En İyilerLİSTELER

Harbiyiyorum 2023’ün En İyi Isırıkları 

2023 Yılında Yazmaya Değer Gördüğümüz En İyi Restoranların En İyileri

2023 yılında yazmaya değer gördüğümüz ve Salih Seçkin Sevinç’in kaleme aldığı 24 restoran arasından bir derleme daha yaparak 2023’ün en iyilerinin de en iyilerini seçtik.

İşte 2023 yılında Salih Seçkin Sevinç’in kalbinde ve midesinde en çok yer eden restoranlar ve lezzetler.

1.Fevzi Baba’nın Yeri, Küçükçekmece, İstanbul

Şüphesiz 2023’ün en iyilerinden biri Fevzi Baba’nın Yeri. Sadece Siirtlilere özgü sandığımız büryanın Bitlis versiyonunu keşfettiğimiz hatta Siirt usulünden daha başarılı bulduğumuz Fevzi Baba’nın Yeri’nde saatlerce kuyuda pişen yarım gövde kuzudan yapılan büryanı mutlaka denemelisiniz. Ayrıca kuzunun kalan kısımlarından yapılan bir diğer eşsiz lezzet avşor ise tam bir nefaset.

Yılın en iyi ısırıklarından olan Fevzi Bana’nın Yeri hakkında daha ayrıntılı bilgiyi aşağıdaki yazımızdan okuyabilirsiniz.

2. Merkez Köfte ve Et Salonu, Ergene, Tekirdağ

Merkez Köfte ve Et Salonu da bu yılın en iyilerinden. Öyle ki ayrıntılı yazımızda da paylaştığımız gibi bizce Nusret burasının yanında halt etmiş! Kendi el yapımı sucuk ve köftelerinin tadı hala damağımızda. Merkez Köfte ve Et Salonu, iyi et pişiren mekanları keşfetmekten zevk duyan, damağının gelişkinliğine güvenen herkesin yolunun geçmesi gereken bir yer. 

Yılın en iyi ısırıklarından olan Merkez Köfte ve Et Salonu hakkında daha ayrıntılı bilgiyi aşağıdaki yazımızdan okuyabilirsiniz.

3. Kuzu Lahmacun Kebap, Kozyatağı, İstanbul

Bizce İstanbul Anadolu Yakası’nın en iyi et lokantalarından olan Kuzu Lahmacun Kebap, 2023’ün en iyi, en harbi ısırıklarından. Kilisli Ahmet abi’nin yıllarca edindiği birikimi ve deneyimiyle özenle seçilmiş etlerin kalitesinin kombinasyonundan çıkan bu harmoniyi mutlaka denemelisiniz.

Yılın en iyi ısırıklarından olan Kuzu Lahmacun Kebap hakkında daha ayrıntılı bilgiyi aşağıdaki yazımızdan okuyabilirsiniz.

4. Kosmos Kebabchilnica, Üsküp, Kuzey Makedonya

Bu kez en iyi ısırık için gözümüzü yurt dışına çeviriyoruz ve Kuzey Makedonya Üsküp’de yer alan Kosmos Kebabchilnica’yı tekrar gitmeyi umarak hasretle yâd ediyoruz. Kosmos Kebabchilnica hakkındaki ayrıntılı yazımızda da bahsettiğimiz gibi Gulaş adlı o efsane lezzete gark olduğumuzdan beri damağımız bu lezzeti unutmamak için adeta direniyor. Saatlerce pişen biftek ve suyunun iyice kıvam alarak yoğunlaştığı muhteşem bir et yahnisi diyebiliriz onun için. Dileriz bir gün sizin de yolunuz düşer ve bu efsane lezzeti deneyimlersiniz.

Yılın en iyi ısırıklarından olan Kosmos Kebabchilnica hakkında daha ayrıntılı bilgiyi aşağıdaki yazımızdan okuyabilirsiniz. Diğer Kuzey Makedonya lezzet yazılarımıza da göz gezdirin.

5. Mekicite od Straza, Kuzey Makedonya

Yine bir diğer Kuzey Makedonya lezzeti bu yılın en iyi ısırığı oldu. Mekicite od Straza’da yapılan mekitsi yani namıdiğer bizim bildiğimiz adıyla pişi bizde bugüne kadar yediğimiz tüm pişileri unutturup pişiye olan bakışımızı nirvanaya taşıdı. Gerçekten yok böyle bir lezzet.

Yılın en iyi ısırıklarından olan Mekicite od Straza ve onun mekitsisi hakkında daha ayrıntılı bilgi almak isterseniz  aşağıdaki yazımızdan okuyabilirsiniz.

6. Kuşgözü Lahmacun, Levent Çarşı, Beşiktaş, İstanbul

Mersin Tarsus’da tam bir fenomen lezzet olan Kuşgözü Lahmacun tabii ki bu yılın en iyi ısırıklarındandı. Lahmacun’u ayrı bir kulvara taşıyan ürünüyle aynı ada sahip Kuşgözü Lahmacun İstanbul Beşiktaş’ta gerçekten harika bir çıkarıyor. Mutlaka deneyin.

Yılın en iyi ısırıklarından olan Kuşgözü Lahmacun hakkında daha ayrıntılı bilgiyi aşağıdaki yazımızdan okuyabilirsiniz.

7. Meşhur Ciğerci Sait Usta, Çekmeköy, İstanbul

Meşhur Ciğerci Sait Usta kesinlikle yılın en iyi ısırıklarından. Bir kere Meşhur Ciğerci Sait Usta’ya gitmek Urfa’ya gitmeden Urfa’ya gitmek gibi bir şey. Urfa usulü gerçekten iyi pişmiş yumuşacık ciğere dair fazlası var eksiği yok Meşhur Ciğerci Sait Usta’nın. Tekrar tekrar gidilesi yerlerden.

Yılın en iyi ısırıklarından olan Meşhur Ciğerci Sait Usta hakkında daha ayrıntılı bilgiyi aşağıdaki yazımızdan okuyabilirsiniz.

8. Paçacı Salih, Mamak, Ankara

Bu sene yılın en iyi ısırıklarından olan bir başka lezzet ise Ankara’dan zuhur etti bize. Çorba, şüphesiz en sevdiğimiz lezzetlerden biri. Hele bu çorba kelle paça çorbasıysa hele bir de hakkını vererek yapılmışsa kim tutar bizi? İşte Paçacı Salih’in çorbası da böyle bir şey. Hatta çorbadan daha fazlası. İşin sırrı ise ona hayat veren ellerde. Bizce Ankara’daysanız veya Ankara’ya yolunuz düşerse çorbaya fısıldayan adam Paçacı Salih Usta’nın kelle paça çorbasını mutlaka denemelisiniz.

Yılın en iyi ısırıklarından olan Paçacı Salih hakkında daha ayrıntılı bilgiyi aşağıdaki yazımızdan okuyabilirsiniz.

9. Edo Cağ Kebap, Gebze, Kocaeli, İstanbul

Bu yılın en iyi ısırıklarından biri olan bir diğer lezzet de cağ kebabıydı. Malum insanlar cağ kebap sevdasına itfaiye deposu yakabiliyorlar. Bu öyle bir lezzet çünkü. Şakaya gelmez. Edo Cağ Kebap tüm bunların neresinde diye sorarsanız Türkiye’de yediğimiz cağ kebapları içinde ilk üçte deriz. Bu kadar netiz. 

Yılın en iyi ısırıklarından olan Edo Cağ Kebap hakkında daha ayrıntılı bilgiyi buradaki yazımızdan okuyabilirsiniz.

10. Fiore’s House of Quality, Hoboken, New Jersey

Ve yılın son en iyi ısırığına geldi sıra. Kıtalar aşıp gözümüzü New Jersey’deki Fiore’s House of Quality adındaki şarküteriye çeviriyoruz. Fiore’s House of Quality’den içeri girer girmez sandviç vitrini ve dolabıyla karşılaştığımız an, o an, orada hiç unutulmayacak bir kayıt mekanizmamızın çalıştığını ve artık o kaydın zihnimizde sürekli dönüp duracağını anladık. 

Bazen basit görünen sizi şaşırtabilir. Bazen gördüğünüz ise sadece bir illüzyondan ibarettir. Tıpkı makineden geçirilen corned beeflerin doğranmış taze mozarella peynirleri ile beraber İtalyan baget ekmeği içerisine yerleştirilip üzerine de hardallı bir sosun boca edildiği Corned Beef ve Mozarella sandvici gibi.

Yılın en iyi ısırıklarından olan Fiore’s House of Quality hakkında daha ayrıntılı bilgiyi buradaki yazımızdan okuyabilirsiniz.

Koca bir yıl biterken 2023’ün en iyi ısırıkları böyleydi. Bakalım yeni yılda hangi ısırıklar diğerlerinin önüne çıkacak?

İyi seneler.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir