MilanPanzerotti

Milan’da Panzerotti Nerede Yenir? Luini, Milan, İtalya

Wikipedia’da ismi Panzarotti, Luini Bey Amca’da Panzerotti. Bizde illa buna bir isim koyun deseler “Çiğ Börek” derdik, o ayrı. Yani kısacası karşımızda bir dünya yiyeceği var ey ahali! Tanıştıralım, huzurlarınızda: Kapalı Pizza + Çiğ Börek kıvamında lezzeti harika; nam-ı diğer Panzerotti.

Duomo‘ya geldiğinizde kime sorsanız gösterilecek olan ve ismi Panzerotti ile birlikte anılan Luini, gerçekten Harbiyiyorum için çok mübarek bir yer. Öncelikle bu yiyecek enfes. Direk hüpletmelik. Yemeği oturarak yiyeceğiniz bir yer yok. Sonra ucuz. Sonra enfes. Sonra bizim yediğimiz klasik Panzerotti’nin içinde mandanın mozarellası ve domatesin sosunun kralı vardı.

Panzerotti aslı itibari ile İtalyan’ın güneyine özel bir yiyecek, ancak Agostino Luini Amca kalkıyor bu nimeti kuzeyden güneye, yani Milano’ya getiriyor. Yani Milanlılar’a ve buraya gelen turistlere bu şahaneyi tanıtan Luini oluyor. Bu da durumu eşitliyor. Yani Luini=Panzerotti.

Panzerotti, Luini, Milan, İtalya

İtalya’nın kapalı bir pizzası vardır. İsmi: Calzone. (Bizdeki açık, kapalı pide olayı gibi bu işler) İşte bu Calzone’nin daha ufağı ve daha yumuşak hamuru ile yapılmış olanı bu Panzerotti. Daha önce denemeyenler için klasik Panzerotti lezzetini tarif etmeye çalışayım.

Annenizin evde kızarttığı ekmek hamuru vardır ya, hah ondan bir parça ağzınıza atın. (Sıcak olsun lütfen) Sonra birinci sınıf organik domatesi kebapçı da ızgara yaptırdığınızı düşünün, kabuklarını soydurup, domatesi ezdirdiniz. Bunu da az önce ağzınıza attığınız hamurun üzerine gönderin. Şimdi mozarella bulmanız lazım. Nasıl bir şey? Bizdeki en kral kaymağın peynirinin olduğunu düşünün. Düşündünüz mü? Tamam işte onu da ağzınıza atın. Evet, işte bu. Etrafa azıcık da ambians ekleyin. İşte oldu size Panzerotti.

Panzerotti’yi anlattığımız şekilde (klasik) yiyebileceğiniz gibi, içerisinde farklı dolgularla da deneyebilirsiniz.

Milano’ya gittiğiniz zaman Panzerotti yemeden dönmeyin. Deneyenler de sevaptır, bir zahmet aşağıya bir yorum bıraksınlar da biz de lafımız yerine ulaşmış mı bilelim.

Ne demişler? Milano’nun Duomo‘su varsa, Luini’nin Panzerotti‘si var.

Luini, Panzerotti, Milan, İtalya

Luini
Via S. Radegonda, 16 (p.zza Duomo) 20121 Milano, Italia
Tel:  +390286461917

Google-Map-IconAdresi haritada görüntülemek için tıklayın!

Salih Seckin Sevinc

Harbiyiyorum.com kurucusu ve yazarı. 2009'dan beri yeme-içme üzerine keşifler yapıyor. Araştırıyor, yiyor, içiyor, videolar/fotoğraflar çekiyor, düşünüyor ve yazıyor. 2021 - "Ruhani" (Roman) 2018- "Ölüm Yolcusu Abdülüver'in Tuhaf Seyahatleri" (Roman) 2016 - "Harbi Yiyorum - Türkiye'de Harbiden Nerede Ne Yenir?" (Yemek Kitabı) 2015 - "Her Şeyin Başı Blog" (İş Kitabı) 2014 - "Social Media for Real" (İngilizce İş Kitabı) 2012 - "Pazarlama İletişiminde Sosyal Medya" (İş Kitabı) kitaplarının yazarı. 2018'den bu yana ODA TV "Lezzet Peşinde" köşe yazarı, Eylül 2019'da KRT'de "Harbi Yiyorum" programını hazırlayıp sundu. Şu anda "Nerede Ne Yenir?" cümlesinin altını doldurmaya ve lezzet keşiflerini/öğrendiklerini size aktarmaya devam ediyor.

2 thoughts on “Milan’da Panzerotti Nerede Yenir? Luini, Milan, İtalya

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir