Genel Yemekler

Buzlu Badem Nedir?

Buz üstünde servis edilen tatlı badem içine buzlu badem denir. Özellikle yaz akşamlarının en otantik yiyeceklerinden olan buzlu badem özellikle servisi ile kendinden söz ettiren bir fenomendir.

Önce tatlı badem içinin iç kabuklu haliyle suyla ıslatılıp kabartılmasından sonra ya iç kabuklu olarak ya da iç kabuğu soyulup beyazlatılmış haliyle parça buzların üzerine konulur ve bir tepsi üzerinde servis edilir. Özellikle büyükşehirlerde meyhanelerin yoğun olduğu yerlerde seyyar buzlu bademciler gece vakti arz-ı endam ederler.

[wdi_feed id=”1″]

Seyyar satıcıların camekanlı, ufak el arabalarında çoğunlukla şehrin en işlek yürüyüş yolunda ya da içkili lokantaların bulunduğu bölgelerde sattıkları buzlu badem, kağıttan külah, ufak şaşula ölçüsüyle ya da son yıllarda olduğu gibi gramla tartılarak satılır.

Aslında pahalı bir mezedir de diyebiliriz. Özellikle içki masalarında çok kıymet verilir. Ehlikeyif birbirine jest olarak ikram eder.

Sokakta bir seyyar satıcıya rastlamazsanız taze bademleri sıcak suda 15 dakika beklettikten sonra kabuklarını soyup buz ile karıştırarak evde kendiniz de yapmayı deneyebilirsiniz. Ancak asla sokakta bir dem masasında seyyar tezgahtan alıp yemekle eşdeğer değildir.

Badem ayrıca bor bakımından da oldukça zengin bir yemiştir. Damar sertliğini önler, kadınların adet dönemlerinde kan şekerini düzenler.
Sego Alfredo

Sego Alfredo Gonzales - Meksika doğumlu, 15 yıldır Türkiye'de yaşayan yeme-içme tutkunu bir expat. Harbiyiyorum.com'da yeme-içme haberleri ve fazlası ondan sorulur.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir