En İyiler

İstanbul’un En İyi 7 Baharatçısı

Baharatlar, içinde bulunduğu yemeğe, yemeğin rayihasına has birer kimlik verir; temelde aynı malzemelerden yapılmasına rağmen, bir yemek yöreye özel bir baharatla yöresel bir karakter alır.

Baharat; aşçıların belli bir tadı tutturabilme yarışında ölçmelerine vesile olur, benzer kültürlerden kişilerin sofra başı birlikteliğini pekiştirir. Ayrı kültürlerden insanların birbirlerini oldukları gibi, damak tadı seçimleriyle birlikte kabul etmelerinin (ya da reddetmelerinin) simgesi olur.

Bazı baharatlar içindeki etkin maddelerden dolayı ilaç gibi etki yapar, bazen yemek içindeki karşı etkenleri dengeler. Bazen de lezzetsiz bir yemeği rezilken vezir eder. Eh, bu baharatçıların hangisi meşhur, neredeler, bir bakalım, araştıralım istedik.

Rengarenk vitrinleri ve çeşitli baharat kokularıyla bizi büyüleyen İstanbul’un en iyi baharatçılarını sizin için listeledik.

1. Malatya Pazarı, Eminönü

Baharat ya da ot gibi şeyler ararken akla ilk gelen yerlerden biri: Malatya Pazarı. Isırgan otundan kekik suyuna, sinamekiden keten tohumuna, Malatya kan üzümünden Malatya karakovan petek balına ve İran safranına birçok şey bulmak mümkün. Nevada çekirdeği ve daha birçok kuru yemiş, baharatlar, şifalı otlar ve kuru meyveler de Malatya Pazarı’ndaki diğer ürünlerden.

Adres: Mısır Çarşısı İçi No:44 Eminönü
Telefon: 0 212 522 55 92 / 520 04 40

2. Bünsa Baharat, Beyoğlu

Bünsa’da klasik bilindik baharatların yanı sıra; Garam masala, zencefil, zerdeçal gibi Hint yemeklerinin sırrı olan baharatlar da bulunuyor. Hastalıklar için lesitin, soya gibi hazır yardımcı ürünler, tentürler, bitkisel yağ ve kremler de satıyorlar. Bal, pekmez çeşitlerinin yanında çay yapılan bitkilerden ekolojik ürünlere birçok şey mevcut. Dünyaca ünlü Hazer Baba Lokumları’nı da Bünsa’da bulmanız mümkün.

Adres: Duduodaları Sok Balık Pazarı NO: 26, Beyoğlu
Telefon: 0 212 243 62 65

3. Meraklı Kadıköy Baharatçısı, Kadıköy

Meraklı Kadıköy Baharatçısı; türlü bitkisel karışımlar, macunlar, bitkisel çaylar, kuş yemleri ve çeşit çeşit baharatlar bulabileceğiniz küçük, sevimli bir aktar. Kadıköylülerin sık sık ziyaret ettiği dükkanda sipariş üzerine özel macunlar da hazırlanıyor. İçeri girdiğinizde otların ve baharatların kokusu birbirine karışıyor ve tek bir şey almaya gelmişken, dükkandan birkaç paketle birden çıkabiliyorsunuz.

Adres: Caferağa mah, Serasker Cd. no:8, 34710, 34710 Kadıköy/İstanbul
Telefon: 0 216 541 93 81

4. Tarihi Çemberlitaş Baharatçısı, Fatih

1956’dan bu yana baharat satan Tarihi Çemberlitaş Baharatçısı, aradığınız her türlü şifalı otu bulabileceğiniz bir adres. Enerji isteyenlere duyurulur! Enerji veren ve hücre yenileyen padişah macunları ise dünyaca ünlü. Ayrıca zayıflama çayları, kuvvet macunları, ısırgan otu, kırkkilit de bulmak mümkün.

Adres: Emin Sinan, Yeniçeriler Cd. No:12, 34130 Fatih/İstanbul
Telefon: 0 212 522 84 47

5. Mısır Çarşısı, Kadıköy

Bu dükkan Eminönü’nde değil, Kadıköy’de; yani ‘Meşhur Mısır Çarşısı’yla ilgisi yok. Ancak içinde barındırdığı ürün çeşitliliği ve bu çeşitlerin kalitesiyle bu adı hak ediyor. Karabiber, kimyon, tarçın ve daha birçok baharat çeşidini tane halinde alabilir ya da anında çektirebilirisiniz. /

Adres: Caferağa, Yasa Cd. No:46, 34714 Kadıköy/İstanbul
Telefon: 0 216 337 36 18

6. Arifoğlu

Mısır Çarşısı baharatçılarının en eskilerinden biri de Arifoğlu. İstanbul’un her bir yerinde şubeleri de bulunuyor. Ayrıca İzmir, Ankara, Eskişehir, Kayseri, Antalya’da da bulunuyorlar. Yüzlerce çeşit baharat, kekik, ısırgan, papatya, gül, enginar suları, arı sütü, organik yulaf ezmesi yine organik unlar ve ballar, dut, üzüm, harnup, andız, pancar pekmezleri, salça ve soslar, bitki ve baharat yağlara mağazalarından veya online olarak ulaşabilirsiniz.

Adres: Size en yakın yer için internet sitelerini ziyaret edebilirsiniz.

7. Çengelköy Baharatçısı, Çengelköy

Çengelköy, Bulgurlu, Kavacık, Dudullu, Ümraniye gibi Anadolu Yakası’nın dört bir yanında olan bu baharatçı yaklaşık 15 yıldır işini hakkıyla yapıyor.

Aradığınız tüm baharatları, bunun dışında doğal şifalı bitkileri, ganoderme mantarı, çikolata yapabileceğiniz kakao çekirdekleri, organik diş macunları, organik keçiboynuzu balı, chia kefir peyniri de ulaşabileceğiniz seçenekler arasında.

Adres: Çengelköy mahallesi çengelköy caddesi No:32/A
Telefon: 0216 557 76 48

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir