Kapanan RestoranlarMavi YengeçMuğla

Dalyan’da Izgara Mavi Yengeç Nerede Yenir? Tekne Turu, İztuzu Plajı Çıkışı, Gölde, Hasan Usta’nın Teknesinde, Dalyan, Ortaca, Muğla (Dikkat: Bu Restoran Kapanmıştır!)

Not: Bu restoran kapanmıştır. Sadece tarihi arşivlerde bulunması adına yazı saklanmaktadır.

Fotoğraftaki yengecin kırmızı rengine aldanmayın. Bu kızancıklar pişirilince kırmızılaşıyorlar. Yoksa öncesinde mavi renkli ve oldukça da havalılar. Bir nevi deniz artisti diyebiliriz bu “Mavi Yengeçler” için… Bu arada bütün pişen yengeçler kırmızı oldukları için pratikte “Mavi Yengeç” yemiş olmuyoruz. Hayvan sana son oyununu böyle oynuyor işte. Denizdeki halini midenize kondurtmuyor. İlk oyunu da ne mi? “Eh, bir parmağını kaptırmaya gör!”

Neyse efendim. Halk yiyeceğinin gerçek adresi olan Harbiyiyorum her zamanki gibi gittiği yerlerde gerçek halk yeme-içme kültürünü bulmaya devam ediyor. “Hadi lan oradan! Mavi Yengeç nereden halkın yiyeceği oluyormuş?” diyenlerinizi duyuyorum. Ayıp ediyorsunuz! Biz diyorsak öyledir. (Bu tavrımız birilerini hatırlatıyor değil mi?) Mavi Yengeç gerçek bir halk yiyeceğidir. Bakın dinleyin şimdi.

mavi-yengec-dalyan-mugla-hasan-usta-02

Dalyan’a gittiğinizde şevk ve şüphesiz vacip olan tek bir şey vardır: Tekne turu yapmak. Bunu yaptığınız zaman sizi sazlıkların arasından Caretta Kaplumbağaları ile meşhur İztuzu Plajına götüren kaptanınız, öğlen yemeği için eğer isterseniz Dalyan’da manzaralı ve uçuk fiyatlı bir restorana da götürebilir ama siz “Yok, gölün ortasında kocaman Mavi Yengeçler pişiren Hasan Usta varmış. Bizi ona götür!” derseniz de oraya götürür. (İşte bu, Harbiyiyorum’un gerçek yiyicilere sunduğu en büyük faydadır.) Normalde fiyat vermeyiz ama burada özel bir durum var. Hasan Usta’da ebatları küçümsenmeyecek yengeçlerin tanesi eğer Türkseniz 10 TL, yok eğer turistseniz 10 Euro şeklinde. (Yanınızdaki İngiliz kıza hava atacağım diye “Hello” falan derseniz, ayvayı yersiniz!)

Normalde Mavi Yengeç‘in serbest olarak avlanması “Jandarma- cenderme” tarafından yasaklanmış ama Hasan Usta düzenli olarak cezalarını ödeyen biri olduğu için ticaretine son derece güveniyor. Yengeçler biz gittiğimize sıcaktan biraz bunalmış ama üstü süngerle örtülü bir kasanın içerisinde kına gecesindeki süslü kızlar gibi bekleşiyorlardı. Bizim tekneden Hasan Usta’nın teknesine Karayip Korsanları misali “Allah Allah!” nidaları ile geçiş yaptık. Sonra da teknede bulunan herkese birer yengeç sipariş verdik.

mavi-yengec-dalyan-mugla-hasan-usta-03

Şimdi ağır bir cümle geliyor, sıkı durun! 12 yıldır bu işi yapan yakışıklı kaptanımız Hasan Usta önce yengeçleri aldı ve altlarına maşanın ucu ile vurarak yaşamlarına son verdi. (Ne oldu üzüldünüz mü? Hayatımız hep parçalayıp, yiyip, yok ederek geçiyor. Yaşamak için hep yok ediyoruz. Sadece gözümüzün önünde bu işlemi görünce biraz içimiz burkuluyor, o kadar.)

Hemen sonra ikiye böldüğü (bu da tanıdık geliyor değil mi?) yengeçleri önce gazlı ızgaranın buhar alma odasına (Alt kat) daha sonra da direk ızgaranın üstüne aldı. (Üst kat) Biz de sabırsızlıkla beklemeye başladık. 5 dakika sonra Hasan Usta “Ta,Taa!” diye bağırdı. Şaka şaka. Öyle bir şey der mi len Hasan Usta?! Hemen plastik tabaklara yanlarında bir çeyrek limonla servise başladı. “Buyrun…” dedi sadece.

mavi-yengec-dalyan-mugla-hasan-usta-04

Şimdi, böyle zokkadanak yengeç yemek nasıl bir şey, onu izah edelim. Bir kere hayvanın kıskacından falan korkmayacaksın. Parmaklarınla kabuklarını ceviz kırar gibi kırıp, içinde ne var ne yoksa sıyıracaksın, hüpleteceksin, lüpleteceksin. Her şeyin bacağını, budunu lezzetli yapan Rabbim bu mahlukatta da aynı yöntemi kullanmış. Büyük kıskaçlarının içinde gizlenen et, hayvanın en lezzetli tarafı. Bunun dışında bir tane yengeç kimseyi doyurmaz. Bu yüzden biz hemen ikincileri sipariş verdik. (Bak dikkat et! Hala 10 Euro yapmadı!)

Hasılı dostlar tavuk sıyırmak, etin iliğini hüpletmek gibi meziyetlere sahip olanlarımız yengeç yemede en muvaffak olanlardan olacaktır. Bunun dışında siz siz olun, sıyırmaktan asla vazgeçmeyin. Ha babam sıyırın. Kendinizi dünyaya kemik sıyırmak için gelmiş gibi düşünün. Doğru sıyıramadığını düşünenler nasıl sıyırmaları gerektiğini Hasan Usta’ya yengeçleri tam sıyırmadan sıyırttırabilirler.

Yengeç sıkı afrodizyaktır. “Bir oturuşta 25 tane yiyen var.” diyen Hasan Kaptan’la bunu yiyen insanın aynı gece neye dönüştüğü konusunu detaylı konuşmak isterdim. Ama ortam müsait değildi. Nasip olmadı. (Neye dönüşecek abi, direk National Geographic)

Neyse efendim. Dalyan’a gittiğinizde Mavi Yengeçlerinizi bir güzel yiyin. Hasan Usta’ya da bizden selam söyleyin. Tekneye yanaştığınızda emekli ve gazi Caretta kaplumbağasını da görmek istediğinizi söyleyin. O da sizin gibi yengece geliyor. Göçe gitmiyor. Yerli olmuş. Sıtkı sıyrılmış onun da.

Vesselam!

mavi-yengec-kaplumbag-cagirma-dalyan-mugla-hasan-usta

Mavi Yengeç Pişiricisi Hasan Usta
İztuzu Plajı arkası. İskelelerin az ilerisi. Gölün ortası.
Tel: Yok. Ortaca, Dalyan, Muğla. Dalyan’da tekne turunuzu yapan kaptana sorun. Israrla Hasan Usta deyin.

Salih Seckin Sevinc

Harbiyiyorum.com kurucusu ve yazarı. 2009'dan beri yeme-içme üzerine keşifler yapıyor. Araştırıyor, yiyor, içiyor, videolar/fotoğraflar çekiyor, düşünüyor ve yazıyor. 2021 - "Ruhani" (Roman) 2018- "Ölüm Yolcusu Abdülüver'in Tuhaf Seyahatleri" (Roman) 2016 - "Harbi Yiyorum - Türkiye'de Harbiden Nerede Ne Yenir?" (Yemek Kitabı) 2015 - "Her Şeyin Başı Blog" (İş Kitabı) 2014 - "Social Media for Real" (İngilizce İş Kitabı) 2012 - "Pazarlama İletişiminde Sosyal Medya" (İş Kitabı) kitaplarının yazarı. 2018'den bu yana ODA TV "Lezzet Peşinde" köşe yazarı, Eylül 2019'da KRT'de "Harbi Yiyorum" programını hazırlayıp sundu. Şu anda "Nerede Ne Yenir?" cümlesinin altını doldurmaya ve lezzet keşiflerini/öğrendiklerini size aktarmaya devam ediyor.

14 thoughts on “Dalyan’da Izgara Mavi Yengeç Nerede Yenir? Tekne Turu, İztuzu Plajı Çıkışı, Gölde, Hasan Usta’nın Teknesinde, Dalyan, Ortaca, Muğla (Dikkat: Bu Restoran Kapanmıştır!)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir