En İyilerLİSTELER

İstanbul’un En İyi 7 Künefecisi

Hatay’ın bizlere en tatlı armağanı, Künefe. Uzun uzun sünen peyniri, tel tel sıcacık kadayıfı, altın rengi şerbetini içine çekince ortaya bir lezzet şöleni çıkıyor. Anavatanı Ortadoğu’da bir çok farklı sunumu olan bu geleneksel tatlının etimolojisine baktığımızda, Arapça ”knf” kökünden gelen künefe (veya diğer bir söyleyişiyle künafe) kısaca ”tel kadayıfın kanatları altına altına alınmış” anlamına geliyor.

İşte bu ”tel kadayıfın kanatları altına alınmış tatlı” 16 milyonluk İstanbul şehrinde de bazı adreslerde, Hatay’dakine yakın şekilde hakkıyla yapılıyor. Müptelası çok, yapan ustası az ama yine de iyi künefeyi bulma şansımız var. İşte size İstanbul’da künefeyi hakkıyla yiyebileceğiniz 7 En İyi Adres.

1- Lezzet-i Şark, Eminönü

Bu işe yıllardır emek vermiş, malzemenin en iyisini işleyen usta bir künefe durağı Lezzet-i Şark, İstanbul’un ilk közde künefecisidir. Bu ünvanıyla rakiplerden bir adım öne çıkıyor. Tek kişilik, yuvarlak geleneksel kaplarda sunulan künefenin kıvamı ne zaman gitseniz aynı nefasette. Fıstık ve peynir dengesi çok dengede. Önden bir beyran çorbası, belki sonra bir ciğer yahni dürüm ve kapanışta da o nefis künefeyle kendinize bir ziyafet çekebilirsiniz.

Adres: Rüstem Paşa Mah. Hasırcılar Cad. No:38 Fatih – İstanbul
Tel: 02125142763

Lezzet-i Şark Künefe

2- Özikizler Künefe, Acıbadem

Şanlurfa’da 50 m2 bir ufak dükkan ile doğan, sonra Gaziantep’de yükselen bir tatlıcı ikiz kardeşlerin markası Özikizler Künefe. Şimdilerde İstanbul’da hızla şubeleşiyor. Burada haklı bir başarı var. Zira künefenin tedariği için ikiz kardeşler Hasan ve Hüseyin kardeşler şöyle diyor: ” Künefenin tedarik ağı üreticiden temin odaklı olarak yürütülmektedir. Tedarik zincirinin tüm halkaları özenle ve yıllardır bir araya gelmiştir. Ticari kaygıların ikinci planda tutulduğu bu zincirle birlikte; damaklarınızda eşsiz bir lezzet bırakan ürünlerimizin kendine has olan özel tadını kaybetmeden uzun yıllar aynı kalite ve lezzette üretim yapabilmek için bu zinciri bozmadan üretime devam edeceğiz.

Adres: Acıbadem Cd. No:123, 34660 Üsküdar – İstanbul
Tel: +902163250052

Özikizler Künefe

3- Akdeniz Hatay Sofrası, Fatih:

İşte gerçek bir Hataylı. İstanbul’a yıllar önce bu kadim mutfağı tanıtmak için gelen, bu alanda rüştünü ispatlamış lezzet bir mekan Akdeniz Hatay Sofrası. Burada ailenin 1956 doğumlu annesi Dahiye Sultan’ın reçeteleri özneler korunarak hayat geçiyor. Künefeyi denediğinizde kendinizi Antakya Uzun Çarşı’da hissetmeniz garantilidir, o derece bir başarı burada göz dolduruyor.

Adres: Ahmediye Cad. No:44/A Fatih/İstanbul
Tel: +90 533 777 93 00

Akdeniz Hatay Sofrası Künefesi

4- Hamdi Restoran, Eminönü

Eminönü, lezzet yönü! Her yanı ayrı bir lezzetle dolu. Hamdi ise burada yıllardır aynı kalitesiyle ışıldayan bir durak. Urfalı ellerin, künefeyi yorumlaması son derece klasik, sade ve üstün lezzetli. Mutlaka denenmesi gereken yerlerden biri.

Adres: Rüstem Paşa Mah. Tahmis Cad. Kalçın Sok. No:11 Fatih – İstanbul
Tel: +90 212 528 03 90

Hamdi Restoran Künefe

5- Çelebihan, Erenköy

Kahramanmaraş ile Gaziantep’in bir harmanı, bir başka künefe markası da Çelebihan. Şu anda neredeyse tüm dünyaya tatlı ihraç ediyor. Künefesinin kalitesi de listemize girmeyi hakediyor. İstanbul Anadolu Yakası’nda, Ethemefendi Caddesi üzerinde deneyebilir, haklılığımıza şahit olabilirsiniz.

Adres: Ethemefendi Caddesi No:80-82/D Kadıköy – İSTANBUL
Tel: +905331382747

Çelebihan Baklava – Künefe

6- Şefikoğulları Künefe, Fatih

Sade ya da dondurmalı künefeniz, yanında ılık süt ve meyve ikramı ile nefis bir künefe ziyafeti çekmek için başarılı adreslerden biri Şefikoğulları. Son zamanlarda epey artan fiyatlara rağmen yine de rakiplerine nazaran fiyat/performansta da iyiler. Mutlaka bir şans verin.

Adres: Zeyrek Mah. İtfaiyeciler Cad. Tezgahçılar Sok. No: 3/A 34083 Fatih/İstanbul
Tel: +902125329192

Şefikoğulları Künefe

7- Jumbo Künefe, Tuzla

Son yıllarda sadece tatlı, özellikle de künefe/kadayıf dikeyinde markalaşan başarılı örneklerden biri de Jumbo Künefe. 1985 yılından beri tatlıcılık yapan Gaziantepli Keklik ailesi, işini sırrının en iyi kalite hammadde kullanılmasında olduğunun altını çiziyor. Jumbo Künefe’nin Tuzla dışında Türkiye’nin birçok farklı ilinde şubesi bulunuyor. Gece 02:00’ye kadar açık.

Adres: Cumhuriyet Cd. No:17, 34940 Tuzla/İstanbul
Tel:

Jumbo Künefe

Dobra Gül

Gittiği yerler kim olduğunu bilmez. Dobra dobra yazar. 7 kuşak Bolu Mengen'li. Sevdiğini çok sever, sevmediğinin üstünü çizer. Dikkat! Gerçek gurme! Mekanların korkulu rüyası.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir