HatayİçecekNE YİYELİMNEREDE YİYELİMŞalgamTürkiye

Hatay’da Şalgam Nerede İçilir? Hançer Usta’nın Yeri, Antakya

Şimdi efendim havuçgillerden şalgam denilen mübarek bitkinin has sahiplenicisi elbette hepimizin bildiği gibi Adana. Lakin gelin görün ki ülkemizde Mersin’de de şalgam kültürü hatırı sayılır şekilde gelişmiş durumda. Yine aynı şekilde Hatay’da Hançer Usta, gerek kendi sunumu, gerek tarzı ve şalgamda yakaladığı lezzet ile Türkiye’nin en iyi şalgamcıları arasınsa ilk üçe girer.

Taneli Şalgam

Gidenler bilir; Hatay’da Uzunçarşı’nın bir girişi vardır. İşte o girişin sonuna kadar yürüyebilirsiniz eğer, soldaki köşede Hançer Usta’nın şalgam mabedi ile karşılaşırsınız. Niye “yürüyebilirsiniz eğer” dediğimi izah edeyim. 

Şöyle ki; Uzunçarşı’nın ana girişinden daldıysanız yemek yemeden ve tıka basa doymadan öteki ucundan çıkmanız imkansız. Zira kasaplardan tepsi ve kağıt kebabı gömmeden, tezgahlardan nar ekşisi, zeytin, peynir ve tuzlu yoğurt tatmadan şalgamcı Hançer Usta’ya ulaşamazsınız. 

Ulaştırmazlar!

Hah! İşte ulaşamadığınız için sonrasında hazım zorluğu çekersiniz. Malum midenize kaçak kat çıkmış durumdasınız. Halbuki Hançer Usta’ya ulaşsanız hiçbir hazım zorluğu yaşamamış olacaksınız. Çünkü bir bardak “Hançer Şalgamı” şifalıdır ve tüm şişkinliği alır. Bu denli net konuşuyoruz.

Şimdi seçeneklerimiz şöyle; İsteyen şalgamını ustanın çiçek buketi gibi sunduğu şekilde taneli alabilir, isteyen de direk suyunu içebilir. Tercih size kalmış. Bu noktada opsiyonunuz ikiye ayrılıyor: Acılı ve acısız.

Biz az acılı iki versiyonunu da denedik. Yani şalgam havucuyla (Taneli) ve sek. (Shot!) Nasıl tarif etsek? 

Mükemmel…

Aç karına içerseniz probiyotik, tok karına içerseniz hazımsızlık çözücü. 

Tabii aç karına içmeniz için Uzunçarşı’nın Hançer Usta’nın olduğu kapısından girmeniz gerekli yoksa probiyotik falan nafile… 

Kısaca. Gidin. Hançer Usta’nın şalgamını için!

Hançer Usta’yı tanıyın.

Hançer Usta ile sohbet edin. 

Vesselam.

Hançer Usta’nın Yeri

Hançer Usta’nın Yeri
Habib-i Neccar, Mahallesi, 31060 Antakya/Hatay

Nerede Ne Yenir Öğrenmek için Harbi Yiyorum Youtube Kanalımıza Abone Olmayı Unutmayın!

Salih Seckin Sevinc

Harbiyiyorum.com kurucusu ve yazarı. 2009'dan beri yeme-içme üzerine keşifler yapıyor. Araştırıyor, yiyor, içiyor, videolar/fotoğraflar çekiyor, düşünüyor ve yazıyor. 2021 - "Ruhani" (Roman) 2018- "Ölüm Yolcusu Abdülüver'in Tuhaf Seyahatleri" (Roman) 2016 - "Harbi Yiyorum - Türkiye'de Harbiden Nerede Ne Yenir?" (Yemek Kitabı) 2015 - "Her Şeyin Başı Blog" (İş Kitabı) 2014 - "Social Media for Real" (İngilizce İş Kitabı) 2012 - "Pazarlama İletişiminde Sosyal Medya" (İş Kitabı) kitaplarının yazarı. 2018'den bu yana ODA TV "Lezzet Peşinde" köşe yazarı, Eylül 2019'da KRT'de "Harbi Yiyorum" programını hazırlayıp sundu. Şu anda "Nerede Ne Yenir?" cümlesinin altını doldurmaya ve lezzet keşiflerini/öğrendiklerini size aktarmaya devam ediyor.

One thought on “Hatay’da Şalgam Nerede İçilir? Hançer Usta’nın Yeri, Antakya

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir