İzmirŞambali

İzmir’de En İyi Şambali Nerede Yenir? Meşhur Hisarönü Şambalicisi, Kemeraltı, İzmir

İzmir’in Kemeraltı Çarşısı‘nın iyi lezzet peşinde koşanlar için tam anlamıyla bir cennet olduğunu daha önce belirtmediysek şimdi belirtelim. Zira Hisarönü’ndeki Kemeraltı Çarşısı bir taşla 3-5 fevkalade lezzet vurabileceğiniz yegane yerlerden. Bunlardan bir tanesi daha önce yazdığımız Meşhur Hisar Söğüşçüsü, bir diğeri de Bizim Köfteci Hidayet. Lakin bugünkü konumuz İzmir’de en iyi şambali yapan yer: Meşhur Hisarönü Şambalicisi.

Daha öne İstanbul’da Şambali “vari” şeyler yedik. Lakin bu İstanbul’da yediklerimizi neredeyse revani gibi, dengesiz ve karakteri olmayan şerbetli kekler olarak tanımlamamız daha doğru olacaktır. Fakat Meşhur Hisarönü Şambalicisi‘nin minicik dükkanına rağmen Şambali tatlılarının lezzeti gerçekten aklımızı başımızdan aldı.

Şambali Tatlısı Tepsisi

Dükkan ufacık ama bu yediğimiz şambaliyle de bir yandan örtüşüyor aslında. Şambali (Şam Balı) dikdörtgen biçimde iki parmak arasında yenilebilir küçücük şerbetli bir Şam tatlısı. Evet, yanlış duymadınız aslı Suriye, Şam. (Bkz. Şambali Nedir?)  İzmir ağzıyla kenarları “gevrek”. Şambaba ve Şam Tatlısı olarak da bilinen bu lezizin ağızda sert ve doygun tuşesi, tok ve yoğun bir taamı ve dengeli bir şerbeti var. Ayrıca bizce buradaki şambali tepsilerinin hepsi de özel yapım (kenarları altın biyeli) ve bu görsel de adeta lezzetin tamamlayıcısı olmuş.

İzmir’li lezzet elçileri İzmir Gourmet Guide tarafından da “Öne Çıkan” İzmir’i temsil eden lezzetler arasında paye almış olan Meşhur Hisarönü Şambalicisi 1942’den beri İzmir’in gastronomik değerleri arasında. Eh, küçücük dükkandan bu kadar büyük lezzet çıkınca takdir etmemek elde değil tabii ki.

İrmik, şeker, yoğurt ve sütün simyası ile bu hale gelen tatlının eğer isterseniz arasına kaymak da konuluyor ki bu hali ile ismi “Halepişi” oluyor. (Evet, Halep de Suriye’de!) Üstelik harikulade oluyor. Eve paket yaptırmayacaksınız ayakta yiyeceğiniz şambaliler çoğunluk tarafından tam da bu şekilde sipariş ediliyor.

Ha, unutmadan. Bir de üstüne tarçın ekleniyor ki seremoni tamamlansın. Bu keyifli tatlı sağlıklı/neşeli bir baharatla buluşsun. Ve dahi şifa verici, kan şekerini dengeleyici olsun.

İşte size mükemmel bir tatlı!

İzmir’e her gittiğimizde mutlaka uğrayacağımız lezzet noktalarından biri belki de Türkiye’deki en iyi şambali tatlısını yapan işte bu yer: Meşhur Hisarönü Şambalicisi.

Afiyet olsun.

meshur-hisaronu-sambalicisi-kemeralti-carsisi-izmir

Meşhur Hisarönü Şambalicisi
Kemeraltı Çarşısı. Konak, İzmir
Tel: 0232 4832409

Salih Seckin Sevinc

Harbiyiyorum.com kurucusu ve yazarı. 2009'dan beri yeme-içme üzerine keşifler yapıyor. Araştırıyor, yiyor, içiyor, videolar/fotoğraflar çekiyor, düşünüyor ve yazıyor. 2021 - "Ruhani" (Roman) 2018- "Ölüm Yolcusu Abdülüver'in Tuhaf Seyahatleri" (Roman) 2016 - "Harbi Yiyorum - Türkiye'de Harbiden Nerede Ne Yenir?" (Yemek Kitabı) 2015 - "Her Şeyin Başı Blog" (İş Kitabı) 2014 - "Social Media for Real" (İngilizce İş Kitabı) 2012 - "Pazarlama İletişiminde Sosyal Medya" (İş Kitabı) kitaplarının yazarı. 2018'den bu yana ODA TV "Lezzet Peşinde" köşe yazarı, Eylül 2019'da KRT'de "Harbi Yiyorum" programını hazırlayıp sundu. Şu anda "Nerede Ne Yenir?" cümlesinin altını doldurmaya ve lezzet keşiflerini/öğrendiklerini size aktarmaya devam ediyor.

One thought on “İzmir’de En İyi Şambali Nerede Yenir? Meşhur Hisarönü Şambalicisi, Kemeraltı, İzmir

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir