Genel Yemekler

Beyaz Çay Nedir Nasıl Hazırlanır?

Beyaz Çay Nedir?

Beyaz çay , Çin’in Fujian eyaleti kökenli hafif oksitlenmiş bir çay türüdür. Beyaz çay Camellia sinensis (siyah ve yeşil çay ile aynı bitki) bitkisinin tohumları ve yapraklarından üretilmekte olup yaprakları ve tohumları oksitlenme için doğal güneş ışığında tutulmaktadır.

Adı, çayın açılmamış goncalarının üzerinde bulunan bitkiye beyazımsı görünüm veren gümüş-beyaz tüylerinden kaynaklanmaktadır. Çayın kendisi ise beyaz veya renksiz değil soluk sarı renktedir.

Aynı bitkiden gelseler de siyah, beyaz, yeşil çay seçilen yapraklar ve işlenme şekli açısından farklılık gösterir. 3 çay aynı bitkiden elde edilse de, bildiğimiz üzere, hepsinin tadı birbirinden farklıdır. Beyaz çay diğer akrabalarına göre daha yumuşak içimlidir.

Beyaz Çay Çeşitleri

Beyaz çay, üretildiği bölgeye ve üretiminde kullanılan yaprakların harmanına göre farklı isimlerle anılır. Biz en çok bilinenleri paylaşalım.

Gümüş İğne – Silver Needle: En kaliteli olarak anılan beyaz çaydır. Çin’in Fujian bölgesinde yetiştirilir. Tamamen açılmış çay yapraklarından üretilir ve adını yaprakların rengi ile şeklinden alır.

Beyaz Şakayık – White Peony: Açılmamış yapraklarla normal yaprakların harmanlanmasından elde edilir.

Bu çayın Çince adı ise “Bai Mu Dan”dır. Hindistan’da “Darjeeling”, Sri Lanka’da “Ceylon” beyaz çayları üretilir. İkisi de genellikle diğer çay yaprakları ile karıştırılır bu yüzden renkleri farklıdır.

Beyaz Çayın Faydaları

Beyaz çay hayatımıza jet hızıyla girdi, üstelik birçok ülkede yeşil çay gibi çok tüketilen çayların tahtını salladı. Yaprakları toplandıktan sonra işlenme aşamasında çok az okside olur, bu yüzden yeşil çay ve diğer birçok çaya göre daha çok antioksidan içerir. Yine de aynı bitki kökeninden geldikleri için faydaları yeşil çaya çok yakındır.

  • Kilo Vermeye Yardımcı Olur: “Uluslararası Obezite Dergisi” tarafından yayınlanan bir araştırmaya göre beyaz çay içerdiği polifenoller ve kafein ile kilo vermeye yardımcı oluyor. Beyaz çayda bulunan “epigallocatechin-3-gallat” adlı polifenol, yağ hücresi oluşumunu baskılıyor ve vücutta yağ birikimini önlüyor. Kafein ise metabolizmayı hızlandırarak gün içinde yakılan kalori miktarını arttırarak kilo vermeye yardımcı oluyor.
  • Detoks Yerine Beyaz Çay: Beyaz çayda bulunan antioksidanlar, vücutta bulunan serbest radikallere karşı koruma sağlayarak oksidatif stresi önlüyor ve bunun ciltteki olumsuz etkilerini engelliyor. 2003 yılında yapılan bir diğer araştırmada ise beyaz çayı cilt üzerinde kullanmanın, güneşin zararlı ışınlarının cilt hücrelerinde yarattığı hasarı en aza indirdiği ve yaşlanmanın ciltteki belirtilerini geciktirdiği sonucu elde edilmiş.
  • Kalp Sağlığınız İçin Birebir: 2001 yılında Amerikan Epidemiyoloji Dergisi’nde yayınlanan bir araştırmaya göre, beyaz çay içmek kalp hastalıkları riskini düşürüyor. Bunun nedeni olarak, beyaz çayda bulunan kateşinlerin damarları genişleterek tansiyonu (kan basıncını) düşürmesi ve vücut genelinde kan akışını iyileştirmesi gösteriliyor. Beyaz çay bu noktada yeşil ve siyah çaya göre bir adım önde çünkü “kateşinler” bakımından daha zengin.
  • Kanser Riskini Azaltıyor: Oregon Eyalet Üniversitesi tarafından yapılan bir çalışmaya göre beyaz çayda bulunan kateşinler, kanserli hücre oluşumunu önleyerek kanserli tümörlerin büyümesini yavaşlatabiliyor. Yine aynı raporda yer alan bilgilere göre düzenli beyaz çay içmek karaciğer, cilt, göğüs, kolon, prostat, akciğer, yemek borusu, pankreas, mide ve yumurtalık kanseri riskini azaltabiliyor. Amerikan Kanser Derneği ise beyaz çayı meme kanseri atlatmış kişilere kanserin nüksetmesini önlemek için tavsiye ediyor

Dikkat Edilmesi Gerekenler

Her şeyin fazlası zarar diye her seferinde vurguluyoruz. Beyaz çayın da fazlası bünyenize zarar verebilir. Her ne kadar yeşil çay ve siyah çaya karşı çok daha az kafein içerse de, kafeinsiz olarak adlandırılamaz. Bu yüzden fazla tüketimi çarpıntı, yüksek tansiyon gibi geri dönüşlere sebep olabilir. Gebelik ve emzirme döneminde içilmemesi önerilir. Düzenli  ilaç kullananlar ise mutlaka başlamadan doktoruna danışmalı.

Demleme Önerileri

Her çayın bir demleme ısısı vardır. Bitkiler üstüne kaynar suyu direkt dökerek çay kültüründeki en önemli hatalardan birini yapıyoruz. Beyaz çay kesinlikle kaynar su katılmaması gereken bir çay türü.

Beyaz çay için ideal su ısısı yaklaşık 70 derece. Yani su kaynadıktan sonra beş dakika kadar bekletmeniz yeterli olacaktır. 7-10 dakika bir demleme süresi ise ideal.
2 thoughts on “Beyaz Çay Nedir Nasıl Hazırlanır?

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir