BeyoğluCiğer

İstiklal Caddesi’nde Ciğer Kavurma Nerede Yenir? Hayri Usta Ocakbaşı, Beyoğlu, İstanbul

Ciğer Kavurma deyince bazı dikkatli okurlarımız hemen hatırlayacaktır. Bizim için Gaziantep’e gidince mutlaka yenilmesi gereken 3 yiyecekten bir tanesidir Ciğer Kavurma. Yeri de bellidir. Lezzeti efsanedir. (Bkz: Köşk Ciğer) Ancak İstanbul’da ciğer kavurma bulabileceğiniz yer ise pek nadirdir. Hatta iki tanedir. Bunlardan bir tanesi de Hayri Usta Ocakbaşı‘dır.

Hayri Usta, İstiklal Caddesi Büyükparmakkapı sokağın bitişinden sol ve sağ yaparsanız hemen gözünüze çarpacak bir kebapçı. Özellikle üniversitelilerin ve ucuz dürüm/kebap arayanların uğrak mekanı. Yine de bu zamana kadar yerel basından -nasıl olduysa-gizlenebilmiş.

Bizim için de yeri ayrıdır. İ.Ü. Avcılar kampüsünden çıkışta soluğu açlıktan ölür halde İstiklal Caddesi’nde alırdık. Daha sonra da doğruca Hayri Usta’nın yolunu tutardık. Bunca yıldır yazmayışımızın nedeni de sanıyoruz ki Hayri Usta’yı çok fazla içselleştirmemiz. Yoksa Hayri Usta‘nın faziletleri saymakla bitmez.

hayri-usta-ocakbasi-beyoglu-02

Bir kere Hayri Usta‘da gerçek (etli) çiğ köfte yersiniz. Acayip bir sirkülasyonu vardır. Etrafta her çeşit insanı görebilirsiniz. Türkiye karmasıdır. Salaş tepsi masalarının etrafında bulunan yer taburelerine oturursunuz ve kendinizi inceden Urfa’da, Antep’te hissedersiniz. Önünüze bırakılan ucuz kağıt sizin servisinizdir. Yediğiniz dürümün içindeki yağlar o servise akar. Ayran sipariş ederseniz mesela, aksini söylemezseniz metal maşrapada ve açık olarak gelir. Garsonlar doğuludur. Kasada Hayri Usta’nın akrabaları vardır. Hayri Usta’yı gördüğünüz zaman “ta kendisi” olduğunu hemen anlarsınız.

Öğrenciyseniz bilirsiniz ki Hayri Usta‘da doymadan ayrılamazsınız, zira kebabınız tırnaklı pide içerisinde gelir. Tek tırnaklı pide ile doymazsanız, ağzınıza sığıyorsa çift tırnaklı söyleyebilirsiniz. Üniversite yıllarında bolca kebabını yediğim Hayri Usta’nın tırnaklı pidelerini ısırmaya çalıştığım için geceleri başımın ağrıdığını idrak etmem yıllarımı aldı. (Şimdilerde tercihim lavaşta Ciğer Kavurma)

ciger-kavurma-hayri-usta-ocakbasi-02

Yani dememiz o ki, Hayri Usta’da rahatlıkla her türlü abarabilirsiniz. Yalnız yazımızın başlığı olan Ciğer Kavurma‘ya hızlıca dönecek olursak Hayri Usta’nın olayı gerçekten Antep’teki ciğer kavurmacımıza olan özlemimizi hatırı sayılır bir şekilde dindirebilecek nitelikte.

Sonuç olarak yazımızı Harbiyiyorum’un Hayri Usta hakkındaki gençliğe hitabesi ile bitirmek isteriz.

“Ey sevgili genç! Şunu gönül rahatlığıyla söyleyebiliriz ki, bu baharatlarla pekiştirilmiş macun kıvamında, yavaş yavaş ve derin tencerelerde pişirilen ciğerin lezzeti başkalaşım geçirmiş yeni bir lezzet olarak karşınıza çıkacak ve hiç kuşkusuz sizi farklı buudlara gark edecektir. Sevgilinizi de yanınıza alınız ve gidiniz. Zaten oradan çıkışta da sizin sevgiliniz olmaya devam ediyorsa onunla ciddi düşünebilirsiniz. Yanına bir de çiğ köfte ve ayran da söylediniz mi, Hayri Usta deneyiminizi en idealinden ve ekstreminden gerçekleştirmiş olacaksınız. Olur da sevgiliniz Hayri Usta’ya sizi bir daha götürmek isterse onunla evlenin ve bu konuda sakın ola ki yeise düşmeyin!”

Esselatü vesselam.

hayri-usta-ocakbasi-beyoglu-04

Hayri Usta Ocakbaşı
Katip Mustafa Çelebi Mah. Çukurluçeşme Sokak. No:3 Beyoğlu – İstanbul
Tel: 0212 2440376


Salih Seckin Sevinc

Harbiyiyorum.com kurucusu ve yazarı. 2009'dan beri yeme-içme üzerine keşifler yapıyor. Araştırıyor, yiyor, içiyor, videolar/fotoğraflar çekiyor, düşünüyor ve yazıyor. 2021 - "Ruhani" (Roman) 2018- "Ölüm Yolcusu Abdülüver'in Tuhaf Seyahatleri" (Roman) 2016 - "Harbi Yiyorum - Türkiye'de Harbiden Nerede Ne Yenir?" (Yemek Kitabı) 2015 - "Her Şeyin Başı Blog" (İş Kitabı) 2014 - "Social Media for Real" (İngilizce İş Kitabı) 2012 - "Pazarlama İletişiminde Sosyal Medya" (İş Kitabı) kitaplarının yazarı. 2018'den bu yana ODA TV "Lezzet Peşinde" köşe yazarı, Eylül 2019'da KRT'de "Harbi Yiyorum" programını hazırlayıp sundu. Şu anda "Nerede Ne Yenir?" cümlesinin altını doldurmaya ve lezzet keşiflerini/öğrendiklerini size aktarmaya devam ediyor.

2 thoughts on “İstiklal Caddesi’nde Ciğer Kavurma Nerede Yenir? Hayri Usta Ocakbaşı, Beyoğlu, İstanbul

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir