Genel Yemekler

Höşmerim Nedir?

Höşmerim Nedir?

Yurdumuzun zengin lezzetlerinden bir tanesi de Balıkesir’in Havran ilçesine ait Hoşmerim tatlısıdır.

Peynirin mucizevi etkisi bu tatlıda kendini göstermektedir. Tarihte önemli bir üne sahip olmasına Evliya Çelebi‘nin Seyahetnamesinde yer alması vesile olmuştur. Eserde peynir helvası ismiyle de anılmaktadır.

Hoşmelim adıyla da bilinen tatlının bir öyküsü de var;

”Askerden gelen eşine yemek yapmak isteyen kadın evde yeteri kadar malzeme bulamamaktadır. Birden evde ki peynir gözüne ilişir. İrmik ve  şeker karışımını da ekleyerek bir tatlı ortaya çıkarır. Ardından kocasına hoş mu erim?” diye sorar.  

Zaman içinde bu cümle törpülenerek höşmerim haline bürünmüştür.

Ülkemizin aldığı göçlerle Orta Asya’dan gelen ve ilk olarak Anadolu Yörükleri tarafından yapıldığı bilinen Hoşmerim aynı zamanda Havran ilçesinin simgesidir.

Şeker, peynir, irmik ve yumurta ile yapılan Hoşmerim tatlısında kıvam açısından koyun peyniri tercih edilmektedir.

Yaz mevsiminde dondurmayla iyi bir ikili oluşturan tatlının iyi yapıldığını lastik gibi uzamasından anlayabiliriz.

Yapılışı

Eritilen yağ irmik eklendikten sonra altın sarısı bir renk alana dek kavurulur. Başka bir kapta su, süt ve şeker kaynatılır. Bu şerbet irmiğin üzerine dökülür. Tercihen dil peyniri rendelenerek tatlının içine ilave edilir. Peynirler karışımın içinde eriyene dek pişirilir. Kaşıkla düzgün şekiller verilerek servis edilir. Hoşmerim üzeri kabuksuz bademler ile süslenir.

*Höşmerim Nedir? konusuna sizin de ekleyeceğiniz bilgiler ya da en iyi nerede yeneceğine dair görüşleriniz varsa lütfen yorum kısmına yazarak bu yazıya katkıda bulunun.


Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir