YEMEK ANSİKLOPEDİSİ

Ceviche Nedir?

Ceviche Nedir?

Bugün istikamet Latin Amerika. Güney Amerika’nın batısında kalan Peru, farklı kültürlerin bir araya geldiği kimi kısmı yeşil, kimi kısmı çöl, kimi kısmı da deniz kenarı olan çok güzel bir ülke. Ülke’nin çoğunluğu kızılderililer tarafından oluşsa da Çinlisinden, Asyalısına, Amerikalısından, Afrikalısına bir çok insan kültürünü barındırıyor. Bu nedenle oldukça iddialı bir mutfak kültürüne sahipler. Deniz kıyısı olduğundan balık da yeme-içme kültürlerinde önemli bir yere sahip.

Peru‘nun dünyaca meşhur, en bilinen yemeği ise Ceviche. Ceviche (Sevişe olarak okunur) kılçığı kolay çıkabilen beyaz etli büyük balıkların ince ince doğranıp bir kapta (çelik, cam veya seramik) 2-3 saat lime veya limon suyunda (sitrik asit) bekletilmesiyle pişen bir deniz mahsulü yemeğidir. Aslında pişmekten daha çok balığın formu limon asidinde değişiyor ve daha yumuşak bir yapıya sahip olup, pişmiş bir görünüme bürünüyor diyebiliriz.

Peru’ya İspanyollar tarafından limon ve lime (misket limonu) getirilmeden önce ise bu yemek tumbo meyvesinin asidi ile pişirilmekteydi. Peru’nun milli yiyeceği ünvanını alan Ceviche, Panama, Arjantin, Şili, Karayipler’de de oldukça popüler bir yemek. 80’lerden sonra Amerika’da da hızla yaygınlaşan Ceviche daha sonra dünyanın bir çok yerinde yapılan ve mönülerde önemli yer edinen bir yemek olmuştur.

Balık eti limon suyunda yeteri kadar (2-3 saat) bekledikten sonra suyu süzülür. Piyazlık doğranan soğan ve acı aji biberiyle harmanlanır. İsteğe bağlı olarak haşlanmış patates ve mısır ile soğuk olarak servis edilir.

Yapımı gayet basit. Herkesin evinde rahatça deneyebileceği bir yemek. Ceviche için dülger, levrek, kılıç, fener, somon, lagos, çipura, kalkan balığı kullanabilirsiniz. Karides de kullanılabilir. Ancak kullanacağınız deniz ürünlerinin çok taze olmasına dikkat edin. Mümkünse henüz tutulmuş olsun.

Farklı lezzetler denemek isteyenler Cevicheyi aşağıdaki tarife göre yapabilirler:

Malzemeler:

  • 0.5 kg. Tollo (küçük köpek balığı) veya somon
  • 5 lime (limon da olur)
  • 3 adet aji limo (minik, taze ve yüksek doz acı olan herhangi bir biberler de olur)
  • Taze kişniş (biz maydonoz kullandik)
  • 1 iri diş sarımsak
  • 1 orta boy soğan
  • 2 orta boy tatlı patates
  • 1 adet haşlanmış mısır

Yapılışı:

Öncelikle yukarıda da belirttiğimiz gibi çelik, cam veya seramik kabımızı alıyoruz. Balığımızı kılçığından ayırıp, küçük küçük kuşbaşı doğruyoruz. Üzerine bolca tuz ve su ekleyip balığımızı temizliyoruz. Yıkama işlemi sırasında oluşan köpükleri atıyoruz. Köpüklenme bitene kadar devamlı tuzlu suda balığı yıkamaya devam ediyoruz. Köpüğü biten suyu döküyoruz ve balığımızı normal suda yıkayıp tekrar süzüyoruz. Lime suyunu balığın üzerini geçecek kadar ekliyoruz. Dilerseniz acı biberinizi, kişnişinizi ve sarımsağınızı da şimdiden kaba ekleyebilirsiniz.

Tollo için bekleme süresi yaklaşık 20 dakikadır. Ancak balıktan balığa marine süresi değişiklik gösterir. Örneğin çipura için bu süre 2 saattir. Çoğunlukla balığın yapısının iyice bozulmaması için marinasyonun 4 saati geçmemesi önerilir.

Bir yandan patates ve mısır ayrı ayrı kaplarda haşlanır. Soğanlar da piyazlık doğranır. Marinasyon süresi dolan balık servis tabağına alınır ve soğan ile harmanlanır. Haşlanmış patates ve mısır eşliğinde servis edilir.

*Ceviche hakkında sizin de ekleyeceğiniz bilgiler ya da nerede yenebileceğine dair görüşleriniz varsa lütfen yorum kısmına yazarak bu yazıya katkıda bulunun.


Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir