En İyilerİstanbulKuru Fasulya

İstanbul’un En İyi 7 Kuru Fasülyecisi – 2016

Türk Mutfağı’nın vazgeçilmezi, olmazsa olmazı: Kuru Fasülye! Doyuruculuğu, bol enerji vermesi ve ekonomik olması nedeniyle en çok tercih edilen gıdalar arasında başı çeken kuru fasulye aynı zamanda tam bir protein deposu. (Köftenin yanında neden piyaz olduğunu düşünelim.)

Protein ve inorganik tuzlar açısından çok zengin olan kuru fasulye, kalp krizini önlemekle birlikte kemik yapısının güçlenmesine de yardımcı oluyor. Kuru fasulyenin Dermason, Battal, Çalı, Horoz, Şeker, Sıra ve Bombay gibi çeşitleri var.

Kuru-pilav-cacık üçlüsünü anne eli değmiş gibi nerede yiyebiliriz diye düşünüyorsanız, sizin için kuru fasülyenin hasını yapan mekanları derledik. Hatta kuru fasülyeyi nasıl pişirdiklerini, hangi çeşidini kullandıkları hakkında da ufak ipuçları verdik.

İşte İstanbul’un En İyi 7 Kuru Fasülyecisi! Hadi afiyetler olsun!

1- Tarihi Meşhur Kuru Fasülyeci Erzincanlı Ali Baba

Picture 1 of 7

En ünlü kuru fasülyecilerden biri olan Ali Baba, 1924’ten beri Süleymaniye Cami’nin tam karşısında hizmet veriyor. Erzincan’da yetişen ünlü dermason fasulyesini bakır kazanda pişirip, kömür ateşinde dinlendiriyorlar. Kurufasülye-pilav-turşu üçlü kombinasyonundan sonra tahinli kabak tatlısını da yemeden kalkmayın. / Adres: Süleymaniye Mahallesi, Profesör Sıddık Sami Onar Caddesi, No 7, Fatih - Telefon: 0212 514 58 78

One thought on “İstanbul’un En İyi 7 Kuru Fasülyecisi – 2016

  • ercan

    Yenibosna’da ki Bizce Kuru ve Bağcılar’da bulunan Baykuru da bu listeye girmeyi hakedenler arasında olmalı :)

    Yanıtla

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir