En İyilerLİSTELER

İstanbul’un En İyi 7 Tarihi Fırını – 2021

İstanbuldaki En İyi Tarihi Fırınlar

İstanbul’un dört bir tarafı lezzet ve hikaye dolu. Hele bir de İstanbul’un yemek tarihinde fırınlar dendi mi işte onların yeri çok ama çok anlamlı. Peki İstanbul’un en iyi tarihi fırınları hangileri? Sizler için bu hafta İstanbul’un en iyi 7 tarihi fırınını derledik. Bu fırınlar ki öyle her mahallede bulabileceğiniz fırınlar değil yalnız. Mahalle kültürünün içerisinde yer bulmuş, yaşanmışlıkları olan fırınlar… Yine de bu fırınların artık kargo ile İstanbul içinde ürünlerini teslim etmeye başladıklarını da hatırlatmak isteriz.

Her ne kadar bu tarihi fırınlar temel anlamda ekmek/simit gibi hamurişi üretseler de aslında herbirinin zaman içerisinde uzmanlaştığı başka ürünler var. Yazının ilerleyen kısımlarında bu uzmanlaştıkları ürünlere yer vereceğiz.

Öyleyse haydi bakalım, buyrunuz size İstanbul’un En İyi 7 Tarihi Fırını…

1. Tarihi 7-8 Hasanpaşa Fırını, Beşiktaş

Beşiktaş Sinapaşa’nın Tarihi Fırını Beşiktaş’ın adeta ruhudur. Yıkılmayan kalelerinden biridir. Tarihe tanıklık etmiş 7-8 Hasanpaşa Fırınından elbette ekmek çeşitlerinden alacaksınız. Ama özellikle çocukluğunu da bu mahallede yaşayanlar için Acıbadem kurabiyesi ve kokosu efsanedir. Saat öğlen 1:30 gibi giderseniz taze, fırından yeni çıkmış ürünleri yakalarsınız.

Peki 7-8 Hasanpaşa ismi nereden gelmektedir? Yedi Sekiz Hasan Paşa Osmanlı ordusunda erlikten mareşalliğe yükselmiş nadir isimlerdendir. Okuma yazması zayıf olduğu ve imzası Arapça 7 ve 8 rakamlarından oluştuğu için bu lakabı almıştır.

Adres: Sinanpaşa, Şht. Asım Cd. No:8, 34353 Beşiktaş/İstanbul
Tel: +902122619766

2. Tarihi Evin Taş Fırını, Balat, Fatih

Sur içindeki İstanbul’un en renkli ve en tarih kokan Balat semtinin yine tarih kokan fırını… Çatallar, kurabiyeler, açmalar ev simitler… Evet, hepsi çok güzel ama Tarihi Evin Taş Fırını farklı kılan yegane şey İstanbul’daki en eski galeta fırınlarından biri olması. Ayrıca Balat’a gelmişken Evin fırınından anasonlu galetasını almadan kesinlikle dönmemelisiniz. Hele bir de bu anasonlu galetanın bir de çifte kavrulmuşuna denk gelirseniz hiç affetmeyin.

Tarihi Evin Taş Fırını gezginler için Balat’ın mutlaka uğranması gereken lezzet noktalarından biri.

Adres: Balat, Vodina Cd. 82/A, 34087 Fatih/İstanbul
Tel: +902125248611

3. Akmanoğlu Fırını, Eyüp, Fatih

Eyüp Sultan Camii’nin hemen karşısında bulunan tarihi ve efsanevi fırınlardan biri de Akmanoğlu… Bilenler bilir Akmanoğlu’nda bir kez simit yiyenler bir daha hiçbir yerde aynı simit tadını alamazlar. Ayrıca Akmanoğlu’nda Türkiye’nin en taze acıbadem kurabiyesini ve kokosunu bulabilirsiniz. (Biz bu yazıyı yazarken Instagram takipçilerimiz bize Akmanoğlu simit fırını önündeki pide kuyruğundan fotolar gönderiyorlardı.)

Bilhassa çiçek ekmeğini, çatlak kurabiyesini, acıbademini ve kokosunu denemediyseniz mutlaka deneyin. Yanına da çay, oh mis.

Adres: Merkez, Kalenderhane Cd. No:29, 34050 Eyüpsultan/İstanbul
Tel: +902125810639

4. Tarihi Oktay Kurabiye Fırını, Beşiktaş

1934 yılından bu yana var olan işletmeyi bugün 3.kuşak temsilcileri işletiyor. Tarihi Oktay Kurabiye Fırını sadece bir fırın değil aynı zamanda kurabiyelerini tadabileceğiniz, kahvaltınızı edebileceğiniz ve çayınızı içebileceğiniz bir kafe fırın olma özelliğini de gösteriyor. İsminden mütevellit öne çıkan lezzetleri kurabiyeleri. Ara sokakta olması aynı zamanda ona keşif değeri de katıyor. Beşiktaşta oturanların çok sevdikleri ve sıkça da gittikleri bir fırın.

Adres: Türkali, Yaverağa Sk. 1/A, 34357 Beşiktaş/İstanbul
Tel: +902122588892

5. Tarihi Beşçeşmeler Simit Fırını, Maltepe

Maltepe’nin sempatik mahallesi Beşçeşmeler… Sanatçıların, edebiyatçıların, düşünürlerin avluvari bir alanda toplaştığı bu güzel mahallede Tarihi Beşçeşmeler Simit Fırını da mahallenin bir ikonu olmuş durumda. Odun fırını olan Tarihi Simit Fırını’nın en önemli özelliği tabii ki sabah çıkan sıcacık simitleri. Normal zamanda basit kahvaltı da sunan simit fırınından simit, çay zeytin ve peynir kombini ile, simit kokuları eşliğinde dünyanın en anlamlı ve uygun fiyatlı kahvaltısını edebilirsiniz.

Adres: Yalı, Beşçeşmeler Sk. No:12, 34844 Maltepe/İstanbul
Tel: +902163836967

6. Tarihi Kasımpaşa Fırını (Bahriye Fırını), Kasımpaşa

Dükkana girer girmez eski kadranlı manuel bir tartı, tepeleme yığılmış kurabiyeler ve galetalar… 1890 yıllarından beri aynı yerde olan fırının kurabiyeleri ve galetaları özellikle en çok tercih edilen ürünlerinden. Birçok insanın çocukluk anısı olan bu fırında çaya en iyi eşlikçi galetalar üretiliyor. Ayrıca Türkiye’nin en iyi kandil simitlerini yapan fırınlardan biridir. Not: Kredi kartı ile satış yok. Kasımpaşa’ya giderseniz mutlaka uğrayın. Birşey almasanız da atmosferini koklayın.

Adres: Camiikebir, Bahriye Cd. No:29, 34440 Beyoğlu/İstanbul
Tel: +902122970483

7. Tarihi Cerrahpaşa Fırını, Fatih

Yine sur içinde kalan tarihi bir fırın daha. Tarihi Cerrahpaşa Fırını…Cerrahpaşa ve civarında oturanların çocukluk anısıdır Tarihi Cerrahpaşa Fırını… Her ne kadar o eski ambiyansını bozup, imajını modern bir noktaya taşımış olsalar da kurabiye, simit, poğaça, açma gibi ürünlerinden eski yıllarını aratmıyor.

Adres: Haseki Sultan, Koca Mustafapaşa Cd. No:16, 34096 Fatih/İstanbul
Tel: +902125301598

Listedeki tüm Tarihi Simit fırınlarının Google Haritalar üzerindeki adreslerine ve konumlarına buradan ulaşabilirsiniz.

Salih Seckin Sevinc

Harbiyiyorum.com kurucusu ve yazarı. 2009'dan beri yeme-içme üzerine keşifler yapıyor. Araştırıyor, yiyor, içiyor, videolar/fotoğraflar çekiyor, düşünüyor ve yazıyor. 2021 - "Ruhani" (Roman) 2018- "Ölüm Yolcusu Abdülüver'in Tuhaf Seyahatleri" (Roman) 2016 - "Harbi Yiyorum - Türkiye'de Harbiden Nerede Ne Yenir?" (Yemek Kitabı) 2015 - "Her Şeyin Başı Blog" (İş Kitabı) 2014 - "Social Media for Real" (İngilizce İş Kitabı) 2012 - "Pazarlama İletişiminde Sosyal Medya" (İş Kitabı) kitaplarının yazarı. 2018'den bu yana ODA TV "Lezzet Peşinde" köşe yazarı, Eylül 2019'da KRT'de "Harbi Yiyorum" programını hazırlayıp sundu. Şu anda "Nerede Ne Yenir?" cümlesinin altını doldurmaya ve lezzet keşiflerini/öğrendiklerini size aktarmaya devam ediyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir