GURME NOTLARI

Milano’nun Sokak Lezzeti Artık İstanbul’da

Beşiktaş’ta “Panzarotti” isimli çiçeği burnunda küçük bir mekanda ilk kez Milano dışında Panzerotti yedim. Yani Milano’nun meşhur sokak lezzeti artık İstanbul’da…

İtalya’nın Puglia bölgesinde 1888 yılından beri fırıncılıkla uğraşan ve 1949 yılına Milano’ya göç eden bir aile var, ismi: Luini. Alamet-i farikası ise önünde uzun kuyruklar oluşturan “Panzerotti” isimli bir hamur işi. 

Wikipedia’da ismi Panzarotti, Luini’de ismi “Panzerotti”…

Peki, bu nasıl bir hamur işi derseniz, bizdeki çiböreğin İtalyan versiyonu diye tanımlayabilirim. Ya da İtalyanların kapalı pizzası Calzone’nin minyatür bir versiyonu. Üç dört ısırıkta bitiveriyor. Orijinalinin içinde sadece mozarella peyniri ve domates sosu var. İsteyen jambonlu, acı salamlı, ricotta peynirli versiyonlarını da tercih edebiliyor ama tercih edilen genelde sadece mozarella peynirli ve domatesli versiyonu. Tıpkı Margherita pizza gibi…

Milano’ya gidip de Agostino Luini’de Panzerotti yemeden dönerseniz Milano’ya gitmemiş sayılırsınız. Yani Panzerotti Milano ile özdeşleşmiş bir yemek ve Panzerotti = Luini demek.

PANZAROTTI ARTIK İSTANBUL’DA

2012 yılında Milano ziyaretimizde tattığımız bu lezzet kuvvetli bir şekilde hafızama işlemişti. O zamandan beri de bu lezzeti Türkiye’de uygulamanın zor olmadığını, hamur işini, pizzayı seven toplumumuzun Panzerotti’yi de ilgi göstereceğini düşünmüştüm. Bu düşüncemin üzerinden 7 yıl geçti ve nihayet geçtiğimiz hafta Akaretler, Beşiktaş’ta “Panzarotti” isimli çiçeği burnunda küçük bir mekanda ilk kez Milano dışında Panzerotti yedim.

Yani Milano’nun meşhur sokak lezzeti artık İstanbul’da…

Dükkana giderken ilk başta kafamda soru işaretleri vardı. Acaba bu Panzerotti Luini’deki Panzerotti’ye benziyor muydu, yoksa tamamen bambaşka bir yiyecek miydi? Dükkana adım atar atmaz İtalya’da yediğim Panzerotti’den yiyeceğimi anladım. Mekanın açılış hikayesini de dinleyince heyecanım bir kat daha arttı.

Hikayeyi sizinle de paylaşayım…

AZERBAYCANLI ASKAR

Milano’daki Luini’nin yanında 10 yıldır çalışan bir ustası var; Askar. Askar aslen Azerbaycanlı… Amcasının ricası ve Luini’nin eleman arayışı üzerine Türkiye’de yaşayan Gülbahar İtalya’ya amcası Askar’ın yanına Luini’de Panzerotti yapımına yardım etmek için gidiyor. Bir yıl yaşadığı Milano’da kalıyor ve bu süre zarfında da Panzerotti nasıl yapılır, nasıl pişirilir, her adımını ve yapılış aşamalarını öğreniyor. 

Türkiye’ye dönünce kardeşi ile birlikte bu işi yapmaya karar veriyor ve Beşiktaş’ta bu küçük dükkanı açıyorlar.

Panzarotti İstanbul’a gidince klasik bir Panzerotti sipariş ettim. Sonuç gayet başarılıydı. Lakin hatırladığım kadarıyla İtalya’da yediğimin aksine buradaki hamur işinin ebadı oldukça büyüktü. Gelenlerin talebi üzerine standart ebadı büyütmüşler ve içine dolguyu artırmışlar. Malum Türkiye’de önce gözleri doyurmak lazım.

Bir de iki çeşit Panzerotti sipariş edebiliyorsunuz; yağda kızartma ve fırında…İçeriğinizi de dilediğiniz gibi şekillendirebiliyorsunuz.

Ne diyelim?

Hayırlı olsun. 

Milano’nun Duomo’sunu İstanbul’da göremezsiniz ama Luini’nin Panzerotti’si artık Türkiye’de.

**Yazının orjinali oda.tv de yayında…

Bu görsel boş bir alt niteliğe sahip; dosya adı salih-seckin-sevinc-2-560x268.jpg

Salih Seckin Sevinc

Harbiyiyorum.com kurucusu ve yazarı. 2009'dan beri yeme-içme üzerine keşifler yapıyor. Araştırıyor, yiyor, içiyor, videolar/fotoğraflar çekiyor, düşünüyor ve yazıyor. 2021 - "Ruhani" (Roman) 2018- "Ölüm Yolcusu Abdülüver'in Tuhaf Seyahatleri" (Roman) 2016 - "Harbi Yiyorum - Türkiye'de Harbiden Nerede Ne Yenir?" (Yemek Kitabı) 2015 - "Her Şeyin Başı Blog" (İş Kitabı) 2014 - "Social Media for Real" (İngilizce İş Kitabı) 2012 - "Pazarlama İletişiminde Sosyal Medya" (İş Kitabı) kitaplarının yazarı. 2018'den bu yana ODA TV "Lezzet Peşinde" köşe yazarı, Eylül 2019'da KRT'de "Harbi Yiyorum" programını hazırlayıp sundu. Şu anda "Nerede Ne Yenir?" cümlesinin altını doldurmaya ve lezzet keşiflerini/öğrendiklerini size aktarmaya devam ediyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir