En İyiler

İstanbul’un En İyi 7 Piknik Alanı – 2018

İstanbul’un En İyi 7 Piknik Alanı

Yaz kapıyı çaldı, havalar iyice ısındı. Haliyle mangallar da küllerinden tekrar doğdu. Aileyle, sevgiliyle, flörtle başımızı alıp nereye gitsek, nerelere örtümüzü serip rahat rahat kafa dinlesek diye düşünmeye başladık. Koskoca İstanbul’da seçenek çok olsa da rahat ve temiz bir şekilde piknik yapabileceğiniz yerler kısıtlı. Bizler de sizler için İstanbul’daki en iyi 7 piknik alanını derledik.

1- Belgrad Ormanı, Sarıyer

Yürüyüş parkı, piknik alanları, bentler, yürüyüş parkurları, su kemerleri gibi sayısız güzelliğe sahip Belgrad Ormanı. Çocuklar içinse oyun alanları mevcut. İster 6.5 kilometrelik parkurda yürüyüşünüzü yapın, ister kendin pişir kendin ye tarzı piknik alanlarında rahat rahat yiyip için. Avrupa yakasında oturanlar için Belgrad Ormanı kesinlikle en iyi kaçamak. Araçla giderseniz kapıda ücret alınsa da, yayalar için herhangi bir ücret yok. Araçla Maslak-Sarıyer bağlantısından Bahçeköy yoluna saparak ulaşabilir, toplu taşıma ile Hacıosman Metro durağından 42HM hattını kullanabilirsiniz.

2- Göktürk Göleti Tabiat Parkı, Eyüp

Göktürk Göleti’nde ister piknik yapın, ister kamp. Gölet İstanbul’u çevrelemiş ormanlardan gelen suyu depolamak için oluşturulmuş. Tabiat parkı içinde piknik alanları, büfe, tuvalet, çocuk oyun alanları, etkinlik alanları gibi mükemmel bir piknik için her şey mevcut. Özel aracı ile tabiat parkına gitmek isteyenler Hasdal-Kemeburgaz yolu üzerinden Göktürk merkeze ulaştıktan sonra, İhsaniye yolunun başlangıcında sağ tarafta bulunan Tabiat Parkına ulaşabilirler. Toplu taşıma ile tabiat parkına ulaşmak isteyenler ise, “48 Göktürk-Mecidiyeköy”, “48A Göktürk-Kazlıçeşme”, “48E Göktürk-Eminönü”, “48L Göktürk-4.Levent”, “48KA Kemerburgaz-Arnavutköy” otobüsleri ile ulaşabilirler.

3- Dilburnu, Büyükada

Adalarda rahat rahat mangalınızı yakabileceğiniz nadir piknik alanlarından Dilburnu. Yiyeceğinizi ve mangalınızı dışarıdan getirebilir ya da oradan direkt temin edebilirsiniz. İskeleden biraz uzakta kalsa bile bisiklet kiralayarak rahat rahat gidebilirsiniz. Faytonun bir seçenek dahi olmadığını belirtmemize sanırsam gerek yoktur.4- Taşdelen Mesire Alanı, Çekmeköy

Tarihi Taşdelen suyunu kana kana içebileceğiniz bir mesire alanı burası. Genelde sessiz, sakin bir yer. Yürüyüş yapabilir ya da mekandan mangal gibi piknik malzemeleri temin edebilirsiniz. Üstelik içinde paintball bile var. İzci kampları da genelde bu mesire alanında yapılıyor.

5- Türkmenbaşı Tabiat Parkı, Sarıyer

1991 – 2006 yılları arasında Türkmenistan Devlet Başkanlığında bulunan ve Aralık 2006 yılında vefat eden Saparmurat Türkmenbaşı’nın soyismini taşıyan Türkmenbaşı Tabiat Parkı Türkmenistan ile paylaşılan ortak kültürün bir simgesi olarak gösteriliyor.  İstanbul’un Sarıyer ilçesinde bulunan Türkmenbaşı Tabiat Parkı çoğunlukla fıstık çamı ağaları bulunuyor. İçerisinde piknik alanları ve çocuk oyun alanları mevcut.

6- Avcıkoru Tabiat Parkı, Şile

Konaklama imkanı da bulunan bu tabiat parkında rahat rahat mangalınızı yakabilir, yürüyüş yollarında gezebilirsiniz. İçerisinde çocuk oyun alanları, büfe, çeşme, Wc gibi imkanlar bulunuyor.

7- Polonez Park, Polonezköy

Seveni de çok, sevmeyeni de. Sevmeyenler genelde fiyatlardan şikayetçi olsa da mangal hariç her şeyi götürebiliyorsunuz. Hamaklar da ekstraya giriyormuş. Yine de Polonezköy gezisi yapmak isteyenler için piknik alanı olarak kesinlikle gidilmesi gereken bir yer.
2 thoughts on “İstanbul’un En İyi 7 Piknik Alanı – 2018

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir