BörekEn İyilerİstanbul

İstanbul’un En İyi 7 Börekçisi

İstanbul’da Börek Yiyebileceğiniz En İyi 7 Adres

Konu börek olunca yelpaze oldukça geniş. Sadece bir nefeste bir sürü sayabiliyoruz. Boşnak böreği, su böreği, kol böreği, efendime söyleyeyim çi böreği, sigara böreği var da var. Hepsi de ayrı bir yazı ve şiste konusu. Biz şimdi burada şehr-i İstanbul’un dört bir yanından börek güzellemelerine girelim dedik. Girelim ki; bu nefasetin en güzel temsilcileri bir meydana çıksın. Kim bu işin hakkını teslim ediyor cümle alem görsün. Ondan sonra da duruma göre yanına ister çayını, isterse ayranını söylesin. Şimdi, İstanbul’un En İyi 7 Börekçisine bir göz atalım.

1- Tarihi Bilice Börekçisi, Sarıyer

Yılların ustalığı var burada. Kıymalı-üzümlü böreğin yanına söğüş tabağı ve olmazsa olmazı sıcak bir bardak çay. Belgrad Ormanı’nda yapacağınız bir yürüyüş sonrası yapılan börek keyfi paha biçilemez.

Adres: Mareşal Fevzi Çakmak Cad. Kemer Mah. No: 4 Bahçeköy, İstanbul Tel: 0212 2264299

2- Tarihi Kireçburnu Fırını, Sarıyer

Kahvaltı için ilk akla gelen adreslerden biri olmasının sırı hızlı servisi ve mis börekleri. İncecik açılan yağlı hamurlar arası, en kaliteli malzemeyle sunulan börekler nefis.  Favorimiz yine kıymalı.

Adres: Haydar Aliyev Cad. No: 48 Kireçburnu  Tel: 02122621059

[wdi_feed id=”1″]

3- Çengelköy Börekçisi, Çengelköy

Çalışan ustalara sorarsanız bir kaç yüzyıldır burada çalışıyorlar. Böyle olunca hep aynı kalitede börek yiyorsunuz. Klasik, kıymalı, peynirli vb. çeşitlerinin yanısıra tam buğday ununa cevizli börek de yapıyorlar. Başarılı.

Adres: Hisar Cad. No:4/F Anadoluhisarı Tel: 0216 4624525

4- Özen Börek, Anadoluhisarı

Küçük bir aile işletmesi. Börekleri her daim sıcak ve lezzetli. Yoğurtlu spesiyalleri çok başarılı ama biz yine klasikten de geri durmadık, kıymalıyı da ayrı beğendik. Böyle küçük ve lezzetli dükkanları ayrı bir seviyoruz.

5- Gel Gel Börekçisi, Fatih

Seyyar bir tezgah Bayram Amcanınki… Ankara’nın unudan, Niğde’nin suyundan diyerek her sabah tezgahının başında. Pastırmalısını deneyin, ününün hakkını veriyor. Tam adresi yok, Fatih’de kimse sorsanız yerini gösteriyor.

6- Karaköy Güllüoğlu, Beyoğlu

En iyi su böreği adresleri rahatlıkla ayrı bir liste konusu olabilir ancak, Karaköy Güllüoğlu’nun su böreği olmadan bu liste tam olmazdı. Baklavası bir yana buradaki su böreği Türkiye’de ilk 3’e girer. Börek güzel, börek sıcak…

Adres: Rıhtım cad. No:3-4 Karaköy – İstanbul  Tel: 0212 2930910

7- Taner Börek – Sahrayıcedid

”Aa! Burası zincir dükkanlar… Nasıl listeye girmiş?” demeyin, zira İstanbul’da bu kadar şubesi olup da, bu kadar mide yakmayan lezzetli böreği yapan, hızlı ve güleryüzle hizmet sunan başka börekçi yoktur. Pudra şekeri serptiğimiz sade böreği de, peynirli böreği de beğendik.

Adres: Mümin Deresi cad. No:34 Sahrayıcedid- Kadıköy, İstanbul Tel: 0216 3630900

taner_borek
Dobra Gül

Gittiği yerler kim olduğunu bilmez. Dobra dobra yazar. 7 kuşak Bolu Mengen'li. Sevdiğini çok sever, sevmediğinin üstünü çizer. Dikkat! Gerçek gurme! Mekanların korkulu rüyası.

2 thoughts on “İstanbul’un En İyi 7 Börekçisi

  • serkan

    pendikde gazi burma Ünal’ın su böreğini denemelisiniz bir çok noktada yedim kesinlikle istanbulda en iyilerinden birisidir hatta benim için eniyisi

    Yanıtla
  • Murat

    Siz birde enfesim böreği deneyin kucukyalida..

    Yanıtla

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir