En İyiler

İstanbul’un En İyi 7 Dürümcüsü – 2018

İstanbul’un En İyi 7 Dürümcüsü – 2018

Vazgeçilmez lezzetlerin başında gelen dürüm profesyonel ellerden çıkınca daha çok iştah kabartır. Urfası, adanası, çöp şişi ile efsane lezzetler sunan dürümü doğru adreste yemek önemli. Yediniz mi bir daha yiyeceğiniz, lezzetiyle parmak ısırtan yerler bunlar. Sizler için İstanbul’un en iyi 7 dürümcüsünü derledik.

1. Şiva Düruç (Beşiktaş – Mecidiyeköy)

Şiva Düruç, kendini paket servis üzerine konumlandırmış bir lokanta ama self servis hizmeti de mevcut. Mekanı da oldukça ferah. Düruçlar 100 gram ve 200 gram et olarak tercihe göre şiva, kuzu, tantuni, köfte, bonfile, ciğer olarak dürülüyor. İsterseniz seçimlerinizi bir ara sıcak ve içecekle mönü de yapabilirsiniz. Dürüm haricinde acılı yarma bulgur pilavı, aşurelik bulgurdan etli bulgur çorbası ve mezeleri (humus v.b) bulunuyor. Hem dürümleri hem de diğer lezzetleri tek kelime ile enfes.

Merkez Adres: Mecidiyeköy Mahallesi, Raşit Rıza Sokağı No: 7 Şişli-İstanbul Telefon: 444 6 714

Şube Adres: Ihlamurdere Cad. No: 116 / B Beşiktaş – İstanbul Telefon: 0212 211 24 13

İstanbul'da En İyi Dürüm Nerede Yenir?

2. Dürümzade – Beyoğlu

Dürümzade, Beyoğlu Balık Pazarı’nın çıkışından sağa dönünce, salaş barların bulunduğu sokağın başında, görüntüsü tamamen iddiadan uzak bir dürümcü.Burası bir dayı yeğen işletmesi. Harbiye usulü denilen Adana dürümlerini sarmaya devam ediyorlar. Harbiye usülü dürüm adını lavaşın yağlı Hatay acı biber salçası ile iyileştirilmesinden ötürü alıyor. Biber salçası Hatay’dan. Dürümün acılığı da buradan geliyor elbet. Burada yiyeceğiniz lavaş tam anlamıyla 10 numara. Ne kalın, ne gevşek, ne yumuşak, ne de sert ve bayat. Dürümün içine de ayrıca kırmızı lahana ekliyorlar ki bu da dürüme son derece yakışıyor.

Adres: Balıkpazarı, Kalyoncu Kulluk Cad. No:58 Beyoğlu – İstanbul Tel: 0212 2490147

Adana Dürüm - Dürümzade
3. Dürümcü Raif Usta – Fatih
 

Dürümcü Raif Usta dışarıdan bakınca iddialı bir mekan gibi görünmüyor. Yeri iki sokağın arasında ve ikisine de kapısı var. İçeride otantik bir dekorasyon beklemeyin, her şey son derece sade. Servis o kadar hızlı ki mekan tam ye-git mekanı. Raif Usta’da Adana, Urfa, tavuk şiş, şiş veya ciğer dürüm isteyebiliyorsunuz. Acısı ayarında, tadı yerinde.

Adres: Mollafenari Mahallesi, Küçük Yıldız Han Sokak No:6, 34120 Fatih – İstanbul

Telefon: 0212 528 59 97

4. Zurna Dürüm Erdal Usta

Erdal Usta kalkmış İskenderun’da keşfettiği bu azman dürümü Kadıköy’de yapıp satmaya başlamış. İçerik ise Tavuk. Erdal Usta önce lavaşın içini dışını soslamakla başlıyor ve arkasından da bu lavaşın içine nevaleyi güzelce döşüyor. Sonra da kesilmiş tavuk döneri üzerine serpiştirip, dürümü sarıyor. Sonuç: Yiyemeyeceğiniz kadar büyük, lavaşı soslu tavuk dürüm! Erdal Usta’da buna bir isim vermiş: Zurna.

Adres: Osmanağa Mahallesi, Söğütlüçeşme Caddesi, Vişne Sokak, No 10, Kadıköy, İstanbul Tel: 0216 414 25 00

zurna-erdal-ustanin-meshur-70cmlik-durumu-01
5. Zürüm Dürüm

Zürüm nedir derseniz, kebabın baharat, turşu ve salata ile zırhtan geçirilip dürüm yapılmış hali denebilir. Önce marifetli ustaların elinde, mangalda çeşit çeşit geleneksel kebaplarla pişiriliyor. Ardından pişen kebaplar salata, piyaz, turşu ve baharatlarla birlikte zırh ustaların elinde, Mangal ateşinden yeni çıkmış kebaplar ve garnitürleri zırhın keskin bıçakları arasında Zürüm’e eşsiz lezzetini veren ideal kıvama gelene kadar zırhlanıp, tüm tatların dengeli bir şekilde harmanlandığı muhteşem bir lezzet dengesi ortaya çıkıyor. Hemen yanı başındaki tandırdan yeni çıkmış lavaş ekmeğine sarılıp sunuluyor.Yanında açık ayran tatlı olarak da katmer veya havuç dilim baklava tercih edebilirsiniz.

Adres: Sinanpaşa Mahallesi, Şht. Asım Cd. 21/1, 34353 Beşiktaş – İstanbul

Telefon: 0212 227 57 27

Ä°lgili resim
6. Bizim Dürüm – Bostancı

Bizim Dürüm, el arabasıyla başladıkları Adana, Urfa kebap, dürüm işine 1985 yılında Bostancı’da açtıkları Bizim Dürüm ile farklı bir hava getirmişler. 31 yıllık bu müessese, Bizim Dürüm adıyla hep aynı aile tarafından işletilmiş. Süt danaları, süt kuzularından yaptıkları Adana, Urfa kebapları, kokoreçleri, et ve ciğer şişleri ile İstanbul’da dürüm denince akla ilk gelen yerlerden biri olmayı başarmış bir kalite Bizim Dürüm Bostancı. Bizim Dürüm menüsünde Lahmacun, Pide gibi diğer seçeneklerde mevcut. Önden gelen salatalık turşusu, masalarda bulunan biber turşuları ve Kömürde pişirilmiş Kokoreç, kıvamında baharatları ve sıcacık ekmeği ile Adana kebap öncesi güzel bir iştah açıcıydı. Adana dürüm ise içindeki etin lezzetini öldüren gereksiz salatadan kurtulmuş, özel soğanlı güzel bir karışım süt danası etlerine eşlik ediyor. Dürüm lavaşı ise öyle hamur hamur değil. Gevrek ve kıvamında kalınlıkta bir lavaşa ince sarılmış.

Adres: Altıntepe Mahallesi, Emin Ali Paşa Cd. No:12, 34840 Maltepe – İstanbul

Telefon: 0216 489 20 58

 

7. Melekler Dürüm Evi – Beyoğlu

Beyoğlu’nda hizmet veren Melekler Dürümevi, daha dürümünüz gelmeden masanızı ikramlarıyla süslemeye başlıyor. Buranın Adana ve Urfa dürümleri çok sevilirken sucuk kaşar dürümünün de muhteşem olduğunu söyleyebiliriz. Göz doyurucu porsiyonları hem lezzetli, hem uygun fiyatlı.

Adres: Katip Mustafa Çelebi Mh. İpek Sokak No:13 Beyoğlu – İstanbul

Telefon: 0212 243 05 85

Hande Urgancıoğlu Kardaş

Seyahat etmek, yeni yerler ve lezzetler keşfetmek, gittiğim yerlerden anılar biriktirip dönmek en keyif aldığım şeyler arasında. Harbiyiyorum'da da bunun için yazmaya başladım.

6 thoughts on “İstanbul’un En İyi 7 Dürümcüsü – 2018

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir