Bunları Bilelim

Hurma Yoğurt Diyeti Nedir?

Hurma, ah Ramazan’ın gözbebeği hurma… Yaklaşık 8 bin yıldır tüketildiği varsayılan hurmanın anavatanı, insanlık tarihinin en eski yerleşim yerlerinden biri olan Ortadoğu coğrafyası. Hurmanın birçok ülkede farklı tat ve görünümde türleri yetişiyor.

Özellikle Ramazan ayında daha çok öne çıkan hurma, vitamin ve mineral yönünden zengin bir içeriğe sahip. Hurmanın öğünlerde mutlaka tüketilmesi tavsiye ediliyor. Hurma yetişkinlerin olduğu kadar, çocukların beslenmesi için de oldukça önemli bir yere sahip.

Hurma diyeti özellikle son günlerde de dikkat çeken diyet türlerinden biri.  Peki bu iki mucizevi besin hurma ve yoğurdun bir araya gelmesiyle oluşan hurma diyeti nasıl yapılıyor?

Hurma yoğurt diyetinde yalnızca su, yeşil çay, hurma ve yoğurt tüketiliyor. Uzmanlar böyle diyor ama bizce sebze tüketimiyle birlikte de hurma yoğurt  diyeti yapılabilir. Ama uzmanlara göre; hurma diyeti yaparken bunun dışında bir besinin tüketimi yapılmaz. Bir hafta boyunca uygulanan diyet sayesinde 5 kilo ile 7 kilo arasında verilmesi mümkün. Bu diyette kullanılan hormon sayesinde tok kalınır ve yoğurdun besleyici yapısından faydalanılır.

Haftada 5 ile 7 kilo arasında zayıflama sağlayan hurma yoğurt diyetinde günde 21 hurma sınırı var. En çok tercih edilen diyetlerinden biri olan hurma yoğurt diyetinde su dışında yemek yok. Bu diyetin en önemli özelliği göbek yağlarını eritmesi.

Kabızlık ve hazımsızlık sorunu olanlar için de hurma yoğurt diyeti eşsiz bir zayıflama formülü.  Çünkü ev yapımı yoğurtlarda hazır yoğurtlarda olandan daha yüksek probiyotik var. Bu sayede kişilerin sağlığı korunur. Aman dikkat edin bu diyet de diğer diyetlerdeki gibi yorgunluğa neden olabileceğinden uzun süre yapılmaz.

3 Günlük Hurma Diyeti Nasıl Olur?

Birinci gün: Kahvaltıda bir kase yoğurt yenir. Yanında 7 hurma tüketilir. Öğle saatleri için bir bardak su ve 7 hurma tüketilir. Akşam saatlerinde yeniden 7 hurma yenerek gün bitirilir.

İkinci gün: Kahvaltıda bir fincan sütten ya da yoğurttan yararlanılır. 5 hurma yenir. Ara öğünler 2/3 fincan süt ve 3 hurma için ayrılır. Öğle saatlerinde 5 hurma ve bir fincan süt tüketilir. Akşam için 5 hurma ve bir fincan süt idealdir.

Üçüncü gün: Kahvaltı öncesinde taze sıkılmış limon ile su tüketilir. Kahvaltıda yulaf, bir fincan şekersiz çay ve yoğurttan yararlanılır. Arzu edilmesi durumunda sebze çorbası da içilebilir. Öğle yemeği bir kase yoğurda ayrılır. Akşam yemeğinde mercimek çorbası ve ev yapımı yoğurt tüketilir. Bunlar yendikten sonra kuru incir ile gün bitirilir.

Hurma Diyeti ile Ayda Kaç Kilo Verilir?

Hurma diyeti ile 7 gün sonunda ortalama 5 ile 7 kg arasında verebiliyorsunuz. Diyeti yaparken günde en az 40 dakika boyunca yürünmesi gerekiyor.

Hurma Çeşitleri Nelerdir?

– Bağdat Hurması
– Medine Hurması
– İran Hurması
– Acve Hurması
– Kudüs Hurması
– Tunus Hurması
– Sukkari Hurması
– Sugay Hurması
– Berni Hurması
– Şelebi Hurması
– Cennet – Trabzon Hurması

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir