Diğer DürümlerDürümFatihİstanbulNE YİYELİM

Horhor’da En İyi Salça Soslu Hatay Usulü Kebap Dürüm Nerede Yenir? Hatay Sarmaşık Dürüm, Aksaray

Bakın Hatay usulü döner demiyoruz. Alıştığınız salçalı lavaşta tavuk dönerleri ise hiç demiyoruz. Kebap diyoruz. Böylece olay iki tık çığır atlıyor. İster lavaşa kuzu şiş çektirin, ister ülkemizin güzide kıyma kebap çeşitlerinden birini koydurun. Aksaray’daki Hatay Sarmaşık Dürüm bu işin piri. İstanbul’un ilk Hatay (Harbiye) dürüm yapan mekanlarının başında geliyor. Müdavimi, bileni, hatırası olan çok insan var.

Bilenler bilir, Hatay Sarmaşık Dürüm Aksaray’da bir fenomendir. Her ne kadar 2019 yılındaki ziyaretimizden sonra yaptığımız dünkü Horhor çıkartmamız ile el değiştirdiğini öğrensek de, mekanın sahibi (kurucu) abimizin yanında yetişen çırağın artık mesleği devraldığını öğrenince içimize bir nebze de olsa su serpildi. (O abimiz de Şile/Ağva tarafına yerleşmiş ve orada kendine bir işletme açmış) Sonra her zamankinden (klasik) bir dürüm yaptırdık ve ortaya gözlere zevk, midelere şenlik bir muazzama çıktı.

Gelelim dürüme…

Hatay dürümün bizdeki en belirgin etkisi görselidir. Salça, sıvı yağ ve pul biberin sağlam biçimde karıştırılması ile ortaya çıkan sos, bahsettiğimiz asıl etkiyi yaratan en başat malzeme. Elazığ’ın salçalı köftesi ne ise, Faruk’s Hot Dog’un salça soslu sosisli sandviçleri ne ise, Hatay’ın da salça soslu dürümleri o. Burada da gelenek bozulmuyor; öncelikle bu sosu ızgarada ısıttıkları lavaşlar ile harmanlıyorlar. Daha sonra kebaplar (kuzu şiş, acılı zırh kıyması, acısız zırh kıyması, tavuk şiş) bu lavaşlara çekilip, içlerine nevaleler eklenip dürülüyor.

Buraya kadar her şey aşağı yukarı bir dürümde olması gerektiği gibi değil mi? Ama işte asıl olay bundan sonra başlıyor. Toprak güveçte mangalın hemen yanıbaşında beklemekte olan bu salçalı karışım (sos) dürümün en üstüne, tam da ilk ısırığı alacağınız yere fırça ile sıvanıyor ve siz tam “Voila!” diyecek iken tüm dürümü farklı kılan bu kırmızı badana tekniği üstüne yine aynı bölgeye serpiştirilen maydanoz parçacıkları ile Hatay dürümümüz bambaşka bir boyut kazanıyor. İşte Hatay Sarmaşık Dürüm’ün alamet-i farikası da bu!

Zaten böyle bir dürümün içerisine beyaz peynir, ya da tulum peynir de koysanız aynı etkiyi yaratır ama işte içerisinde mukavvi bir kırmızı et de oldu mu tadından yenmiyor. Hem görsel şölen, hem de düşünsenize, dürümün içerisinde beklentileriniz karşılayacak sevdiğiniz bir kebap var.

*En yeni mekan ve lezzet keşiflerimiz için Harbiyiyorum Facebook hesabımızı takip edin.

Ayrıca masaya geçince aynı sostan ortaya söyleyebiliyor ve dürümünüzün üstüne ekstra bu sostan ekleyebiliyorsunuz. Ve eğer acı biber seviyorsanız, közlenmiş Hatay Samandağ biberleri ile ziyafetinizi üçe katlayabiliyorsunuz. Dürümünüze limon isterseniz, o da mevcut. Lakin Samandağ biberini bilenler onun o ölümcül darbeleri sonrasında dürümün lezzetini artıracak başka bir yancıya ihtiyaç duymayacaklarını iyi bilirler, zira bütün algıları ve tat reseptörleri bu şöhretli biber ile ziyadesiyle açılacaktır.

İstanbul’un pek bilinmeyen arka sokak lezzet noktalarından biri olan Hatay Sarmaşık Dürüm, Hatay’ın özel lezzetlerinden birini en doğru yorumla birlikte Aksaray’a getirmiş yirmi metrekarelik küçücük bir dürümcü. Tabii ki de salaş. Ama dediğimiz gibi lezzeti büyük. Dürümünün yanı sıra bir de kemikli dedikleri bir spesiyalleri var ki onu da anlatmayalım ki size de keşfetmeye, öğrenmeye bir şeyler kalsın.

İşte size İstanbul’un harbi sokak lezzetlerinden birini daha tanıtmanın haklı gururu içerisinde bu yazımızın da sonuna geldik.

Afiyetle kalın.

Vesselam.

Hatay Sarmaşık Dürüm (Salı günleri kapalı)
İskenderpaşa, Aksaray, Rağbet Sk., 34080 Fatih
Tel: 02126219175

Salih Seckin Sevinc

Harbiyiyorum.com kurucusu ve yazarı. 2009'dan beri yeme-içme üzerine keşifler yapıyor. Araştırıyor, yiyor, içiyor, videolar/fotoğraflar çekiyor, düşünüyor ve yazıyor. 2021 - "Ruhani" (Roman) 2018- "Ölüm Yolcusu Abdülüver'in Tuhaf Seyahatleri" (Roman) 2016 - "Harbi Yiyorum - Türkiye'de Harbiden Nerede Ne Yenir?" (Yemek Kitabı) 2015 - "Her Şeyin Başı Blog" (İş Kitabı) 2014 - "Social Media for Real" (İngilizce İş Kitabı) 2012 - "Pazarlama İletişiminde Sosyal Medya" (İş Kitabı) kitaplarının yazarı. 2018'den bu yana ODA TV "Lezzet Peşinde" köşe yazarı, Eylül 2019'da KRT'de "Harbi Yiyorum" programını hazırlayıp sundu. Şu anda "Nerede Ne Yenir?" cümlesinin altını doldurmaya ve lezzet keşiflerini/öğrendiklerini size aktarmaya devam ediyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir