OdaTV Yazıları

Kadıköy’ün Gastronomik Yenilikler Rehberi

Kadıköy’de bir sürü yeni mekan açılıyor. Birçok yeni lezzet Kadıköy’e “Merhaba!” dedi ya da demek üzere… Eli kulağında ha açıldı ha açılacak mekanlardan tutun da pandemi öncesinde açılan ama bir türlü resmi olarak açılışını yapamayan mekanların peşine düştüm.

Gelin bu hafta Kadıköy’ün gastronomik yeniliklerini birlikte gezelim. 

Saye

Kadıköy Çarşı içerisinde iddialı lahmacuncular ve kebapçılar arasında yeni ve iddialı bir lahmacuncu daha geldi. İsmi: Saye. Ben bu mekanın lahmacununa “Kenarsız Lahmacun” ismini taktım. Ne demek istediğimi fotoğraftan anlayacaksınız. 

Gobit/pide içinde fırına verilen kavurmalı kaşarlı tombik de Saye’ye ait bir spesiyal… İlk kez fırında böyle bir uygulama gördüm ve bence gayet başarılı sonuç vermiş.

Sarsak

Misafir geldiğinde, kadınların altın günlerinde, sabah kahvaltılarında, bayramlarda sofralarımızda çokça yer tutan bir yemek: Sigara Böreği. 

İşte Sarsak, Kadıköy’de ufacık dükkanında sadece sigara böreği kızartıyor. Mutfağında başka da bir ürün yok. Tuzlusundan tatlısına her şey sigara böreği. Böyle işlere bayılıyorum; tek bir alanda uzmanlaşan, derinleşen, belirli bir mantığı ve felsefesi olan mekanlar her zaman uzun vadede kazanıyor. 

Sarsak Kadıköy’e gelmiş, hoş gelmiş….

Rita Deli

Kadıköy’ün fine dine restoranı Rita hemen arka sokağa Rita Deli isimli Amerika’nın meşhur Pastrami sandviçini yapıp satan bir sandviç büfesi açmış. Açıkçası bugüne kadar Türkiye’de yediklerim arasında Amerika’daki Katz’s Deli’ye en yakın bulduğum pastrami lezzeti burada oldu. 

Bir tek ekmeği çavdar ekmeği değil, Türkiye’ye uyarlanmış tost ekmeği formunda ama sunumun mantığını sonunda birinin yakalamış olmasına çok sevindim.

Pastrami ve Reuben sevenler mutlaka gitmeli.

Poutine Moda

Poutine Kanada’nın meşhur bir lezzeti. Klasiği patates kızartması üzerine gravy sos ve peynir parçaları ile oluyor. Bizim Poutine Moda’da bunun daha sofistike halini bulacaksınız. Patatesinizin üzerine tavuk isterseniz tavuk, balık isterseniz balık, falafel isterseniz falafel, yani ne ararsanız var… Farklı mutfakların yemeklerini arayanlar, Kanada mutfağı da neymiş canım diyenler için Poutine Moda keşfedilmeyi bekleyen bir cevher niteliğinde.

Moda Organik

Caferağa Mahallesi Murat Bey Sokak’ta henüz iki günlük bir dükkan. Malum pandemi ile birlikte doğal tarım ürünlerine, organik gıdaya, dolayısıyla sağlıklı beslenmeye yönelim son günlerde daha da önemli bir hale geldi. 

Gıda Mühendisi Büşra Hanım, kardeşi ve babası ile birlikte birçok ürün gamında üreticilerden en doğru ürünleri kurate edip satmaya başlamışlar.

Çaylar, bakliyatlar, unlar, ballar, reçeller, zeytinyağları… Liste uzar gider. Mutlaka bir göz atın.

+852 Hong Kong Cafe Restaurant

Moda Şevki Bey Sokak’ta açılan +852 tam anlamıyla Uzakdoğu mutfağı hayranlarına hitap ediyor. Hem de en alasından…

Özellikle Çin mezeleri olarak da bilinen Dim Sum çeşitleri konusunda Türkiye’de kimse eline su dökemez. Buharda pişeninden tutun da, yağda kızarmışına, hamurlusundan tutun hamursuzuna kadar menüsünde 20 çeşit Dim Sum var.

Ayrıca wokta noodle/erişte çeşitleri de var ki, bu çeşitlerin arasında marine işkembeli noodle var desem şikemperver tayfaya çok şey anlatmış olurum diye düşünüyorum.

Dünya mutfağının en spesifik lezzetlerini, yeni girişimleri Kadıköy’ün bu küçük ve renkli dükkanlarında bulmak çok anlamlı.

Her zaman derim Kadıköy’ün gastronomik potansiyeli çok büyük. İlerleyen yıllarda Kadıköy, Türkiye gastronomi sahnesinde daha da öne çıkacak.

Salih Seçkin Sevinç

*Bu yazının orijinali ilk olarak 20.09.2020 tarihinde Odatv’de yayınlanmıştır.

Salih Seckin Sevinc

Harbiyiyorum.com kurucusu ve yazarı. 2009'dan beri yeme-içme üzerine keşifler yapıyor. Araştırıyor, yiyor, içiyor, videolar/fotoğraflar çekiyor, düşünüyor ve yazıyor. 2021 - "Ruhani" (Roman) 2018- "Ölüm Yolcusu Abdülüver'in Tuhaf Seyahatleri" (Roman) 2016 - "Harbi Yiyorum - Türkiye'de Harbiden Nerede Ne Yenir?" (Yemek Kitabı) 2015 - "Her Şeyin Başı Blog" (İş Kitabı) 2014 - "Social Media for Real" (İngilizce İş Kitabı) 2012 - "Pazarlama İletişiminde Sosyal Medya" (İş Kitabı) kitaplarının yazarı. 2018'den bu yana ODA TV "Lezzet Peşinde" köşe yazarı, Eylül 2019'da KRT'de "Harbi Yiyorum" programını hazırlayıp sundu. Şu anda "Nerede Ne Yenir?" cümlesinin altını doldurmaya ve lezzet keşiflerini/öğrendiklerini size aktarmaya devam ediyor.

2 thoughts on “Kadıköy’ün Gastronomik Yenilikler Rehberi

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir