İzmirKelle Paça

Hisarönü’nde Kelle Söğüş Nerede Yenir? Meşhur Hisar Söğüş, Mustafa’nın Yeri, Kemeraltı Çarşısı, İzmir

İnsan oğlu binlerce yıldır yemelik kelle avı peşinde. Bu avın günümüzdeki evrimsel izdüşümü ise İzmir’de ve özellikle de Hisarönü’ndeki Kemeraltı Çarşısı’nda lezzet-i hüsna olarak toplaşıyor. İsmi de Meşhur Hisarönü Kemeraltı Söğüşçüsü. 10 numara kelle söğüşü var. Salaş, küçücük (y kuşağı için “Minnoş” diyelim) bir dükkan ve sert mizaçlı sahipleri var. Çünkü kaçtır gidiyoruz ama bu adamların suratlarının pek güldüğünü görmedik. (Alaattin hariç.) Bir de fazla muhabbet de kurmuyorlar. Ne güzel!

Sebebi hikmeti pek tabii kelle doğramak olabilir elbette ama biz bunu daha çok post modern söğüş kelle arzusunun günümüz diyalektiği çevresinde yaşadığı travmaya bağlıyoruz. Çünkü kelle söğüş ya çok seviliyor ya da sevilmeyen tarafından nefret ediliyor; haliyle ustamız ve oğlu gelenlere façalı bakışlar atmak zorunda kalıyor. Neticede insanlara temkinli yaklaşmak lazım. Yoksa ne yapsınlar! Yaşadığımız şu günler söğüş kelle için zor zamanlar ve iyi bir söğüş kelle memlekette kolay yetişmiyor dostlar.

Eh bulunduğumuz yüzyılda atalarımız gibi dışarı çıkıp da avlanamıyoruz da tabii. Çarşıda markette kuzu kelle bulmak zor. Alacaksın, süzeceksin, haşlayacaksın, fırına vereceksin, soğutacaksın (Söğüş olması soğuk servis edilmesinden ve dilimlenmesinden menfi), ayıklayacaksın, hazırlayacaksın, servis edeceksin epey işi var anlayacağınız.

İzmir'de Kelle Söğüş Nerede Yenir? Dürüm izmir Söğüş, Meşhur Hisarönü Söğüşçüsü Mustafa

Bu yüzden kelle söğüş dışarıda yeniyor ve çıkış noktası ise Niğde. Yani esas söğüş kelle hikayesi Niğde’de başlıyor ey güzel yemeyi seven insan!

Ama çok güzel bir leziz yahu! Biz direk müptelasıyız. Son yıllarda uğrunda sosyal medya eğitimi düzenliyormuş gibi yapıp İzmir’e söğüş kelle yemek için geldiğimiz doğrudur. İzmir’e son zamanlarda sıklıkla geldiğimizi dikkatli okuyucularımız bilir. Burada ve başka birçok yerde kelle söğüş denedik ve gönlümüzün tahtına Meşhur Hisar Söğüş, Mustafa’nın yerini koyduk. Mustafa abi ve evlatları 1975’ten beri bu efsunlu Kemeraltı çarşısında önce küçük el tezgahında, sonrasında da şimdiki salaş dükkanında İzmirli kelle severlere en leziz söğüşleri hazırlamaya devam ediyor.

Biz de gidince elbette içersinde bir kelle de olması gereken ne varsa hepsini dürüm sarmalında istiyoruz. Yanına da soğuk acısız/acılı şalgam suyu pek iyi gidiyor. Sanılanın aksine kelle söğüş hiç ağır bir yemek değil. Hatta çok hafif, mideyi yormayan ve sonrasında da hazmı çok kolay besleyici bir nimet. Bu yüzden söğüşe saygı duyalım lütfen.

Şimdi efendim eski kabilelerin ziyafetlerinde hayvanların kellesi özellikle misafirlere sunulurmuş. Zira tıpkı bizde olduğu gibi hayvanların da akılları yaşında değil başında. Yani buradan başı önemli kişiler yer çıkarımına varabiliriz. Hele bir de “İzmir Söğüş” gibi işin içine domates, soğan, maydanoz; baharat olarak da tuz ve kimyon girdi mi tadından yenmez.

Kısaca İzmir Söğüş bir kellenin sokak yemeği olarak en sofistike halidir.

Seviniz ve çevrenizdekilere de sevdiriniz.

Vesselam.

Meşhur Hisar Söğüş, İzmir Kemeraltı, İzmir Söğüş

Meşhur Hisar Söğüş (Mustafa’nın Yeri)
902. Sok., No: 17, D:26, (Hisarönü Camii Önü) Kemeralti / İzmir
Tel:0232 4451975

Salih Seckin Sevinc

Harbiyiyorum.com kurucusu ve yazarı. 2009'dan beri yeme-içme üzerine keşifler yapıyor. Araştırıyor, yiyor, içiyor, videolar/fotoğraflar çekiyor, düşünüyor ve yazıyor. 2021 - "Ruhani" (Roman) 2018- "Ölüm Yolcusu Abdülüver'in Tuhaf Seyahatleri" (Roman) 2016 - "Harbi Yiyorum - Türkiye'de Harbiden Nerede Ne Yenir?" (Yemek Kitabı) 2015 - "Her Şeyin Başı Blog" (İş Kitabı) 2014 - "Social Media for Real" (İngilizce İş Kitabı) 2012 - "Pazarlama İletişiminde Sosyal Medya" (İş Kitabı) kitaplarının yazarı. 2018'den bu yana ODA TV "Lezzet Peşinde" köşe yazarı, Eylül 2019'da KRT'de "Harbi Yiyorum" programını hazırlayıp sundu. Şu anda "Nerede Ne Yenir?" cümlesinin altını doldurmaya ve lezzet keşiflerini/öğrendiklerini size aktarmaya devam ediyor.

4 thoughts on “Hisarönü’nde Kelle Söğüş Nerede Yenir? Meşhur Hisar Söğüş, Mustafa’nın Yeri, Kemeraltı Çarşısı, İzmir

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir