KöfteMuğla

Fethiye’de En İyi Köfte Ekmek Nerede Yenir? Köfteci İmadettin, Muğla

Biliyorsunuz yıllardır iyi köftenin peşindeyiz. Eğer bir diyarda köfte icra edilmiyorsa bilin ki o diyarın gastronomik anlamda kalbi sökülüp atılmış demektir. Bu yüzden ilk amacımız gittiğimiz diyarlarda iyi köfteci bulmak oluyor. İşte tam da bu düşüncelere gark olmuşken bir iftar sessizliği vaktinde denk geldik Fethiye’deki Köfteci İmadettin‘e.

Jolly Tur ile Likya Turuna çıktığımızda yoğun kültür dolu program arasında kalan serbest zamanlarımızı Fethiye merkezdeki çarşıyı gezmek için değerlendirdik. İşte bir Ramazan günü iftar saatinde “Gelin hele bir şu sokakta ne ola ki?” diyerekten dışarıda köfteci olduğu ibaresi olmayan bir bahçe ve camekan alanının içinde coz coz mangal ile karşılaşınca harbi bir yerde olduğumuzu daha ilk bakışta anladık. (Tıpkı ilk görüşte aşk gibi bizde harbi lezzet noktası bulunca böyle bir his oluşuyor.)

Fethiye'de Nerede Köfte Yenir?

Ateşin başında zayıf, uzun ince bir ademoğlu vardı. Yanına gidince ızgaralar üzerinde misket şeklinde köfteleri hızlıca çevirdiğini gördük. Şimdi efendim biz daha önce Çine köftesi bildik, yedik. Onlar da küçük ebatta olur ama bu sanki Çine akımı ile İsveç’in Kötbullar akımı arasında yeni bir köfte kategorisi edinmiş gibiydi. Yuvarlacık ve büyük leblebiler gibi.

Bir porsiyon köfte istedik, zira tam da yeni yemekten kalkmıştık. Ancak ateş ustası bize orada sadece ekmek arası köfte sipariş edebileceğimizi söyledi. Tabakta sunum yokmuş. Yani olay orada o şekildeymiş. Yani köfte ekmek orada bir kadermiş. İtiraz etmedik, niye edelim! Adam 1974 yılından bu yana hep bu şekilde köfte ekmek satmış, bir tek biz miyiz evrekacı? (Neyse kendimize bu kadar niye atarlandıysak şimdi ha ha?) Efendim sabırsızlıkla ekmek arası köfte siparişimizi beklemeye başladık. Bu arada Instagram hesabımız için de bir video çekmeyi ihmal etmedik tabii. Rekorlara yürüdü namussuz!

View this post on Instagram

Hop! Yeni Keşif 👀Köfteci İmadettin 😋😎 Fethiye merkezde yerel lezzetlerin en bir başında gelen, misket şeklinde ama bir o kadar da lezzetli köfte sunan biricik yer 👌🏼1974'ten bu yana hizmet veren Köfteci İmadettin bugün oğlu Hüseyin Göktaş tarafından işletilmekte . Mekanda sadece ekmek arası köfte var; öyle porsiyon falan da yok ☺️👏🏼😄 Tarz ve tavır budur, köfte ekmek bol malzemos ve soğan ile efsane, üstelik çok ucuz . Bizden görüp de gidenlere şimdiden afiyet olsun . #tatilinguzeli #mugla #gourmetfood #köfte #streetfood #fethiye #jollytur #jollyturgezginlerkulubu #meatballs #kofteciimadettin @jollyturgezginlerkulubu @jollytur

A post shared by © Harbiyiyorum.com 👉🏼 Yemek (@harbiyiyorum) on

Ateş başındaki ustaya ismini sorduğumuzda Hüseyin Göktaş ile muhattap olduğumuzu öğrendik. Rahmetli Köfteci İmadettin‘in oğluymuş. İmadettin bir çoğunuza farklı bir isim gibi gelebilir. Onuda bilin; dinin direği demek. Her sokak köftesi (tükürük köftesi) nde olduğu gibi ekmek arası bol malzemos nevale altında köfteler kayboluyor. Lakin köftelerin lezzeti kaybolmuyor. Zannetmeyin ki köfte yerine salata/soğan tadı ağır basacak. Yok öyle bir olay! İşte bu da Köfteci İmadettin’in kerameti. Öyle olmasa zaten Fethiye gibi 250.000 nüfuslu bir yerde 1974’ten beri dikiş tutturmak kolay değil.

Izgarada ısıttığı ekmeklerin içine dizdiği her şey mükemmel bir köfte ekmek kombini yaratıyor. Zaten yerli halk da burayı iyi biliyor ve hesaplı diye buradan sürekli gelip yiyor.

İlk görüşte aşık olduğumuz İmadettin’in köftesinden bir ısırık alınca tekrar aşık olduk. O esnada orada bulunan bir amico da “Buranın en eskisidir! Eskiden önünde bir kuyruk olurdu ki sorma tey tey!” diyerek köfte ekmeğini alıp yoluna devam etti.

Ey Fethiye halkı! Köfteci İmadettin sadece dinin direği değil aynı zamanda Fethiye’de yeme-içmenin de direği olmuş durumda. Onu sevin, onu koruyun. (Youtube kanalımıza da abone olmayı unutmayın! -Video aşağıda-)

Fethiye’ye ismini veren havacılık tarihimizin ilk şehidi, maceracı Fethi beye ve tüm yemek fatihlerine selam ederiz.

Köfteci İmadettin
Belediye Caddesi. 96.sok Fethiye Muğla
Tel: Yok
Salih Seckin Sevinc

Harbiyiyorum.com kurucusu ve yazarı. 2009'dan beri yeme-içme üzerine keşifler yapıyor. Araştırıyor, yiyor, içiyor, videolar/fotoğraflar çekiyor, düşünüyor ve yazıyor. 2021 - "Ruhani" (Roman) 2018- "Ölüm Yolcusu Abdülüver'in Tuhaf Seyahatleri" (Roman) 2016 - "Harbi Yiyorum - Türkiye'de Harbiden Nerede Ne Yenir?" (Yemek Kitabı) 2015 - "Her Şeyin Başı Blog" (İş Kitabı) 2014 - "Social Media for Real" (İngilizce İş Kitabı) 2012 - "Pazarlama İletişiminde Sosyal Medya" (İş Kitabı) kitaplarının yazarı. 2018'den bu yana ODA TV "Lezzet Peşinde" köşe yazarı, Eylül 2019'da KRT'de "Harbi Yiyorum" programını hazırlayıp sundu. Şu anda "Nerede Ne Yenir?" cümlesinin altını doldurmaya ve lezzet keşiflerini/öğrendiklerini size aktarmaya devam ediyor.

2 thoughts on “Fethiye’de En İyi Köfte Ekmek Nerede Yenir? Köfteci İmadettin, Muğla

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir