KapadokyaTesti Kebabı

Kapadokya’da En İyi Testi Kebabı Nerede Yenir? Millocal Restaurant, Uçhisar, Nevşehir

Kapadokya’da adam gibi yemek bulmanın zor olduğunu biliyoruz. Hatta son yıllarda yaptığımız Kapadokya ziyaretlerimizde en bildik lezzetlerin (döner, köfte v.b) bile iyi örneklerini bulaMAmanın hayreti içerisinde geri döndük.

Son ziyaretimizde kaldığımız on günlük süre içerisinde burada bir mutfağın olmadığını, zorlama olduğunu, bunun için burada kaldığımız zaman zarfında yaptığımız çalışmaların beyhude olduğunu ileri sürenler bile oldu.

Lakin hemen dibinde Kayseri olmasına rağmen şarap, sıcak hava balonları, efsunlu peri bacaları ve de testi kebabı Kapadokya’yı bir çırpıda tanımlayan en başat kelimeler. Öyleyse lezzet anlamında en iyi testi kebabını bularak işe başlayalım dedik. Çünkü buralara kadar geldiyseniz iki çömlek kırdırmadan geri dönmek olmaz.

Şimdi diyeceksiniz ki “Testi Kebabı Kapadokya’ya ait değil bir kere!” Ya evet he he! Testi Kebabı aslen Yozgat işidir. Doğrudur. Ancak çömlekçilik bu bölgede oldukça gelişmiş bir zanaat ve de görsel anlamda testiler Kapadokya‘ya hem çok yakışıyor, hem de Kapadokya’nın renkleriyle çok uyumlu. Bu bağlamda Kapadokya’nın Testi Kebabının en mükemmel örneğini sunması konusunda büyük beklentiye sahibiz.

Bu minvalde Kapadokya’da birçok restoranda testi kebabını deneyerek en iyi testi kebabının izini sürdük. Lakin en beğendiğimiz ve suyuna tekrar tekrar banmak istediğimiz testi kebabı bir tek Millocal Restaurant‘ta oldu. Nedeni de şu: Diğer restoranlardakine göre daha basit tarifle, rafine, hilesiz ve tercihe dayalı (Koyun eti, dana eti) bir şekilde hazırlanması.

Genelde diğer örneklerinde testi kebabına et dışında domates, biber v.b. nevaleler eklenirken Millocal Restaurant‘da sadece kuşbaşı et, arpacık soğan, sarımsak ve tuz ile lezzet anlamında en rafine testi kebabı örneği yakalanmış.

Ağzı çamurla sıvanıp fırınlanmış çömleğin başının masanızın başında kırılması görsel alegorinin ilk sembolik değeri, ikinci sembolik değeri ise yine önünüze sıcak servis edilen sirli güveç tabak içerisine bu kırılan testinin içinden dökülen etlerin sularının çıkardığı “Cossss” sesi.

Eh görüntüsü bu kadar güzelken bir de testi içinde domates biber görmeden sadece etin kendi suyuyla pişen testi kebabının rayihası da bir başka oluyor. İşte öncelikle sırf bu sebeple Millocal Restaurant’taki kebap zihnimizde birinci sıraya oturuyor.

Eğer Kapadokya’da daha önce testi kebabı yediyseniz burayı da mutlaka deneyin, yok ilk kez deneyeceksiniz Testi Kebabı yemek için ilk adres olarak buraya yönelin.

Ne demişler? Kalp kıracağına testi kır. Hem nazarı bozmuş olursun, hem de karnını doyurursun.

Şimdiden giden herkese afiyet olsun. Giderseniz bizim de selamımızı iletin, kim bilir belki ikram görenlerden olursunuz.

Vessselam!

Millocal Restaurant
Millstone Cave Suits – Tekelli Mahallesi. Divan Sokak No 20. Uçhisar – Nevşehir
Tel: (0384) 219 22 88
Salih Seckin Sevinc

Harbiyiyorum.com kurucusu ve yazarı. 2009'dan beri yeme-içme üzerine keşifler yapıyor. Araştırıyor, yiyor, içiyor, videolar/fotoğraflar çekiyor, düşünüyor ve yazıyor. 2021 - "Ruhani" (Roman) 2018- "Ölüm Yolcusu Abdülüver'in Tuhaf Seyahatleri" (Roman) 2016 - "Harbi Yiyorum - Türkiye'de Harbiden Nerede Ne Yenir?" (Yemek Kitabı) 2015 - "Her Şeyin Başı Blog" (İş Kitabı) 2014 - "Social Media for Real" (İngilizce İş Kitabı) 2012 - "Pazarlama İletişiminde Sosyal Medya" (İş Kitabı) kitaplarının yazarı. 2018'den bu yana ODA TV "Lezzet Peşinde" köşe yazarı, Eylül 2019'da KRT'de "Harbi Yiyorum" programını hazırlayıp sundu. Şu anda "Nerede Ne Yenir?" cümlesinin altını doldurmaya ve lezzet keşiflerini/öğrendiklerini size aktarmaya devam ediyor.

2 thoughts on “Kapadokya’da En İyi Testi Kebabı Nerede Yenir? Millocal Restaurant, Uçhisar, Nevşehir

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir