ÇorbaKadıköyKapanan Restoranlar

Eskiden: Merdivenköy’de Beyran Nerede Yenir? Dededen Dürüm, Kadıköy, İstanbul (Dikkat: Bu Restoran Kapanmıştır!)

Not: Bu restoran kapanmıştır. Sadece tarihi arşivlerde bulunması adına yazı saklanmaktadır.

**Bu mekan kapanmıştır. Keşke açık olsaydı da beyran içebilseydik. Her yer ayakta kalmıyor maalesef. Hatırası gereği burada tutmaya devam ediyoruz.**

Allah’tan uçak biletleri ucuzladı da insanlar Gaziantep’e hafta sonuna kahvaltıya bile gider oldu. Bu sayede tabii ki daha önce ismini çok uzaktan duyduğumuz ama kokusunu rengini bilmediğimiz birçok yeni yemekle de tanışmış olduk. Bunlardan biri de Gaziantep işi Beyran. Nasıl bulunmuş, neden böylesine mukavvi bir yemek Gaziantepliler için kahvaltı olmuş meçhul ama Beyran’ın kutbunun Gaziantep’teki Metanet olduğu kesin!

İşte bu ulvi lezzetin İstanbul’daki izinin peşine düştüğümüzde kulağımıza gece piyasası ile ünlenmiş bir takım beyran yapıcıları fısıldandı tabii ama orada defalarca yememize rağmen bir türlü o yediğimiz şeylere Beyran diyemedik. (Ne yapalım referansımız sağlam) Hatta insanları o yemeğe “Beyran” diyerek yanılttığını bile düşündük. (Hala da yanıltıyorlar!) Lakin Gaziantep’tekine yakın bir beyran yemek için sevgili güzel yiyici Eşref Abimizin de el vermesiyle Merdivenköy’deki Dededen Dürüm’de aldık soluğu.

beyran-dededen-merdivenkoy-goztepe-02

Çok da iyi yapmışız zira, sunumu, rengi, kokusu ve dahi acısı ile Metanet’tekine çok benzer bir Beyran yedik. İstanbul piyasasında çeşitli yerlerde “Beyran” ismi altında sunulan beyranların aksine bu gerçek bir beyrandı diyebiliriz. Kullanılan et kuzu eti, pirinç haşlanmış ve şişmiş beyran pirinci, tezgah Beyran tezgahı, harlı ateş, et suyu ve mekanın sahipleri gerçek Gaziantep’li (Ahmet Usta)… Gaziantep’i yaşamış, bilmiş ve 1980’li yıllardan beri öğrendikleri geleneği İstanbul’da sürdürmeye çalışan aile işletmesi. Daha ne olsun? Oldu size Beyran!

Üstelik bu işi Gaziantepli dedeleri Molla Ali’den öğrenmişler. Yani zemin çok iyi. İşin lezzet kısmı ise o zemin üzerine güzelce yerleşmiş. Ancak bizim insanımız hala bu şifalı lezzetin bilgisinden uzak.

Biz oradayken mekana bir müşteri girdi ve şöyle dedi;

“Tavuk suyu çorba var mı?”

Ahmet Usta: “Yok ama beyran var!”

“Hastam var da evde ona götüreceğim. Şifalı çorba arıyorum.”

Ahmet Usta: “Beyran var işte şifalı.”

“Yok almayayım!”

Dededen dürüm Beyran dışında, kebap ve dürüm çeşitleri de sunuyor ama biz tamamen Beyran odaklı gittiğimiz için odağımızı kaybetmeden midemiz sadece beyranla dolmuş şekilde geri döndük. Bundan böyle canımı beyran çekerse de soluğu Dededen Dürüm’de alacağız.

Siz de Dededen Dürüm’e giderseniz Ahmet abiye bizden selam edin ve beyranın İstanbul’daki taklitlerinden sakın.

Vesselam.

dededen-durum-merdivenkoy

Dededen Dürüm
Merdivenköy Mahallesi, İmam Ramiz Caddesi, No 61, Kadıköy, İstanbul
Tel: 0216 4674445

Salih Seckin Sevinc

Harbiyiyorum.com kurucusu ve yazarı. 2009'dan beri yeme-içme üzerine keşifler yapıyor. Araştırıyor, yiyor, içiyor, videolar/fotoğraflar çekiyor, düşünüyor ve yazıyor. 2021 - "Ruhani" (Roman) 2018- "Ölüm Yolcusu Abdülüver'in Tuhaf Seyahatleri" (Roman) 2016 - "Harbi Yiyorum - Türkiye'de Harbiden Nerede Ne Yenir?" (Yemek Kitabı) 2015 - "Her Şeyin Başı Blog" (İş Kitabı) 2014 - "Social Media for Real" (İngilizce İş Kitabı) 2012 - "Pazarlama İletişiminde Sosyal Medya" (İş Kitabı) kitaplarının yazarı. 2018'den bu yana ODA TV "Lezzet Peşinde" köşe yazarı, Eylül 2019'da KRT'de "Harbi Yiyorum" programını hazırlayıp sundu. Şu anda "Nerede Ne Yenir?" cümlesinin altını doldurmaya ve lezzet keşiflerini/öğrendiklerini size aktarmaya devam ediyor.

4 thoughts on “Eskiden: Merdivenköy’de Beyran Nerede Yenir? Dededen Dürüm, Kadıköy, İstanbul (Dikkat: Bu Restoran Kapanmıştır!)

 • hakan

  En sevdiğim dürümcüydü ama işletme değişince hizmet çok bozdu keşke ahmet usta baki usta kalsaydı. onları görmeyince gitmiyorum. şimdi hep başka insanlar var lezzet ve hizmet düşüşte, temizlikte eskiye oranla vasat. Yinede isteyen gitsin denesin eskiden yer bulamazdık öğlen şimdi bomboş.

  Yanıtla
 • Muhammet Kadir Okçu

  Merdivenköy de gidebileceğiniz en iyi yerlerden biriydi hizmet güzeldi, sohbet ortam ve lezzet vardı. Eve dostlar geldiğinde bile karışık söylerdik veya gitmeden arar orda 2 saat geçirirdik.

  Sonra işletme değişti, usta hasta falan dediler eksikliğini hissettik bir süre ama sonra elemanlarda değişti Türkmenistanlı suriyeli ucuza kim varsa almış, o zaman anlaşıldı devredilmiş eskiden iki sohbet ettiğimiz kimse kalmamış, çalışanlara bir şeyi 5-6 defa söylemeniz gerekiyor anlamiyolar, yanlış siparişler alıyorlar, her zaman dolu olan mekan boş genelde.

  Bir süre sonra gitmeyelim eve söyleriz moduna girdik eski kalitede gelmemeye başladı, hadi onu geçtim iki gün önce içecekler dahil 12 adet sipariş verdik 11 adet olarak geldi iki tuvuk şiş söyledik yok, dört acılı bir bucuk dürüm istedik acısız ikisi bir ikisi bir bucuk geldi. Ayran istemedik ayran gelmiş, çöp şişler eksik, iki künefe istedik 3 tane göndermiş.

  Aradık bu ne kardeşim biz ne istedik, ne gönderdin, neyin parasını aldın diye karşıdakiler konuşmayı bilmiyor sanki çocuk bakmış telefona lanet olsun dedim bir daha asla.

  Tavsiye etmiyorum

  Yanıtla
 • zdearbann

  Zaten kapanmış.. Nacizane tavsiyem beyranı birde dürümcü emmide deneyin..

  Yanıtla

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir