Bunları Bilelim

Her Gün Haşlanmış Yumurta Yemenin 10 Şaşırtıcı Faydası

Vücudun ihtiyaç duyduğu amino asitleri içeren haşlanmış yumurta folik asit, demir, çinko, fosfor ve protein bakımından zengindir. Yüksek besin değeri sayesinde oldukça faydalı bir besin olan yumurta özellikle kahvaltı sofralarının vazgeçilmezi. Diyetlerin, sahurların, keklerin, böreklerin de en büyük yardımcısı olan yumurtanın kullanım alanları ve yararları saymakla bitmez.

Yumurta ebadına bakılarak en fazla kaloriye sahip olan besinlerden birisidir. 100 gramlık bir yumurtada 154 kcal kalori vardır. Yumurta; 0.7 Karbonhidrat, 12.9 Protein, 11.2 Yağ, Kolesterol, A vitamini, Potasyum, Kalsiyum ve Demir içerir.

İşte Her Gün Haşlanmış Yumurta Yemenin 10 Şaşırtıcı Faydası

1- Kilo Verdirir

Yumurtanın protein oranı yüksek ve karbonhidrat oranı düşük olduğu için uzun süre tok kalmanızı sağlar. Yumurta aynı zamanda metabolizmayı hızlandırarak sağlıklı kalori miktarını sağlar. Tüm bu özellikleri kilo vermeyi kolaylaştırır. Kalp sağlığını korur. Hafıza problemlerine iyi gelir. Beyin sağlığı için çok faydalıdır. Vücudun demir seviyesini artırır. Diyetinize bol miktarda yumurta ekleyerek yaşlanmanın etkilerini tersine çevirebilirsiniz. Amino asitler hücrelerimizi yeniler ve bize en çok hayal ettiğimiz gençlik ışıltısını verir.

2- Bağışıklığınızı Güçlendirir

Haşlanmış yumurta içerdiği vitamin, mineral ve bileşenler sayesinde bağışıklık sistemini destekler. Vücudun hastalıklara karşı daha dirençli olmasına yardımcı olur. Vücuda ihtiyaç duyduğu enerjiyi verir. Kas ve kemik gelişiminde büyük etkisi vardır. Yüksek miktarda protein içerdiğinden kaslara çok faydalıdır. İçerdiği amino asit ve vitaminler ile vücudu besler.

3- Cildi Güzelleştirir

Kolajen, cildin yenilenmesi ve dokuların iyileşmesinde yer alan en önemli protein. Yumurtanın beyazı, glisin ve prolin de dahil olmak üzere kolajeni oluşturan diğer aminoasitleri de içerdiği için en iyi kolajen kaynaklarından biri. Yeterli tüketildiğinde cilde yararı büyük. Birçok hastalığa karşı etkili olan yumurta, cilt için de çok faydalı olan bir besindir. Hem yenilmesi hem de cilde uygulanması çok güzel sonuçlar ortaya çıkarabilir.

4- Karaciğer Sağlığında Etkilidir

Karaciğerdeki toksinler tüm vücuda ciddi zararlar verir. Yumurta sadece karaciğer değil, tüm vücuttaki toksinleri temizleyen fosfolipidler bakımından zengin bir besindir. Bazı uzmanlar yumurtanın karaciğere ağır geldiğini belirtse de düzenli olarak haşlanmış yumurta tüketmek vücudun toksinlerden arınmasını sağlıyor.

6- Kolesterolü Düşürür

Araştırmalar, gün aşırı ve günde bir yumurta yiyenlerde kan yağları ve damar sertliği risk faktörlerinde yükselme olmadığını, kötü huylu kolesterolde ise düşme meydana geldiğini kanıtladı. Sağlıklı kişiler tarafından gün aşırı veya her gün yenen bir yumurtanın, kalp ve damar hastalıkları yönünden hiçbir zararı yok.

7- Beyin Sağlığında Etkili, Beyni Geliştirir

Yumurta beyin sağlığı için çok faydalıdır. Protein kaynağı olan yumurta beyin gelişimini açısından oldukça zengin bir doğal besin maddesi. Hafıza ve konsantrasyon gibi zihinsel faaliyetlerde olumlu etkiler sağlar. Alzheimer, unutkanlık ve demansta da etkili olduğu araştırmalarla kanıtlandı.

8- Göz Sağlığını İyileştirir

Bol miktarda lutein ihtiva eden yumurta, göz sağlığını koruma konusunda en az havuç kadar etkilidir. A vitamini öncülleri olan lutein ve zeaksantin karotenoidlerini yüksek oranda bulunduran yumurta sarısı, göz sağlığını iyileştirmeye ve retina hasarlarını önlemeye yardımcı olur. Düzenli olarak haşlanmış yumurta tüketmek göz hastalıklarına karşı korur ve görme yetisini iyileştirir. Haşlanmış yumurta katarakt oluşumunu engeller.

9- Doğal Bir Temizleyicidir

Birçok hastalığa karşı vücudun direncini arttıran haşlanmış yumurta içinde faydalı bir çok vitamin ve mineral barındırır. Vücut için doğal bir temizleyici görevi de görür.

10- Kan şekerinin dengelenmesini sağlıyor

Diyabeti olan kişilerin hangi gıdayı ne kadar tükettikleri önemli. Diyabet hastalığı olanların beslenme düzenlerinde kan şekeri dengesini sağlamak için özellikle dikkat etmeleri gerekiyor. Sabah kahvaltısında haşlanmış yumurta ve peynir içeren zengin bir menü oldukça besleyici ve sağlıklı olurken, kan şekerinin dengelenmesine de yardımcı oluyor.

Yaz Yaklaşırken Kilo Vermenize Yardımcı 7 Yiyecek

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir