Genel KahvaltıKapadokya

Kapadokya’da En İyi Kahvaltı Nerede Edilir? Millocal Restaurant, Uçhisar, Nevşehir

Hayır şunu anlamıyorum. Göçebe bir toplum; oradan oraya giderken nasıl olur da Kahve-Altı (Kahvaltı) diye bir kültür geliştirir? Hareket halindeyken nasıl böyle bir goygoyculağa soyunur? Neden yerleşik devletlerde bu işin ismi BreakFast (Bir çırğıda “hızlı-mola” ya da “breaking the fast” gibi düşünürsek orucu bitirmek/kesmek anlamına gelirken) iken bizde üstüne kahve içilecek bir yayma biçimidir? Hal böyleyken Kapadokya’da en iyi kahvaltı nerede edilir? İşte orada Japon kayzen felsefesini iliklerine kadar çekmiş olan Alper San’dan bahsetmem gerekiyor size. Millstone otelin sahibi ve dahi Millocal Restoran’daki pek zevkli sofraların samimi icracısı: Alper San.

Evet, haydi biraz da Japonca öğrenelim. San, Japonca’da cinsiyet ayrımı olmaksızın saygı ifadesi olarak kullanılır. Bay/Bayan gibi. Kişinin isminin sonuna eklenir ve biz de Alper Kankılıç’a saygı ve sevgimizden ötürü Alper San demeye başladık.

Kapadokya'da En iyi Kahvaltı

Kahvaltıya dönelim. Şimdi, öyle bir kahvaltı düşünün ki Türkiye’nin bütün kahvaltı kültürü zenginliğini Kapadokya’nın meşhur Uçhisar panaromasına karşı fütursuzca kombine etmiş, bu kombinasyonla manzara-yemek fotoğraflarınızı sizler için en çok layk alacak hale getirmiş, gözünüzü bir hayli, midenizi ise aşırı hayli hayli doyuracak bir kahvaltı bu. Zaten bu kahvaltı ile ta akşama kadar anca acıkırsınız.

Güveçte sucuk mu dersiniz, menemen mi istersiniz, -bizim ilk kez burada gördüğümüz ve yediğimiz- cozurdayan yumurta kapamalardan mı canınız çeker bilmiyoruz ama “Kahvaltının mutlulukla bir alakası olmalı!” diyen üstat eğer burada efsunlu manzaraya karşı kahvaltı etmiş olsaydı “Millocal Restoran’da kahvaltı eden her iki cihanda mutluluğu tadacaktır!” diye cümle aleme yeni müjdesini salardı.

Şimdi, buradaki kahvaltı neden en iyi? Çünkü Alper bey burada yemeklere ve özellikle de kahvaltıya çok önem veriyor. Yıllarca Japonca Rehberliği yapmış, sürekli araştıran ve en iyisini sunma anlayışına sahip Alper San’ın bu motivasyonu Japon Kayzen felsefesinin de aslında yegane merkezi.

[wdi_feed id=”1″]

Kendisine “Alper bey, bir kuş sütü eksik!” derseniz en iyi kahvaltı arayışında size onu da temin etmeye çalışacaktır. O derece! Ayrıca otel Kapadokya Uçhisar’ın en güzel manzaralarından birine sahip bir konumda. Öyle ki buraya geldiniz mi kahvaltınız hiç bitmesin isteyeceksiniz. (Zaten devam edin, Testi Kebabı‘na geçin.)

Ha, kahvaltıda sizin favoriniz ne diyecek olursanız; sucuklu yumurta ve yumurta kapama deriz. Bir de el yapımı Japon işi demlikte kahve… Bizce bu kırmızı ibrikli kahve takımı da en az otelin değirmentaşı sembolü kadar kıymetli.

Kahvaltınızı ederken oteldeki diğer detayları incelemeyi size bırakalım. Onlarla kahvaltınız hepten zevkli hale geliyor çünkü.

Hava güzelse mutlaka traverten şeklindeki balkonlarda kahvaltınızı yapın. Uçhisar’ın efsunlu manzarasının ve Millocal’ın kahvaltısının tadını çıkarın. Değilse her türlü içeridesiniz zaten. Her ikisi de güzel.

Afiyet olsun. Vesselam!

Millocal Restaurant
Millstone Cave Suits – Tekelli Mahallesi. Divan Sokak No 20. Uçhisar – Nevşehir
Tel: (0384) 219 22 88
Salih Seckin Sevinc

Harbiyiyorum.com kurucusu ve yazarı. 2009'dan beri yeme-içme üzerine keşifler yapıyor. Araştırıyor, yiyor, içiyor, videolar/fotoğraflar çekiyor, düşünüyor ve yazıyor. 2021 - "Ruhani" (Roman) 2018- "Ölüm Yolcusu Abdülüver'in Tuhaf Seyahatleri" (Roman) 2016 - "Harbi Yiyorum - Türkiye'de Harbiden Nerede Ne Yenir?" (Yemek Kitabı) 2015 - "Her Şeyin Başı Blog" (İş Kitabı) 2014 - "Social Media for Real" (İngilizce İş Kitabı) 2012 - "Pazarlama İletişiminde Sosyal Medya" (İş Kitabı) kitaplarının yazarı. 2018'den bu yana ODA TV "Lezzet Peşinde" köşe yazarı, Eylül 2019'da KRT'de "Harbi Yiyorum" programını hazırlayıp sundu. Şu anda "Nerede Ne Yenir?" cümlesinin altını doldurmaya ve lezzet keşiflerini/öğrendiklerini size aktarmaya devam ediyor.

3 thoughts on “Kapadokya’da En İyi Kahvaltı Nerede Edilir? Millocal Restaurant, Uçhisar, Nevşehir

 • Geri bildirim: Sevgililer Günü İçin En Romantik Oteller - 2018 - | Harbi Yiyorum

 • Ayaz

  Millocal e tavsiyeniz üzere gittik fakat para babası olmadığımız için arkamızdan konuşurken garsonları yakaladık, ısmarladığımız yemeği ucuz diye bunlardan iş çıkmaz ver ordan artanları şutlayalım gitsinler derken yakaladık. Özür de dilenmedi çekip gittik. Gitmeyin paraya doymuş bir müessese.

  Yanıtla
 • Duygu

  Kahvalti icin reservasyon yaptirmak istedik, otel musterisi degilseniz kahvalti hizmetimiz yok dediler.

  Yanıtla

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir