BeyoğluKuzu Kelle

Beyoğlu’nda En İyi Kelle Tandır Nerede Yenir? Senin Ciğerci, İstiklal Caddesi, İstanbul

Efendim, şimdi İstanbul’da kuzu kelle kültürünün ülke genelindeki kuzu kelle kültürüne göre zayıf olduğu bir gerçek. Hal böyle olunca şehirde kelle satan her bir mekan bizim için çok kıymetli oluyor. Hele ki kuzu kelle tandır satan “Senin Ciğerci” gibi bir yerse, o kelleye Shakespeare gibi “Olmak Ya da Olmamak!” dizelerini fısıldamak geliyor içimizden.

Şimdi bu kuzu kelle konusu öyle bir durumda ki, memleketin dört bir yanını dolaşan bizler Bursa’da bile gelişmiş bir kuzu kellecilik müessesesini hayretler içinde keşfedip ortaya çıkarmamıza rağmen; İstanbul’da, yıl olmuş 2018, aynı verimi alabilmiş değiliz.

Sıkı izleyicilerimiz iyi bilir. Biz kuzu kelleye methiyeler düzen bir oluşumuz. Sivas’ta kuzu kelle tandır, Kayseri’de kuzu kelle tandır, İzmir’de İzmir Kuzu Kelle Söğüş, Bursa’da kuzu kelle söğüş gibi nimetleri bir bir araştırıp, keşfederek Harbiyiyorum.com arşivlerimize çoktan kattık bile.

Beyoğlu'nda Kuzu Kelle Tandır Nerede Yenir? Senin Ciğerci

Lakin İstanbul, ah İstanbul ah! Bir koca metropol olmana rağmen sendeki kuzu kellenin namı halen kumsaldaki minicik bir kum tanesi kadar bile değil. Toplasan (uzman) beş kuzu kelleci anca sayabiliyorsun.

Sadece işkembecilerde yiyebileceğiniz kelle tandırı, İstanbul’da eklektik olarak yiyebileceğiniz yegane yerlerden biri ise işte bu Beyoğlu Balıkçılar Çarşısı içindeki Senin Ciğerci.

Zaten buğulu vitrindeki dilleri dışarıda kelleleri görünce bunu net bir şekilde anlıyorsunuz.

En İyi Kuzu Kelle Tandır Nerede Yenir?

Lakin şimdi oradan geçerken kuzu kelle tandırları görüp de canı küçükbaş hayvan kellesi çeken modern şehirli insanın aklına iki şey geliyor;

  1. Bu kelleyi şimdi kim ayıklayacak?
  2. Hemen yemek istersem nerede yiyebilirim?

İşte bu iki amansız sorunun cevapları bizde; Harbiyiyorum.com bunun için var. Rahat olun. Arkanıza yaslanın.

Öncelikle “Kuzu Kelle Tandır“ınızı orada emektar çalışan amcamız sizin için titizlikle ayıklıyor. İkincisi de eğer siz ben burada yemek istiyorum derseniz, hemen yandaki bar çalışanlarına işaret çakarak size en yakın masayı hazırlatıyor. İşte size de o barda kellenizin yanına bir arpa suyu falan söylemek kalıyor sadece. (Bu da hoş ve destekleyici bir deneyim oluyor zaten.)

Bu kadar basit. Siz de böylece sıcak sıcak, özenle hazırlanmış kellenizi midenize indiriyorsunuz. Serviste olağanüstü sofistikasyon beklemeyin. Plastik tabak, plastik çatal, baharatlı ayıklanmış kelle. Bu kadar!

Ha, derseniz ki ben sıcak kelle sevmem, soğuk kelle severim. O zaman hemen o çıktığınız ince kavisli yokuştan aşağıya doğru yürümeye devam edin Kelle Söğüşçü Muammer Usta’yı göreceksiniz. 

Her ikisi de (Senin Ciğerci ve Muammer Usta) mükemmel kelleci ustalar olup, kuzu kelle savaşlarında sıcak ve soğuk kelle tercih edenler için bulunmaz birer nimettir. Ayrıca Beyoğlu’nda “kellesel gastronomik zenginlik” anlamında başarılı birer örnektirler.

İşte şimdi Beyoğlu kuzu kelle piyasasını ve İstanbul’un kellecilik aleminin asıl fotoğrafını görmüş oldunuz.

İstifade etmeniz ve dimağınızla birlikte midenizi de doldurmanız dileğiyle…

Afiyet olsun.

Vesselam.

Beyoğlu'nda En İyi Kelle Tandır

Senin Ciğerci
Hüseyinağa Mahallesi. Sahne Sok. No: 18 Beyoğlu – İstanbul
Tel: (0212) 245 43 12

(Eşsiz lezzet ve mekan keşifleri için Harbiyiyorum YouTube Kanalımızı takip etmeyi unutmayın!)

Salih Seckin Sevinc

Harbiyiyorum.com kurucusu ve yazarı. 2009'dan beri yeme-içme üzerine keşifler yapıyor. Araştırıyor, yiyor, içiyor, videolar/fotoğraflar çekiyor, düşünüyor ve yazıyor. 2021 - "Ruhani" (Roman) 2018- "Ölüm Yolcusu Abdülüver'in Tuhaf Seyahatleri" (Roman) 2016 - "Harbi Yiyorum - Türkiye'de Harbiden Nerede Ne Yenir?" (Yemek Kitabı) 2015 - "Her Şeyin Başı Blog" (İş Kitabı) 2014 - "Social Media for Real" (İngilizce İş Kitabı) 2012 - "Pazarlama İletişiminde Sosyal Medya" (İş Kitabı) kitaplarının yazarı. 2018'den bu yana ODA TV "Lezzet Peşinde" köşe yazarı, Eylül 2019'da KRT'de "Harbi Yiyorum" programını hazırlayıp sundu. Şu anda "Nerede Ne Yenir?" cümlesinin altını doldurmaya ve lezzet keşiflerini/öğrendiklerini size aktarmaya devam ediyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir