Diğer ListelerLİSTELER

İstanbul’daki Michelin Yıldızlı Restoranlar – 2023

Türkiye’de ilk kez dünyanın en prestijli restoran ödülü olan Michelin Guide, 11 Ekim 2022’de gerçekleşen törenle Türkiye’nin ilk Michelin yıldızı alan restoranları resmen açıklandı. İşte İstanbul’daki (nihayet) Michelin Yıldızlı Restoranlar

Gelin bu restoranları ve şeflerini daha yakından tanıyalım.

2 Michelin Yıldızı: Turk Fatih Tutak
1 Michelin Yıldızı: Nicole Serkan Aksoy
1 Michelin Yıldızı: Mikla- Cihan Çetinkaya
1 Michelin Yıldızı: Neolokal Maksut Aşkar
1 Michelin Yıldızı: Araka Pınar Taşdemir
Michelin Yeşil Yıldızı: Neolokal Maksut Aşkar

2 Michelin Yıldızı: Turk Fatih Tutak

Turk Restoran’ın Şefi Fatih Tutak, 2 Michelin Yıldızı’nın sahibi oldu. Fatih Tutak, ilk profesyonel eğitimini Bolu Mengen Aşçılık Okulu’nda almış. Ardından Qingdao, Pekin ve Hong Kong’ta ve ardından Singapur’da, dünyanın en pahalı otellerinden biri olmasıyla da bilinen ikonik Marina Bay Sands’in mutfağında çalıştı. Ayrıca Danimarka’daki 3 Michelin yıldızlı Noma’da da geçmişi var. Son olarak İstanbul’da Turk Restoran’ı açtı.

Şef Fatih Tutak, Turk Restoran’da organik yerel ürünler kullanarak, Türk mutfağı için yeni bir alfabe yaratıyor. Türk mutfağının tatlarını, modern, zarif ve sade bir şekilde, kendi tarzıyla yorumluyor.

Mekan tabiki şık, gösterişli, hem göze hem de mideye hitap ediyor. Servis zaten yıldızlı. Fiyatlar yüksek, rezervasyon yaptırırsanız gitmeden biraz ödeme yapmanız gerekiyor. Hatta son gelen bilgiye göre 6 aylık rezervasyonlar tamamen dolmuş ve hepsinin de ödemesi peşin alınmış.

Hayırlı uğurlu olsun.

Adres: Cumhuriyet, Cumhuriyet Hacıahmet Silahşör Cad, Yeniyol Sk. No:2, 34440 Şişli/İstanbul
Telefon: 0 212 709 56 79

1 Michelin Yıldızı: Nicole, Serkan Aksoy

Nicole Restoran Şefi Serkan Aksoy 1 Michelin Yıldızı’nı aldı. Fine dining denilence İstanbul’daki en iyi yerlerden biri. Manzarası güzel, yemek kalitesi efsane, servis güzel, tabaklamalar iyi.

Mevsimlere gore değişen lezzetlerin oluşturduğu bir menüsü var. Fiyatlar ve kalite yüksek.

Adres: Tomtom, Tomtom Kaptan Sk. No:18, 34433 Beyoğlu/İstanbul
Telefon: 0 212 292 44 67

1 Michelin Yıldızı: Mikla, Cihan Çetinkaya

Mikla Restoran Şefi Cihan Çetinkaya 1 Michelin Yıldızı’nı kazandı. Mikla Restoran 2005 yılında açıldı. Restoran Türk ve İskandinav mutfağını bir arada sunuyor. Manzara zaten efsane. Güzel bir akşam yemeği deneyimi yaşamak isteyenler için doğru mekan. Kalitesi ve fiyatları yüksek. Michelin Yıldızı anlayacağınız gibi Türkiye’ye direkt finde dine tabaklar ile giriş yaptı. Çıtayı yüksek tuttu.

Kokteylleri de çok ünlü. Sadece manzara eşliğinde içki içmeye de gidebilirsiniz.

Adres: Asmalı Mescit, The Marmara Pera, Meşrutiyet Cd. No:15, 34430 Beyoğlu/İstanbul
Telefon: 0 212 293 56 56

1 Michelin Yıldızı: Neolokal Maksut Aşkar

1 Michelin Yıldızı Neolokal Restoran Salt Galata’nın üst katında bulunuyor. Ortam ve ambiyans çok hoş. Şef Maksut Aşkar “Made in Turkey” konsepti ile gönülleri feth ediyor. Anadolu mutfağı lezzetlerinin modern uyarlamasını başarıyla yapıyorlar. Neolokal Michelin Yeşil Yıldızı’nın (sürdürülebilirlik alanında verilen yıldız) da sahibi

Adres: Arapcamii Mahı, Bankalar Cd. No:11, 34420, 34421 Beyoğlu/İstanbul
Telefon: 0 551 447 4545

1 Michelin Yıldızı: Araka, Pınar Taşdemir

Araka Restoran Yeniköy’de. Şef Pınar Taşdemir, Araka‘nın menüsünü mevsime ve malzemelere göre kurguluyor. Menü de aynı mekanın iç tasarımı gibi sade ve net. İçinde kaydolduğunuz sayfalarca olan menülerden değil. Yalın ve sade.

Sunumlar çok başarılı, harika bir atmosferi var. Yığma tuğla duvarları, bembeyaz jilet masa örtüleri ve bu muhteşem ortamda sundukları lezzetlerin her biri birbirinden lezzetli. Başarının tesadüf olmadığını, bir kez daha anlıyoruz.

Adres: Yeniköy, Kapalı Bakkal Sk. No:8, 34464 Sarıyer/İstanbul
Telefon: 0 212 223 72 23

Türkiye’de ilk kez duyurulan Michelin Guide İstanbul’un 2023 Ödül Töreninde;

Bib Gourmand Restoranlar:

Alaf, Giritli, Cuma, Aheste, Calipso, Pandeli, Tershane, Aman da Bravo, Karaköy Lokantası, Sade Beş Denizler Mutfağı olurken;

Michelin’in İstanbul Tavsiyeleri ise;

Octo, Beyti, Tuğra, Nabu, Feriye, Mürver, Yeni Lokanta, 29, Kıyı, Azur, ocak, Seraf, Glens, Matbah, Aila, Eleos, Aqua, Tatbak, Banyan, Matbah, Park Fora, Spago, Atölye, Deraliye, Safyalı 9, Khorasani, Lokanta 1741, İnari Omakase, 1924 İstanbul, Çok Çok Thai, Sunset Grill&Bar, Kubbeli Lounge, Balıkçı Kahraman, Rumelihisarı İskele, ST. Regis Brasserie, Şans, Zuma, Topaz restoranları oldu.

Konuyla ilgili haberimizi de “Türkiye’nin İlk Kez Michelin Yıldızı Alan Restoranları Açıklandı” yazımızdan okuyabilirsiniz.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir