Gastro Kitap

Bayram Çöreği – Diyarbakır Mutfağı | Nilhan Aras | Metro Kültür Yayınları

Nilhan Aras’ın kaleme aldığı, Metro Kültür Yayınları‘nın 2013 yılında yayınladığı Bayram Çöreği – Diyarbakır Mutfağı kitabı, adından da anlaşılacağı üzere Diyarbakır’ın yöresel lezzetlerinden yola çıkılarak hazırlanmış. Bayram Çöreği- Diyarbakır Mutfağı’nın içerisinde tam 256 yemek tarifi yer almakta.

Yazar, kitap için Diyarbakır merkezden başlayarak tüm ilçelerde ve köylerde, ev hanımları ve aşçılarla konuşarak bilgi toplamaya başlamış. Kimi zaman ev hanımlarıyla kimi zaman da aşçılarla beraber bu tarifleri denemiş ve bunları derlemiş.

Geçmişten günümüze kadar gelen yöresel lezzetlerin yanı sıra, unutulmaya yüz tutmuş yemek tariflerine de yer veren kitabın içerisindeki tariflerin altında verilen notlar, yörenin geçmiş dönem mutfak kültürüne ait bilgilerle, kaynak kişilerin önerilerini içermektedir. Bayram Çöreği, bu yönüyle Diyarbakır mutfağı hakkında yazılan diğer kitaplardan ayrılmakta… Eğer Diyarbakır mutfağına ve kültürüne merakınız varsa bu kitap arşivinizde bulunmalı. Kitabı Idefix‘den veya Kitap Yurdu‘ndan satın alabilirsiniz.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir