Kelle PaçaNE YİYELİMNEREDE YİYELİMSakatatYunanistan

Gümülcine’de En İyi Kelle Çorbası Nerede İçilir? Trakya Lokantası, Rıdvan Usta, Gümülcine, Yunanistan

“İşkembe, kelle, tavuk suyu, ayak suyu…” Mercimek yok! 

Küçücük bir lokanta. Sabah 07:30’da Gümülcine’deyiz. Güneş yeni doğmak üzere. Lokantanın tabelasında yazanı anlamıyoruz ama içeride lezzetli bir şeyler olduğu kesin. Buharlı cam kapıyı açıp da içeri girer girmez solda derin tencerelerde çorbaları ve arkasındaki ustayı görüyoruz. 

Usta Türkçe biliyor. “Ne çorbaları var?” diye soruyoruz. Sayıyor, “İşkembe, kelle, tavuk suyu, ayak suyu…” Mercimek yok! 

Sabah erken vakit olmasına rağmen içeride kahvaltı niyetine çorba içen çok insan var. 

İşkembe ile kelle arasında gidiyoruz. Ama eti bol kellede karar kılıyoruz. Çünkü Gümülcine’den istikamet Selanik ve orada çok iyi bir işkembeci biliyoruz. O yüzden işkembe hakkımızı oraya saklıyoruz. 

Altı-yedi masalı bir lokanta burası. Belli ki tanınıyor. Ustanın isminin Rıdvan olduğunu öğreniyoruz. Mekan hemen merkezdeki Çukur Kahve’nin yanında. Bir başkasının oturduğu dört kişilik masaya biz de ilişiyoruz ve kelle çorbalarımızı beklemeye başlıyoruz.

*En yeni mekan ve lezzet keşiflerimiz için Harbiyiyorum Instagram hesabımızı takip edin.

Bol etli bir kelle çorbası. Suyu da nefis, kendi suyunda haşlanmış pamuk gibi etleri de. Şöyle kaşığı vurup da çorbada iki girdap yaratınca Bursa’daki Paçacı Hüsnü geliyor gözümün önüne. Zira sunum da, lezzet de, rayiha da tanıdık geliyor bir anda hafızamıza. Paçacı Hüsnü’nün de Gümülcineli olduğunu hatırlıyoruz. Öyleyse doğru yerdeyiz ve işte bir gastronomik hikayenin daha sağlamasını yaptık. Parçalar bir kez daha birleşti ve hayat bir kez daha bizi bir sağlamaya şahit kıldı 

Masada bilmedik bir marka sirke var. Keskin. Çocukluğumuzdaki sirke şişelerini anımsatıyor bize. Sarımsaklı da su var. Çorbamıza pul biberi, sirkeyi ve az sarımsağı basıp karıştırıyoruz. 

Tesadüfen geldiğimiz Gümülcine’de buraya (planlamadan) gelmemizin bir anlamı olmalı.

İlk kaşık bol etlisinden… Ve işte hiç şüphesiz bir Harbiyiyorum mekanı. Daha o ilk kaşıkta anlıyoruz burayı yazacağımızı. Tesadüfen geldiğimiz Gümülcine’de buraya (planlamadan) gelmemizin bir anlamı olmalı.

Diğer çorbalarını denemedik ama her birinin ayrı ayrı iyi olduğuna eminiz. Zira tezgahında başka bir lezzet yok. Biz kelle çorbasından fazlasıyla razı geldik. Bu enteresan karşılama karşısında Gümülcine’ye daha geniş bir zamanda tekrar gelmeye karar kıldık. Belli ki Gümülcine bizim için daha fazla sırlar saklıyor. Bu sırları açığa çıkarmak lazım. 

Rıdvan Usta halk işi, esnaf işi çorba kaynatıyor. Fırından bir de taze ekmek getirtmiş. Oh mis. Çorbamızı içip suyun dibini sünnetliyoruz.

Darısı diğer Gümülcine’ye varan ve bizim gibi şifa arayanların başına. 

Vesselam. 

Trakya Lokantası – Rıdvan Usta
Ioanninon 26-56, Komotini 691 00, Yunanistan
Tel: Yok

Salih Seckin Sevinc

Harbiyiyorum.com kurucusu ve yazarı. 2009'dan beri yeme-içme üzerine keşifler yapıyor. Araştırıyor, yiyor, içiyor, videolar/fotoğraflar çekiyor, düşünüyor ve yazıyor. 2021 - "Ruhani" (Roman) 2018- "Ölüm Yolcusu Abdülüver'in Tuhaf Seyahatleri" (Roman) 2016 - "Harbi Yiyorum - Türkiye'de Harbiden Nerede Ne Yenir?" (Yemek Kitabı) 2015 - "Her Şeyin Başı Blog" (İş Kitabı) 2014 - "Social Media for Real" (İngilizce İş Kitabı) 2012 - "Pazarlama İletişiminde Sosyal Medya" (İş Kitabı) kitaplarının yazarı. 2018'den bu yana ODA TV "Lezzet Peşinde" köşe yazarı, Eylül 2019'da KRT'de "Harbi Yiyorum" programını hazırlayıp sundu. Şu anda "Nerede Ne Yenir?" cümlesinin altını doldurmaya ve lezzet keşiflerini/öğrendiklerini size aktarmaya devam ediyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir