En İyilerTatlı

İstanbul’un En İyi 7 Aşure Adresi – 2018

İstanbul’un En İyi 7 Aşure Adresi – 2018

Aşure sadece çok sevilen bir tatlı değildir; paylaşmanın, dayanışmanın, birlikte olmanın, hayata şükretmenin ve bereketin simgesidir. Belki de bu nedenlerle unutulup gitmemiş, yüzyıllardır sevilerek mutfaklarda pişirilip etraftakilere dağıtılmaya devam edilmiştir. Farklı ritüeller ile her yıl belirli dönemlerde mutfaklarımıza taşınıyor. Nohutlu pişiren de var, fasulye tercih eden de. Üstünü nar ile de süsleyebilirsiniz, fındık ya da cevizi de tercih edebilirsiniz. Damak zevkimize göre bazı içerikleri değişse de olmazsa olmazı buğdayı ve tarçını ile bir aşure ayı daha kapımızda! Bu tatlı esas olarak evlerde yapılıyor ama pastaneler, tatlıcılar ve lokantalar da bu konuda gittikçe daha iddialı hale geliyor. Aşurenin İstanbul’daki en iyi 7 adresini sizler için araştırıp, derledik.

1. Beyaz Fırın

Beyaz Fırın mutfağında, en kaliteli malzemeler, en eski, en hakiki reçetelerle sayısız lezzetlere dönüştü yıllar içinde. Ürünlerinde tazelik ve lezzet vazgeçilmezleri. Aşureyi de ev tariflerini aratmayacak kıvamda yapanlardan.

Adres: Tüm şubeler

2. Sütiş

Tüm sütlü tatlıların reçetelerini, hala orijinaline sadık kalarak hazırlayan bir işletme Sütiş. Geleneksel lezzetlerden aşureyi de bu reçetelere göre özenle hazırlıyorlar.

Adres: Tüm şubeler

3. Pasta Sanatı

Pasta Sanatı Türkiye’de ilk ekler çeşitlendirmesini yapan marka. Daha sonra ürün gamına lezzetli tatlılarda ekledi. Aşure’de menüsündeki başarılı lezzetlerden biri.

Adres: Tüm şubeler

4. Saray Muhallebicisi

Geleneksel hizmet anlayışıyla uzun yıllardır menüsündeki lezzetleri müşterilerine sunan bir marka Saray Muhallebicisi. Saray’da aşure, buğday, üzüm, şeker, incir, kayısı, süslemek için de ceviz, fındık, kuş üzümü, nar, kirazdan oluşuyor.

Adres: Tüm şubeler

5. Zeynel Muhallebicisi

Eğer aşurenizi daha sade tercih ediyorsanız şeker, pirinç, incir, kayısı, üzüm, fasulye ve buğday ile Zeynel en yalın lezzeti sizlerle buluşturuyor.

Adres: Tüm şubeler

6. Hünkar Lokantası

Hünkar Lokantası, geleneksel Türk mutfağını kırk yıldır yaşatan, çok başarılı, çok bilinçli ve gurur verici bir kurum. Yılın her ayı aşure bulabileceğiniz mekanlardan biri de Hünkar’dır. Şık ortamında keyifli bir yemek sonrası aşuresi ile aklınızda yer edecek.

Adres: Mim Kemal Öke Caddesi No:21 Nişantaşı – İstanbul

7. Konyalı Lokantası

Listemizde yer alan diğer bir mekan ise muhteşem deniz manzarasına sahip Konyalı. Burada tarihi şerbet eşliğinde aşurenizi kaşıklayabilirsiniz.

Adres: Konyalı Topkapı Sarayı Lokantası, Topkapı Sarayı Müzesi Sultanahmet – İstanbul
Hande Urgancıoğlu Kardaş

Seyahat etmek, yeni yerler ve lezzetler keşfetmek, gittiğim yerlerden anılar biriktirip dönmek en keyif aldığım şeyler arasında. Harbiyiyorum'da da bunun için yazmaya başladım.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir