Genel Yemekler

Biberli (Katıklı) Ekmek Nedir?

Biberli ekmek, Hatay yöresine ait bir ekmek çeşitidir. İlk bakışta lahmacunu andıran biberli ekmek, Hatay’da sabah kahvaltısından, öğle yemeğine, akşam yemeğinden, özel günlere (gün yemekleri) kadar her öğün tüketilen bir yiyecek. Ancak en çok sabah kahvaltılarında tercih edilir. Çayın yanına da mükemmel gider. Lahmacundan farkı, açılan hamurun içerisine kıyma konulmamasıdır. (Yani iç harcı farklıdır.) Acılı hazırlandığı gibi acısız versiyonları da var, lakin acılısı en çok tercih edileni. Biberli ekmek denilmesi de bu yüzden zaten.

İçeriğinde biber salçası, zahter, susam, zeytinyağı, ceviz ve çökelek gibi Arap ve Akdeniz havzasının esintilerini taşıyan bu yiyecek, tam bir kültür melezi diyebiliriz. Lezzetini ise içerisinde baharatlara, çökelek ve zahtere borçlu. Özellikle acılısından yerseniz, yedikçe daha çok yersiniz. Çünkü iştahınızı artırır.

Hatay yöresinde evlerde yapılabildiği gibi iç harç hazırlandıktan sonra mahalle fırınlarında pişirmek de mümkün. Hamuru ince olan biberli ekmekler asıl makbul olanı ama daha kalın hamurlu olanları da oldukça lezzetlidir. Uzun süre dayanır, haftalar sonra bile ısıtılarak yenebilir… Gazoz, çay, kola hepsine mükemmel eşlikçidir.

Hatay’da (Antakya) katıklı ekmeğin içliği ayrıca çarşıda şarküteri, kahvaltılık satan yerlere hazırlatılır. Yine hemen çarşıda (Antakya Çarşısı) komün fırınlarda pişirtilir ve ayaküstü bile afiyetle yenir.

Kısacası “Katıklı Ekmek” Hatay’ın onlarca şahane lezzetlerinden sadece biridir. Hatay’a giderseniz yemeden dönmemeniz gereken yemeklerden biridir.

Biberli (Katıklı) ekmek siparişi vermek isterseniz Harbiyiyorum Dükkan’da acılı ve acısız seçeneklerini bulmanız mümkün. Hepsi tandır fırınlarda pişirilmiş, hepsi Hatay’ın kokusunu üstünde taşıyor. Kapınıza kadar soğuk zinciri kırmadan özel ambalajlı teslim ediliyor.

2019 yılında yayınladığımız katıklı (biberli) ekmek videomuzu da aşağıda izleyebilirsiniz.

*Yayına giren videolarımızdan haberdar olmak için Harbi Yiyorum Youtube kanalımıza abone olmayı unutmayın!

İlginizi çekebilecek diğer yazılarımız:
“Hataydan Evinize” Hatay Yöresel Ürünleri ile Harbiyiyorum Dükkan’da Satışta!
(38,5 TL) – BİM’DEN MENÜ YAPTIK! Hatay Tepsi Kebap, Fındık Lahmacun, Çiğ Köfte, Ekmek Kadayıfı – Video
Hatay’da Şalgam Nerede İçilir? Hançer Usta’nın Yeri, Antakya
HATAY’IN EN İYİ CİĞERCİSİ (Ciğercim Hacı) – Parmaklarınızı Yedirir!
HATAY’IN EN İYİ 3 HUMUSÇUSU – (Hatay Antakya Usulü Humus Yapımı)
HATAY’IN EN İYİ 3 SOSLU DÖNERCİSİ ( Salih Abi Antakya’nın En İyi 3 Dürümcüsünü Gezdi!)

One thought on “Biberli (Katıklı) Ekmek Nedir?

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir