Bunları Bilelim

Mantar Neden Yıkanmaz?

Bir tavada sotelenmiş mantarın kokusu sizi mutlu eder mi? Maharetli ellerde nasıl da güzel ve lezzetli olur. O kahverengi renk, hafif çıtır kenarlar, zengin, dolgun, etli lezzet… Ancak mantarları pazardan ya da marketten alıp eve getirip hemen akan bir musluğun altına sokmayın ve lütfen durun!

Neden mi?

Çünkü mantarlarınızı asla yıkamamalısınız. Yıkarsanız hemen kararırlar ve lezzetlerinden kaybederler.

Mantarlar, çeşitli yemeklere lezzetli tat ve doku katabilir ve pişirmeleri çok kolaydır. Mantarları hazırlamak, onları nasıl pişirdiğiniz kadar önemlidir.Mantarı temizleme konusu biraz da mantarın türüne bağlıdır, ancak bazı çeşitler diğerlerinden daha uzun veya daha kapsamlı fırçalama gerektiren bir tür temizlikten geçmelidir.

Bir kez ıslandığında mantarların tamamen kuruması neredeyse imkansızdır. Bu da mantarları sote ettiğinizde o gıpta edilen altın rengi ve gevrek kenarları alma olasılıklarını azaltır. Daha da kötüsü, mantarları yıkayıp plastik bir torba gibi kapalı bir kapta saklarsanız, yapışkan bir hal almaya başlarlar. Mantarı yıkarsanız suyu emer ve ne kadar çok su emilirse, aroması o kadar düşük olur. Mantarı asla ıslatmamalı, soymamalı veya sapı çıkarmamalısınız. Bu yüzden bir daha mantarlarınızı yıkamak istediğinizde şunu unutmayın: Kuru mantarlar her zaman lezzetli mantarlardır.

Ancak, mantarlarınızı eve getirdikten sonra yine de iyi bir temizlik yapmalısınız. Tercih ettiğimiz “kuru temizleme” yöntemimiz, yemeğinize yapışan kir veya diğer kalıntıları temizlemek için kuru bir pasta fırçası veya kağıt havlu kullanmanız. Mantarların üzerine genellikle çam iğneleri ve diğer döküntüler yapışır, bu da bir dereceye kadar temizliği gerekli kılar. Mantarları nemli bir bezle silmeniz şart.

Bazı kirli görünümlü mantarlar ile tamamen temiz olanlar arasında seçim yapma şansınız varsa, uygunsuz görünse bile birincisini tercih edin. Bu, başka hiç kimsenin onları uygunsuz şekilde yıkamadığını veya saklamadığını ve mantarların mümkün olduğunca taze olduğunu garanti eder.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir