Süt Ürünü

Gelibolu’da Koyun Yoğurdu Nereden Alınır? Zafer Çiftlik Süt Ürünleri, Gelibolu, Çanakkale

Yaz geldi mi Gelibolu’dan Lapseki’ye trafik artar. Gelibolu-Lapseki feribotları, Çanakkale boğazında öte yakaya bolca araç taşırlar. Ecdadımızın kanı ile kutsanmış bu mübarek topraklarda yeme-içme adına Türkiye’nin her yerinde göremeyeceğiniz farklı lezzetler gizlidir. Bu sebeple buralara ayak bastığınızda iskeleye yakın olan bu hazinelere de mutlaka uğramak aklınızda olsun. Uğramazsanız da canınız sağolsun!

Alaeddin Konserve’ den ançüez, sardalya ve konserve ton balıklarınızı aldıktan sonra hemen karşısındaki Atatürk caddesine bir dalın bakalım. Daldınız mı? Caddede yürürken bir-iki dakika sonra sol tarafınızda süt ürünleri konusunda on numara plus bir yer olan Zafer Çiftlik‘i göreceksiniz.

Zafer Çiftlik, 1950 yılında Süleyman Batır tarafından Şen Pastanesi ismi ile kurulur. Ancak daha sonra Süleyman beyin kardeşi Hilmi Batır askerden dönünce mekanın ismi Zafer Pastanesi olarak değişir. Zamanla Süleyman Usta’nın oğulları Zafer ve Necati’de babalarının yanında dükkana yardım etmeye başlarlar. Yıllar akıp giderken baba Süleyman Batır 1982 yılında vefat eder (Allah rahmet eylesin) ve Zafer ile Necati kardeşler tüm yükü omuzlanırlar. Omuzlanmakla da kalmayıp atağa geçerler.

Atak ne mi? Kendi mandıralarını açarlar, bulundukları dükkanı satın alırlar, pastanecilikten vazgeçip şirketin ünvanını değiştirirler. Ürün çeşitlerini azaltıp sadece süt ürünleri üretmeye karar verirler. (Bizce bu harika bir şey dostum!) Daha ne olsun, değil mi? Hem içimizde kaç kişi “Hayatımın bundan sonra geri kalanını süt ve süt ürünlerine veriyorum!” diyebilir ki? Batır kardeşler demiş işte.

zafer-ciftlik-gelibolu-peynir-helvasi

Her neyse. Ahali olarak gittiğimizde sabahın erken saatleriydi ve dükkan yeni açılmıştı. 6kg’lık tava kaplarda koyun-inek sütü karışımı yoğurtlara saldırdık. Yüzümüze, kafamıza yoğurt çaldık. Kendi aramızda yarışmalar düzenledik. Yoğurt kovalarının içerisine çeyrek altınlar falan attık. Sonra da bu altınları ağızımızla, dilimizle bulmaya çalıştık. Coştukça coştuk. Olayı bir yoğurt festivaline dönüştürdük. İnanın bir yoğurdun ömr-ü hayatımızda bizi bu kadar sapıtıracağı hiç aklımıza gelmezdi. Biz buna “Yoğurt Coşkusu” diyoruz.

Lakin burada esas bir tam koyun yoğurdu vardır ki bu yoğurt Mart – Temmuz arasında hakkı ile vuku bulur. Bu lezzet bir başkadır dostlar. Na, şuraya yazıyoruz! Zafer Çiftlik’te yoğurt yedikten sonra zihninizdeki yoğurt kavramının değişmesine siz de hayret edeceksiniz.

Tabii süt ürünleri denilince olay sadece yoğurttan ve peynirden ibaret değil. Biz dayanamadık dondurma da yaladık. Buradan evimize dönerken kilolarca taptazecik peynir helvası aldık. Eve bu aldığımız peynir helvasından sadece yarım kilosunu ulaştırsabildik. Yoğurdu İstanbul’a getirdiğimizde ise yiyen herkes “Neüzübillah!” çekti.

Ha unutmadan, bütün bunların yanında Zafer’in bir de kızarmış peynir helvası var ki dibinizi düşürür. Bir de ağlatır. (Şimdi ağlamayın diye bunlara ayrı bir yazı da değineceğiz.)

Neyse efendim. Uzatmadan diyoruz ki; tüm lezzet emeği sahiplerine sevgiler bizden, bereketi ise Allah’tan.

Vesselam.

zafer-ciftlik-sut-urunleri-gelibolu

 

Zafer Çiftlik Süt Ürünleri
Camii Kebir mah. Atatürk caddesi. No:33 Gelibolu – Çanakkale
Tel: 0286 5661115

Google-Map-Icon821Adresi haritada görüntülemek için tıklayın!

Salih Seckin Sevinc

Harbiyiyorum.com kurucusu ve yazarı. 2009'dan beri yeme-içme üzerine keşifler yapıyor. Araştırıyor, yiyor, içiyor, videolar/fotoğraflar çekiyor, düşünüyor ve yazıyor. 2021 - "Ruhani" (Roman) 2018- "Ölüm Yolcusu Abdülüver'in Tuhaf Seyahatleri" (Roman) 2016 - "Harbi Yiyorum - Türkiye'de Harbiden Nerede Ne Yenir?" (Yemek Kitabı) 2015 - "Her Şeyin Başı Blog" (İş Kitabı) 2014 - "Social Media for Real" (İngilizce İş Kitabı) 2012 - "Pazarlama İletişiminde Sosyal Medya" (İş Kitabı) kitaplarının yazarı. 2018'den bu yana ODA TV "Lezzet Peşinde" köşe yazarı, Eylül 2019'da KRT'de "Harbi Yiyorum" programını hazırlayıp sundu. Şu anda "Nerede Ne Yenir?" cümlesinin altını doldurmaya ve lezzet keşiflerini/öğrendiklerini size aktarmaya devam ediyor.

One thought on “Gelibolu’da Koyun Yoğurdu Nereden Alınır? Zafer Çiftlik Süt Ürünleri, Gelibolu, Çanakkale

 • Erhan

  Temizlik ve hijyen kosullarini görmedigim,
  raporla belgelemesi olmayan,
  ucuz malzemelerle yapilan,
  pahali denilen paralara satilan,
  hic bir ürünü TÜKETMIYORUM….

  Ve size de tavsiye etmiyorum..
  Yedikten sonra düsüneceginize,
  yemeden düsünmenizi tavsiye ederim..

  Yanıtla

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir