Gastro Kitap

Gülşen Altın’ın “Kim Demiş Yiyemezsin?” Kitabıyla Yasaklar Kalkıyor

Genel bir algı var ki, kalorisi düşük diyet yemekler tatsız olur. Oysa sağlıklı beslenmenin sürdürülebilmesi için yediklerimiz bizi mutlu etmeli, lezzetli olmalı. Hem sağlıklı hem de lezzetli tariflerin rehber niteliğinde bir kitapta biraraya geldiğini öğrenince biz çok mutlu olduk. 

“Artık Yasak Yok” sloganıyla yola çıkan Beslenme Uzmanı Gülşen Altın’ın “Kim Demiş Yiyemezsin?” kitabında paylaştığı tarifler arasında yer alan, mantı, çiğ börek, lahmacun, hamburger, pizza, içli köfte, brownie, cheesecake, pancake gibi lezzetleri görünce de doğrusu şaşırdık. Açıkcası bir beslenme uzmanı bu lezzetler üzerine kitap yazınca şaşırmamak elde değil. 

Martı Yayınları tarafından hazırlanan, 160 kalorilik pizzanın ne kadar lezzetli olduğunu, 270 kalorilik mantının nasıl kilo verdirdiğini, muzlu pastanın 211 kalorilik halini, tüm açıklığı ile ortaya koyan “Kim Demiş Yiyemezsin?” kitabı, bilimsel verilere önem veren, kendi ve sevdikleri için sürdürülebilir beslenmenin yöntemlerini merak eden, sofralarından kalorisi düşük, besin değeri, proteini ve lezzeti yüksek yemekleri eksik etmek istemeyen okuyucular için çok faydalı bir kaynak. 

Gülşen Altın, İzmir’de 1993 yılında kurduğu Park Sima Zayıflama Kliniği’yle faaliyete geçmesinin ardından, Türkiye’de ilk defa obeziteye ilişkin spor departmanını kurmuş. 2014 yılında da kliniğini İstanbul Nişantaşı’na taşıyarak çalışmalarına burada devam ediyor. Bugüne kadar ses getiren başarılarına yeni kitabıyla da bir yenisini daha eklemiş. 

İnsülin direnci, tiroit ve menopoz sürecindekiler için yaptığı 10 yıllık araştırmalar sırasında ortaya çıkan ve özenli denemeler sonucu kaleme alınarak yayınlanan “Kim Demiş Yiyemezsin?” kitabında kalorisi düşük tariflerin lezzetsiz olduğuna dair kanıları da ortadan kaldırıyor. Kilo vermeyi sağlayan, besin ve protein değeri yüksek tariflerin üzerine uzun süre çalışılmış ve lezzetli hallerine ulaşılıncaya kadar da özenle tekrar tekrar yapılmış. Tarifler, sadece hastalıklar sebebiyle yaşanan beslenme problemlerine yardımcı olmakla kalmıyor, herkesin yaşamına katabileceği beslenme alışkanlıkları yöntemlerini de öğretiyor. Nitekim artık mesele sadece kilo vermek değil, sürdürülebilir bir beslenmenin mümkün hale gelmesi.

Kim Demiş Yiyemezsin? kitabını, Türkiye’nin önde gelen tüm kitap evlerinde ve online satış üzerinden adrese teslim servisi sunan www.amazon.com.trwww.n11.comwww.dr.com.trwww.okuoku.com web sitelerinden satın alabilirsiniz. 

Hande Urgancıoğlu Kardaş

Seyahat etmek, yeni yerler ve lezzetler keşfetmek, gittiğim yerlerden anılar biriktirip dönmek en keyif aldığım şeyler arasında. Harbiyiyorum'da da bunun için yazmaya başladım.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir