NE YİYELİMTatlıYEMEK ANSİKLOPEDİSİ

İzmir Bomba Tatlısı Nedir?

Son 1,5 – 2 yıldır adını sıkça duyduğumuz bir tatlı var: İzmir Bomba! Peki nedir bu İzmir bombası? Aslında bir çeşit içi dolgulu kurabiye… Zorlarsanız iki ısırıkta bitirebileceğiniz içi çikolata dolgulu bir tatlı. İzmir bombası için ilk olarak herkesin işaret ettiği tek bir yer var: Çelebi Unlu Mamulleri, İzmir.

Fakat bu bomba, şu aralar bir zamanların trileçesi gibi trend olmuş durumda. Biliyorsunuz Trileçe 2014 – 2016 yılları arasında bir şehir efsanesine dönüşmüş, adım başı her yerde trileçe satılır olmuştu.

Benzer durum şu sıra İzmir bombası için de geçerli. Öyle ki İstanbul’da Beşiktaş iskeleden iner inmez Akaretler’e doğru yürüdüğünüzde karşınızdaki binada kocaman İzmir Bombası yazıyor. Yanında da kocaman bir siyah bomba logosu görüyorsunuz. Yani şu anda o bina sadece İzmir bombası odaklı satış yapıyor.

Gelelim İzmir bomba tatlısını tanımlamaya. Yukarıda da bahsettiğimi gibi incecik bir hamurun içinde akışkan, bol kakao kreması bulunan yuvarlak bir kurabiye. Hamuru o kadar ince ki içindeki çikolata/kakao kremasını görebiliyorsunuz. İşte bu yüzden bu kurabiyeyi elinizde sıktığınız anda içindeki çikolata şelale gibi patlıyor. Ağzınıza direk atarsanız ağzınızda da aynı etkiyi gösteriyor.

Peki İzmir Bomba Nasıl Yenir?

Pastanelerin ve fırınların ısıtıcı bulunan bölmelerinde bekletilen bu tatlı sıcak veya ılık servis ediliyor. Mikrodalgada ısıtan yerler de var tabi o ayrı.

Ilık olduğunda içindeki krema daha akışkan oluyor yemesi de daha keyifli bir hale geliyor. Soğuk yemeyi tercih edenler de az değil ama usulü sıcak / ılık yemek.

Neden İzmir?

Adını ilk duyduğumuz yer İzmir. Bu ürünü bizlerle tanıştıran yer ise “Çelebi Unlu Mamüller” İzmir, Alsancak’ta bir pastane. Bomba meşhur olduğundan beri önündeki kuyruğu hiç bitmiyor. Bu tatlıyı asıl yerinden yemek isteyenler için uyarmış olalım, biraz sıra beklemeniz gerekecek.

İzmir gastronomi açısından zaten oldukça gelişmiş bir il, bu sebeple İzmir Bomba’nın buradan çıkmış olması bizi asla şaşırtmadı ve hatta İzmir’i sevmemiz için bir sebep daha verdi.

Neden Bomba?

İsminin neden bomba olduğuna dair çok fazla rivayet oluşturulabilir. Ama en makul olanı bizce, bu tatlıyı yedikten sonra enerji patlaması yaşayacağınızın garanti olması.

İzmir Bomba hafif bir tatlı hiç sayılmaz. Hatta yoğun tatlı sevmeyenler için 1 tanesini bile bitirmek zor olabiliyor. Hele ki şeker hastalığı gibi sağlık problemleri olanların 1 taneyi on kişi paylaşmasını ya da günlere bölerek yemesini tavsiye ederiz. Siz kendi durumunuza göre bir ayarlama yaparsınız artık.

E bu tatlıyı ben evimde kendi zevkime göre yapayım derseniz de tarifine buradan ulaşabilirsiniz.

Herkese afiyet olsun.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir