YEMEK ANSİKLOPEDİSİ

Glühwein (Alman Sıcak Şarabı) Nedir?

Glühwein soğuk kış aylarında Almanların Noel (Christmas) pazarlarını gezerken içleri ısınsın diye ortaya çıkan, baharatlarla çeşnilendirilmiş sıcak şaraptır. İngilizceden karşılığı “Glow Wine” yani “Parlayan Şarap” tan gelmektedir. Özellikle Christmas Markt ismini verdikleri pazarlarda her yerde görebilirsiniz.

Genellikle kırmızı şarapla yapılır. İçine tarçın çubuğu, karanfil, yıldız anason, turunçgil kabuğu, vanilya gibi baharatlar atılır. Bazen alkol etkisini artırmak adına içine ekstra rum veya likör takviyesi yapılır. Bu şekilde hazırlanan Glühwein‘lar tek içişte (shot) fondiplenir. Her ülkede sıcak şarap tarifi farklı olsa da Almanya ve Viyana’da aynı tarifle hazırlanır ve içilir.

İşin enteresan tarafı Ruslar da Almanlar’la aynı tarifi uygular. Romanya’da sıcak şaraba “Vin fiert” derler. Yani: Kaynamış Şarap. Almanya’da ise sıcak şarabı asla kaynatmazlar. İçine kattıkları nevalelerle kaynamaya başlarken ısıyı düşürürler. Neticede şarap ne kadar kaynarsa içindeki alkol de o kadar buhar olup, uçar. Nordik ülkelerdeki sıcak şarap versiyonlarının içine ayrıca (badem, kuru üzüm gibi) kuruyemişler de katılır.

Almanya’nın en favori Noel içkisi olan Glühwein’ı geçtiğimiz Berlin seyahatimizde keşfettik. Yani onca Almanya’da yaşayan eşimiz dostumuz var; bir kez olsun bu Alman sıcak şarabından bahsetmediler. Meğer Alman yeme-içme kültürünün çok önemli bir parçasıymış!

Eğer Noel zamanı “Christmasmarkt” lara giderseniz, burnunuza gelen ekşi ve tarçınlı kokuyu takip edin. Bir Glühwein standına ulaşacaksınız…

Denemeden, soğukta, ayakta bir Glühwein içmeden; hasılı Almanların köklerinde Glühwein sevgisini anlamadan, Alman kültürünü anlamanız imkansız.

İçin. Bizim için de için.

Afiyet olsun.

*Yayına giren videolarımızdan haberdar olmak için Harbi Yiyorum Youtube kanalımıza abone olmayı unutmayın!

Salih Seckin Sevinc

Harbiyiyorum.com kurucusu ve yazarı. 2009'dan beri yeme-içme üzerine keşifler yapıyor. Araştırıyor, yiyor, içiyor, videolar/fotoğraflar çekiyor, düşünüyor ve yazıyor. 2021 - "Ruhani" (Roman) 2018- "Ölüm Yolcusu Abdülüver'in Tuhaf Seyahatleri" (Roman) 2016 - "Harbi Yiyorum - Türkiye'de Harbiden Nerede Ne Yenir?" (Yemek Kitabı) 2015 - "Her Şeyin Başı Blog" (İş Kitabı) 2014 - "Social Media for Real" (İngilizce İş Kitabı) 2012 - "Pazarlama İletişiminde Sosyal Medya" (İş Kitabı) kitaplarının yazarı. 2018'den bu yana ODA TV "Lezzet Peşinde" köşe yazarı, Eylül 2019'da KRT'de "Harbi Yiyorum" programını hazırlayıp sundu. Şu anda "Nerede Ne Yenir?" cümlesinin altını doldurmaya ve lezzet keşiflerini/öğrendiklerini size aktarmaya devam ediyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir