Gurme Haber

Türkiye’nin İlk Kez Michelin Yıldızı Alan Restoranları Açıklandı

Bugün Zorlu Center’da “Michelin Star Revelation 2023” ismi altında Türkiye’de ilk kez dünyanın en prestijli restoran ödülü olan Michelin Yıldızı kazanan Türk restoranları açıklandı. Bu gerçekten tarihi bir an!

2022 yılı başından itibaren Ekim ayında Michelin Guide’ın gizli tadımcılarının çeşitli restoranları gezerek Ekim ayında törenle Michelin yıldızı alan restoranları açıklayacaklarını biliyorduk. Türkiye’de İlk kez Michelin yıldızı alacak restoranların da İstanbul’dan çıkacağını duyurmuşlardı. İşte bugün; 11 Ekim 2022’de törenle Türkiye’nin ilk Michelin yıldızı alan restoranları resmen açıklandı. İki yıldız alan tek bir restoran açıklanırken, bir yıldız alan ise dört restoran oldu. Michelin Guide’ın önerdiği 38 Türk restoranı arasında yıldız almayı başaran tüm restoranları, şefleri ve yatırımcıları tebrik ediyoruz.

Törende ilk olarak bu 38 restoranın şefleri/kurucuları/yatırımcıları sahneye davet edildi ve daha sonra yıldız alan restoranlar tek tek açıklandı. İşte yıldız alan restoranlar;

1 Michelin Yıldızı Alan Restoranlar

Nicole
Araka
Mikla
Neolokal
(aynı zaman sürdürülebilirlik alanında verilen Yeşil Yıldız‘ın sahibi oldu. Dünyadaki 15 bin Michelin Yıldızlı restoran içerisinde sadece 380 tanesinde Yeşil Yıldız var.)

2 Michelin Yıldızı Alan Restoranlar

Turk Fatih Tutak

Tüm Michelin yıldızı alan ve Michelin Guide’ın önerdiği restoranlar arasına giren restoranlarımızı, şeflerimizi can-ı gönülden kutlarız. Türk Turizmi, Türk Gastronomisi adına dünya arenasında çok büyük bir açılım, çok büyük bir adım. İlerleyen yıllarda bunun önemini daha da iyi anlayacağız.

Yıllardır Türk Gastronomisi adına içerikler üreten bir mecra olarak bu yaşanan gelişmeyi son derece heyecan verici buluyoruz. Öyle ya da böyle Türk Gastronomisi’nin dünyanın ilgisini çekmeye başarması ve yemekleri bundan sonra Michelin standartlarında sergileyecek olması çok mutluluk verici.

Umarım gelecek yıllarda Michelin yıldızı alan restoranlarımızın sayısı artar, dünya arenasında Türk Mutfağı’ndan daha fazla söz edilir ve başka şehirlerimizde de Michelin Yıldızı alan restoranlar olur.

Canlı yayınlanan törenin videosunu aşağıdan izleyebilirsiniz.

Salih Seckin Sevinc

Harbiyiyorum.com kurucusu ve yazarı. 2009'dan beri yeme-içme üzerine keşifler yapıyor. Araştırıyor, yiyor, içiyor, videolar/fotoğraflar çekiyor, düşünüyor ve yazıyor. 2021 - "Ruhani" (Roman) 2018- "Ölüm Yolcusu Abdülüver'in Tuhaf Seyahatleri" (Roman) 2016 - "Harbi Yiyorum - Türkiye'de Harbiden Nerede Ne Yenir?" (Yemek Kitabı) 2015 - "Her Şeyin Başı Blog" (İş Kitabı) 2014 - "Social Media for Real" (İngilizce İş Kitabı) 2012 - "Pazarlama İletişiminde Sosyal Medya" (İş Kitabı) kitaplarının yazarı. 2018'den bu yana ODA TV "Lezzet Peşinde" köşe yazarı, Eylül 2019'da KRT'de "Harbi Yiyorum" programını hazırlayıp sundu. Şu anda "Nerede Ne Yenir?" cümlesinin altını doldurmaya ve lezzet keşiflerini/öğrendiklerini size aktarmaya devam ediyor.

2 thoughts on “Türkiye’nin İlk Kez Michelin Yıldızı Alan Restoranları Açıklandı

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir