Genel Yemekler

Kadıköy’ün Pak Ciğercisi’nden Söğüş ve Salçalı Dil Tarifi

Söğüş ve Salçalı Dil Nasıl Yapılır?

Daha önce 1927’den beri Kadıköy Balıkçılar Çarşısı’nda hizmet vermekte olan Pak Ciğercisi’nden “Arnavut Ciğeri” tarifi vermiş ve bazı çevreleri oldukça şaşırtmıştık! :)

Şimdi de Söğüş ve Salçalı Dil Yapılışı hakkında yine Pak Ciğer’in bizzat kendi tariflerini sizlere sunmaktan ötürü mutluluk duyuyoruz.

Pak Ciğercisi’nden tarifler sızdırmaya devam edeceğiz…

Söğüş Dil Yapılışı

Alınan dil 1 saat kadar tuzlu suda bekletilir. Sonrasında iyice yıkanır. Düdüklü tencereye konur ve tencere buhar çıkarmaya başladıktan sonra 45 dakika pişirilir. Kabuğu sıcakken ayıklanır. Soğuduktan sonra ince ince dilimlenerek servis edilir.

(Editör Notu: Üzerine de kara biber ve kaya tuzu çok güzel gider. Bir de limon sıkarsanız tadından yenmez.)

Salçalı Dil Yapılışı

Pişirilen, kabuğu ayıklanan ve ince ince dilimlenen dil yayvan bir tencereye dizilir. Üzerine halka halka kesilmiş sarımsak, kabukları soyulmuş ve dilimlenmiş domates, sivri biber, yağ ve sulandırılmış domates salçası ilave edilerek pişirilir.

(Editör Notu: Servis yaparken üzerine kekik  ve kaya tuzu serpin. Suyuna bolca ekmek banın. Bu versiyonu bir de alüminyum folyo içerisine paketleyip fırına vererek de deneyebilirsiniz. Lezzeti duble olacaktır.)

 

Sego Alfredo

Sego Alfredo Gonzales - Meksika doğumlu, 15 yıldır Türkiye'de yaşayan yeme-içme tutkunu bir expat. Harbiyiyorum.com'da yeme-içme haberleri ve fazlası ondan sorulur.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir