Gurme Haber

Kakao Kıtlığı Çikolata Üretimini Azaltacak

Bunun nedeni kakao üreticilerinin tüketimden daha az üretim yapması. Yani talebe yetişilememesi durumu söz konusu.

Washington Post’ta yer alan habere göre, kakao üretiminin azalmasındaki en büyük neden başta Fildişi Sahilleri ve Gana olmak üzere Batı Afrika’yı esir alan kurak iklim. Uluslararası Kakao Örgütü‘nün verilerine göre, kurak iklimin yanı sıra kakao bitkisini etkileyen bir takım hastalıklar ‘küresel üretimin yüzde 30-40 azalmasına‘ neden oldu.

Azalan üretim nedeniyle 2012’den bu yana fiyatı yüzde 60 artan çikolatanın geleceğindeki kara bulutların dağılması, bilimsel ve teknolojik yatırıma bağlı.

Orta Afrikalı çiftçiler, geleneksel kakao ağaçlarının yedi katı ürün verebilen ağaçların geliştirilmesi üzerinde çalışıyor. Öte yandan, bu tür girişimlerin, domates ve tavukta olduğu gibi, gıdanın tadının azalmasına neden olabileceği düşünülüyor.

Kakao üretimi azalırken, ekonomisi hızla büyüyen Çin başta olmak üzere ülkelerin çikolata tüketimi de hızla artıyor.

Washington Post’ta yer alan habere göre, kakao üretiminin azalmasındaki en büyük neden başta Fildişi Sahilleri ve Gana olmak üzere Batı Afrika’yı esir alan kurak iklim.

Sego Alfredo

Sego Alfredo Gonzales - Meksika doğumlu, 15 yıldır Türkiye'de yaşayan yeme-içme tutkunu bir expat. Harbiyiyorum.com'da yeme-içme haberleri ve fazlası ondan sorulur.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir