Gurme HaberGURME NOTLARI

Coca-Cola’da Alkol Var Mı?

Özellikle Ramazan ayı gelince sanki Ramazanın geleneksel içeceğiymiş gibi iftar sofralarında mutlu aileler ile reklamlar vererek İslamiyet’in kuruluşundan bu yana varmış algısı yaratan Coca-Cola‘nın içinde alkol olduğu iddiasını duymuş muydunuz peki? Hatta sadece Coca Cola değil, benzer birçok gazlı içecekte alkol olduğu konuşuluyor.

Hemen hemen tüm ürünlerin litresinde 100 grama yakın şeker bulunan içecek gruplarında Coca Cola’nın litresinde 108 gram şeker tespit edilirken Pepsi’de ise 103 gram şeker var. Bir küp şekerin 4 gram olduğu düşünülürse, bu 1 litre kolada 25 küp şekerden fazla şeker bulunduğu anlamına geliyor ki bunca şekerin fermantasyon sonucu alkol üretmemesi düşünülemez.

Soner Yalçın’ın Türkiye ve Dünyada gıda ve beslenme üzerine küresel devlerin yeryüzündeki gerçek planlarını yazdığı “Saklı Seçilmişler” isimli kitabında 194. sayfasında şöyle bir not düşülmüş.

Özellikle Ramazan ayındaki reklamlarda iftar sofralarına getirilen Coca-Cola reklamlarına gülüyorum. Cola’da yaklaşık 0,75 gram alkol vardır. Bazı gazlı içeceklerde bu oran daha yüksektir. Örneğin yarım litre asitli kolalı meşrubat içildiğinde bir bardak şaraba yakın alkol alırsınız! TÜBİTAK 2006 yılında yaptığı incelemede Türkiye’de satılan kolalı-kolasız meyveli 10 ayrı gazozda litre başına 0.20 ile 1.56 gram alkol oranı bulunduğunu tespit etti!

Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı’nın Türk Gıda Kodeksi Alkolsüz İçecekler Tebliği’ne göre üretiliyor ve bu tebliğe göre güya Coca-Cola’da alkol yok! Coca-Cola’nın kendi tebliğine göre ise içeceklerinde alkol yok.

Peki bu durum Müslümanlar için hem küçük düşürücü hem de çok üzücü bir durum değil midir? Neden her yıl Ramazan reklamları ile aile ve iftar sofraları üzerinde algı yanılsaması oluşturulurken perde arkasındaki gerçekler bu şekilde saklanır? Neden insanların inançları, bilgileri ve sağlıkları ile bu şekilde oynanır?

Salih Seckin Sevinc

Harbiyiyorum.com kurucusu ve yazarı. 2009'dan beri yeme-içme üzerine keşifler yapıyor. Araştırıyor, yiyor, içiyor, videolar/fotoğraflar çekiyor, düşünüyor ve yazıyor. 2021 - "Ruhani" (Roman) 2018- "Ölüm Yolcusu Abdülüver'in Tuhaf Seyahatleri" (Roman) 2016 - "Harbi Yiyorum - Türkiye'de Harbiden Nerede Ne Yenir?" (Yemek Kitabı) 2015 - "Her Şeyin Başı Blog" (İş Kitabı) 2014 - "Social Media for Real" (İngilizce İş Kitabı) 2012 - "Pazarlama İletişiminde Sosyal Medya" (İş Kitabı) kitaplarının yazarı. 2018'den bu yana ODA TV "Lezzet Peşinde" köşe yazarı, Eylül 2019'da KRT'de "Harbi Yiyorum" programını hazırlayıp sundu. Şu anda "Nerede Ne Yenir?" cümlesinin altını doldurmaya ve lezzet keşiflerini/öğrendiklerini size aktarmaya devam ediyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir