Kadıköy’de Kup Griye Nerede Yenir? Baylan Pastanesi, Kadıköy, İstanbul

Kadıköy’de oturup da Kup Griye ile tanışmayanınız yoktur herhalde. Muvakkithane No: 9A’da Ekspres İnegöl Köftecisi‘nin hemen yanında Cumhuriyet ile yaşıt bir pastane olan Baylan‘ın bir numaralı dondurma spesiyali Kup Griye.

Kurucusu Philip Lenas‘ın 1954 yılında kup dondurma akımı ile birlikte keşfettiği lezzetine övgüler dizilen Kup Griye, vanilya ve karamelli dondurmanın krem şanti, balbadem ve şekerin yakılmasıyla elde edilmiş karamel sosuyla ortaya çıkan bir şaheser. Servis edilirken üzerine iyice öğütülmüş fıstık ve kedi dili bisküvi de iliştirildi mi alegori kreşendoyu indirmiş oluyor.

Yanmış şekerin ağzınızdaki çıtırtıları arasında enfes bir dondurma (Kup Griye) heyecanı yaşayabileceğiniz Baylan’da ayrıca Adisababa ve Profiterol‘ü de denemenizi öneririz. Profiterol’ü de en az Kup Griye’si kadar iddialıdır. Heyecanlıdır, retrodur.

Kup Griye ve Limonata, Baylan Pastanesi, Kadıköy

Ayrıca Baylan’ın arka bahçesi Kadıköy’de adeta bir vaha gibidir. Yazın çölde serap görmüş gibi olursunuz. Bahtsız bedevi iseniz bahtınız açılır. O derece yani. Baylan’ın arka bahçesinde oturduktan sonra Kadıköy koşturmacasına tekrar karıştığınızda kesinlikle Alice Harikalar Diyarında hissiyatı yaşarsınız. Bu bahçe sizi bir anda başka bir zamana ışınlayacak ve babalarınızın annelerinizi pastanelere götürdükleri zamana taşıyacaktır.

Gözlerinizi kapatın. Derin bir nefes alın. Kup Griye yiyin. Yanına da limonata söyleyin.

2009 yılında aile işletmesinden son kuşak Harry Lenas tarafından kakao üreticisi Altınmarka‘ya devredilen Baylan Pastanesi için bundan sonrası için tek dileğim Kadıköy’deki pastanenin tarihi havasının muhafaza edilmesi. Ey Altınmarka, ne olursunuz yenilemeyin.

Lakin restore edin.

Baylan Pastanesi, Kadıköy, 2011

Baylan Pastanesi
Muvakkithane Cad. No:9/A Kadıköy – İstanbul
Tel: 0216 3466350

Google-Map-IconAdresi haritada görüntülemek için tıklayın!

Salih Seckin Sevinc

Harbiyiyorum.com kurucusu ve yazarı. 2009'dan beri yeme-içme üzerine keşifler yapıyor. Araştırıyor, yiyor, içiyor, videolar/fotoğraflar çekiyor, düşünüyor ve yazıyor. 2021 - "Ruhani" (Roman) 2018- "Ölüm Yolcusu Abdülüver'in Tuhaf Seyahatleri" (Roman) 2016 - "Harbi Yiyorum - Türkiye'de Harbiden Nerede Ne Yenir?" (Yemek Kitabı) 2015 - "Her Şeyin Başı Blog" (İş Kitabı) 2014 - "Social Media for Real" (İngilizce İş Kitabı) 2012 - "Pazarlama İletişiminde Sosyal Medya" (İş Kitabı) kitaplarının yazarı. 2018'den bu yana ODA TV "Lezzet Peşinde" köşe yazarı, Eylül 2019'da KRT'de "Harbi Yiyorum" programını hazırlayıp sundu. Şu anda "Nerede Ne Yenir?" cümlesinin altını doldurmaya ve lezzet keşiflerini/öğrendiklerini size aktarmaya devam ediyor.

8 thoughts on “Kadıköy’de Kup Griye Nerede Yenir? Baylan Pastanesi, Kadıköy, İstanbul

 • 01 Temmuz 2012 tarihinde, saat 10:06
  Permalink

  Lezzet olarak kesinlikle benzersiz.
  yıllardır başka bir yerde yemedim.
  ama özellikle buranın temizliği konusunda
  ciddi kaygılar var. haşerat ve kemirgenlere
  karşı yeterince önlem alınmıyor.

  Yanıtla
  • 02 Temmuz 2012 tarihinde, saat 14:59
   Permalink

   Valla belirttikleriniz oldukça önemli konular. Umarım gerekli onlemleri alıyorlardır.

   Yanıtla
 • 01 Temmuz 2012 tarihinde, saat 10:07
  Permalink

  harbiyiyorum un android uygulamasını da bekliyoruz.

  Yanıtla
  • 02 Temmuz 2012 tarihinde, saat 14:57
   Permalink

   insallah o da olur. Hayirlisi bakalim.

   Yanıtla
 • 09 Şubat 2017 tarihinde, saat 06:45
  Permalink

  Mikrop yuvası, pahalı, gereğinden fazla abartılmış bir pastahane.En son gittiğimde kullanılmış, pis kaşıklarla servis yaptılar.

  Yanıtla
  • 09 Şubat 2017 tarihinde, saat 09:49
   Permalink

   Tam da bu başlıkla bir site açsanız çok da güzel karalama kampanyası başlatırsınız bence.

   Yanıtla
   • 21 Mart 2017 tarihinde, saat 02:59
    Permalink

    Size şu kadarını söyleyeyim bir mekanın eski görünümlü kalması, pis ve özensiz olmasını gerektirmez.Hele burası gıda üretilen ve satılan bir yer ise.

    Yanıtla
  • 24 Mart 2017 tarihinde, saat 18:24
   Permalink

   Kaşıklarda problem yoktur.İçindeki pislik kaşıklara yansımıştır.

   Yanıtla

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir