ve ebedi gerçekliklerden bahsetmiş. İnsanlar; “Doğumdan önce de bunları biliyorlardı, ebedde de bunları bilecekler.” demiş kavramlar için. Kendisi şöbiyeti her ne kadar görmeden vefat etmiş olsa da, şu anda dünyaya gelseydi  muhtemelen o da bu tatlı için “Aa, bunun ismi şöbiyet lan!” derdi. Bir tatlıya ismi bu kadar mı yakışır be mübarek!? Bakın bakalım siz de şu tatlının resmine hele? Böyle bir tatlıya “Şöbiyet” dışında ne isim verirdiniz? Deyin bana.

kocak-sobiyet-baklava-gaziantep-03

Neyse efendim, daha fazla felsefeye girmeden Gaziantep hakkında yazdığımız tüm yazıları okumanızı tavsiye ediyoruz. Doğrusu Harbiyiyorum, tüm ehl-i gurmeye Gaziantep yeme-içme kültürü adına samimi bir külliyat sunmaktadır.

Dileğimiz odur ki, Gaziantep yeme-içme konusunda bu zengin çeşitliliği ile dünyanın en önemli gastronomi merkezlerinden biri olarak hatırlansın.

İşte bugün artık Gaziantep’e gideceğiniz zaman Şöbiyet’in de nerede yenileceğini size söylemiş olduk.

Yazmak bizden, irfan Allah’tan.

Vesselam.

kocak-sobiyet-baklava-gaziantep-04

Koçak Baklava ve Şöbiyet
Cebesoy Bulv. Budak Mah. Şehit Mehmet Engin Özdinç Sok. No:3 Şehitkamil /Gaziantep
Tel: 0342 3210519

Google-Map-Icon821Adresi haritada görüntülemek için tıklayın.

Salih Seckin Sevinc

Harbiyiyorum.com kurucusu ve yazarı. 2009'dan beri yeme-içme üzerine keşifler yapıyor. Araştırıyor, yiyor, içiyor, videolar/fotoğraflar çekiyor, düşünüyor ve yazıyor. 2021 - "Ruhani" (Roman) 2018- "Ölüm Yolcusu Abdülüver'in Tuhaf Seyahatleri" (Roman) 2016 - "Harbi Yiyorum - Türkiye'de Harbiden Nerede Ne Yenir?" (Yemek Kitabı) 2015 - "Her Şeyin Başı Blog" (İş Kitabı) 2014 - "Social Media for Real" (İngilizce İş Kitabı) 2012 - "Pazarlama İletişiminde Sosyal Medya" (İş Kitabı) kitaplarının yazarı. 2018'den bu yana ODA TV "Lezzet Peşinde" köşe yazarı, Eylül 2019'da KRT'de "Harbi Yiyorum" programını hazırlayıp sundu. Şu anda "Nerede Ne Yenir?" cümlesinin altını doldurmaya ve lezzet keşiflerini/öğrendiklerini size aktarmaya devam ediyor.

8 thoughts on “Gaziantep’te Şöbiyet Nerede Yenir? Koçak Baklava ve Şöbiyet, Şehitkamil, Gaziantep

 • İlhan ŞİMŞEK

  Sn.Yetkili
  Ben İstanbul’da ikamet etmekteyim.2010 yılında şehrinize yaptığım bir iş seyahatinde ziyaret ettiğim arkadaşım Ahmet KARAŞAHİN(İnter Global Kargo)in ikramı baklavanızı yemek nasip oldu.Şimdiye kadar yediğim en güzel baklavaydı.Şimdi sitenizi buldum ve aileme de ikram etmek istiyorum.Eğer imkan olursa 2 kg.karışık(baklava ağırlıklı)tatlınızı kargo ile göndermenizi rica eder,hayırlı işler dilerim.İlginize şimdiden teşekkürler.Mail adresime bilgi verebilirsiniz.Ellerinize sağlık.
  Not:Bedelini Banka hs nosu ile havale veya kapıda kargoya ödeme yapabilirim.

  Yanıtla
  • admin

   İlhan beyciğim biz o kurum (Koçak) değiliz. Biz onlar hakkında yazı yazanlardanız sadece. Ama maalesef bizi Google pek sever :) Siz Koçak baklava diye aratın lütfen. Şimdiden afiyet olsun. Sevgiler…

   Yanıtla
 • Bir zamanlar evde şobyet yaptıydım ve şeker komasından, kedim ile aynı kaderi paylaşırcasına, miskin miskin, elimde 3 sise soda. İçimdeki şeker baygınlığını atmaya çalıştığım günleri andım ve hemen kısa bir zihinsel kıyaslama yaparak, tereyağ’ın kokusunu, fıstığı ve sizin ŞÖBYET’i hayal ettim. Acaba kaç şiddetinde, şeker depremi ile sarsılır bünyem ?

  Ağzınıza sağlık.

  Son olarak, Platon’a küşlemede yedirmek lazım.

  Selamlar

  Yanıtla
  • admin

   Platon küşlemenin hasını yemiştir zaten :)

   Yanıtla
 • Ümit

  Antep de şöbiyetin hası en kralı yok böylesi Zeki İnal da yenir diyolla. Bu konuda görüşleriniz nedir zira bu bünye ikisini de tatmadı.

  Yanıtla
 • vezuka27

  Ayıntap’lı olarak Çelebioğlu baklavadan ”YAPRAK ŞÖBİYET ”üzerine tanımam.
  Zaten Ayıntap’ın en iyisi Çelebioğludur.Ayıntaplılar bunu çok iyi bilirler..

  Yanıtla
 • Dincer

  Zeki inali öv öv bitiremediler ancak Vedat milora bizzat zeki inalin kendisi içine kaymak yerine sut ve irmikten yaptığımız karışımı koyuyordu diyor.kaymak erirmis çünkü.

  Yanıtla

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir