KadıköySandviçler

Kadıköy’de Artist (Sosisli) Nerede Yenir? Petek Büfe, Caferağa, Kadıköy, İstanbul

Bir büfe düşünün, 1956’da kurulmuş. Kadıköy Bahariye’de… Üstelik ilk günden beri mönüsü müşterileri tarafından şekillendirilmiş ve sosislisini yemeden “Ben Kadıköylüyüm.” diyemeyeceğiniz bir büfe! Bugün bile her gelir grubundan aileye, sevgiliye, öğrenciye, çocuğa, öğretmene, çalışana hitap edebilen bir büfe… Yıllar içinde 50 metre çapında bir alanda 3 kez yer değiştirmiş ve en nihayetinde Reks Sinemasına inerken sağdaki ilk sokağın köşesini kendine yer edinmiş bir büfe: Petek Büfe.

Sevgili okuyucu, diyeceğimiz o ki; büfeler, büfelerimiz... Yemek kültürümüzün en önemli ve belki de en çok irdelenmesi gereken yiyecek içecek sağlayıcılarından olan ancak maalesef bugüne kadar hak ettiği itibarı alamayan kenarda köşede kalan, gizli kahraman büfelerimiz.

Artist, Petek Büfe - Kadıköy

Petek Büfe‘de bunlardan biri. Bizim hatırladığımız dönemler içerisinde öncesinde Tevfik Gelenbe (Nur içinde yatsın!) tiyatrosunun olduğu pasajda yer alan büfenin şu anki mekanında da sosisli ve amerikan salatasının lezzeti yıllardır hep aynı. Çünkü bu işi devam ettiren usta önceki ustasından el alan kişi. Yani ustada sıkıntı yok! Sosis ise Beşler… Bu durumda sosiste de sıkıntı yok. Bir de öyle sahil büfe sosislisine benzemiyor bu sosisli. Dolayısıyla hiç sıkıntı yok.

Şimdi bu sosisli ile amerikan salatasını birleştiren olaya ise Artist deniyor. İçerisinde sosis, amerikan salatası ve ortasında bir dilim büfe turşusu var. Efsane! Ekmek ısıtılıyor ve sıcak servis ediliyor. İster direk sosise ulaş, istersen önce amerikanı sıyır. Ama ne yaparsan yap yanına bir de açık ayran söyle! Artist demişken Petek Büfe‘nin mönüsündeki diğer isimlere de değinmek lazım: Anjelik, Kozmetik, Gandi, Nazgül, Oklahama, Müdür, Zamazingo, Babiko, Çeşni, Formül… bunlardan bazıları. Kozmetik’te sucuk, amerikan salatası ve turşu, Zamazingo’da ise kaşar, salam, sucuk, sosis, amerikan salatası ve turşu var. Varın gerisinin içine neler koymuşlar siz düşünün.

Şimdi bazı arkadaşlar büfelerde ve bunların sosislilerinde bu kadar övecek ne var diyebilir. Biz de buna cevaben onlara bugün bile her gelir grubundan aileye, sevgiliye, öğrenciye, çocuğa, öğretmene, çalışana hitap eden büfelerden bahsedeceğiz diye cevap verebiliriz.

Neydi? Hatırlayalım.

Büfeler, büfelerimiz…

Gerekli özeni gösterelim lütfen.

Petek Büfe Kadıköy

Petek Büfe
Caferağa Mahallesi, Sakızgülü Sokak, No 31/A, Kadıköy, İstanbul
Tel: 0216 4184800

Salih Seckin Sevinc

Harbiyiyorum.com kurucusu ve yazarı. 2009'dan beri yeme-içme üzerine keşifler yapıyor. Araştırıyor, yiyor, içiyor, videolar/fotoğraflar çekiyor, düşünüyor ve yazıyor. 2021 - "Ruhani" (Roman) 2018- "Ölüm Yolcusu Abdülüver'in Tuhaf Seyahatleri" (Roman) 2016 - "Harbi Yiyorum - Türkiye'de Harbiden Nerede Ne Yenir?" (Yemek Kitabı) 2015 - "Her Şeyin Başı Blog" (İş Kitabı) 2014 - "Social Media for Real" (İngilizce İş Kitabı) 2012 - "Pazarlama İletişiminde Sosyal Medya" (İş Kitabı) kitaplarının yazarı. 2018'den bu yana ODA TV "Lezzet Peşinde" köşe yazarı, Eylül 2019'da KRT'de "Harbi Yiyorum" programını hazırlayıp sundu. Şu anda "Nerede Ne Yenir?" cümlesinin altını doldurmaya ve lezzet keşiflerini/öğrendiklerini size aktarmaya devam ediyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir