FatihİstanbulKebapNE YİYELİMNEREDE YİYELİMTürkiye

Kapalıçarşı’da Şeyhmuz Kebap Nerede Yenir? Şeyhmuz Kebap Salonu, Kapalıçarşı, Fatih, İstanbul

Efendim Kapalıçarşı adeta Türkiye’nin minik bir prototipidir. Her şehirden ve inançtan insan bu kadim çarşıda babadan oğula, amcadan yeğene mesleğini icra eder. Hayat böyleyken binlerce esnafın olduğu Kapalıçarşı’da çok özel lezzetlerle karşılaşmanız da şaşırtıcı değildir. Bunlardan biri de Şeyhmuz Kebap Salonu ve onun spesiyali “Şeyhmuz Kebabı”dır.

Alemlerin rabbi olan Allah, memleketimizde çok az insana kendi ismiyle marka bir yemek inşa etmeyi nasip etmiştir. Bunlardan biri Beyti amcamızın Beyti ismini verdiği ve neredeyse her kebapçıda farklı bir yorumu bulunan Beytisi. Bir diğeri İskender beyefendinin İskender ismini verdiği buluşu, bir diğeri de soyadı Goralı olan bir ailenin özel sandviçidir. İşte bugün size benzer kategoride ele alınması gereken “Şeyhmuz Kebap”ı duyurmaktan mutluluk duyarız!

Rabbim sırlarını takdis etsin, “Şeyhmuz Kebap” bildik şişe çekilen kebap formunu değiştirmiş bir kebaptır. Kabeye yukarıdan bakmaya benzer. Yassıdır. Satır kıymasıdır. Bu bağlamda Keşan’ın Satır Et’ini andırır. Lakin satır ete sadece tuz ve karabiber atılırken Şeyhmuz Kebap’a kırmızı ve yeşil biber de eklenir. Böylece etin suyu, biberin suyu ile hemhal olur. Bu kebap işte bu yalın haliyle rahmetli Şeyhmuz amcamızın buluşudur. İsmi de bu yüzden Şeyhmuzdur. 

ete zırh çeken usta

Ustalık basit dokunuşlarla tüm bağlamı değiştirmeyi gerektirir. Gerçek ustalar da zaten ancak bu şekilde ve korkusuzca buluşlarını sergilerler… Şeyhmuz Kebap Salonu da işte böyle bir yerdir. Kebabı yine de sırlıdır.

Kapalıçarşı’nın hemen yakınlarında bulunan Şeyhmuz Kebap Salonu bazen sembusek çıkarır; sevenleri için lahmacunu da vazgeçilmezdir. Bir çaycısı vardır. Çayı masanıza bırakır ve “Şeker istiyor musunuz?” diye sorar. Evet derseniz, fırçalar. 

Kapalıçarşı’nın “Eyvallah” ı yoktur. Yine de Türkiye’deki vahşi kapitalizmin en eğlenceli yerlerinden biri olmasının nedeni çok kültürlülüğe açık olmasıdır.

Sulu ve yassı papya ve yeşil biberli şeyhmuz kebap.

Burası çok dillidir. Ağırlıklı Mardinlidir. Başka bir sürü kebabı vardır ama Şeyhmuz bir başkadır. Lezzetlidir. Alamet-i farikadır. Onu yemenin bir düsturu vardır ve her şeyden önce hatıradır.

Hele bir de Mardin’de yaptırıp getirdikleri bir Acur turşuları vardır ki, parmaklarınızı yalarsınız.

Haydi şimdi gidip yiyin bakalım; olur ki hakikatin lezzetini tadıp erenlerden olursunuz.

Vesselam.

Harbi Yiyorum Youtube kanalımıza abone olmayı unutmayın!
şeyhmuz kebap restoran dış cephe

Şeyhmuz Kebap Salonu
Mollafenari, Atik Alipaşa Medresesi Sokak 4/A, 34120 Fatih/İstanbul
Tel: (0212) 526 16 13

Salih Seckin Sevinc

Harbiyiyorum.com kurucusu ve yazarı. 2009'dan beri yeme-içme üzerine keşifler yapıyor. Araştırıyor, yiyor, içiyor, videolar/fotoğraflar çekiyor, düşünüyor ve yazıyor. 2021 - "Ruhani" (Roman) 2018- "Ölüm Yolcusu Abdülüver'in Tuhaf Seyahatleri" (Roman) 2016 - "Harbi Yiyorum - Türkiye'de Harbiden Nerede Ne Yenir?" (Yemek Kitabı) 2015 - "Her Şeyin Başı Blog" (İş Kitabı) 2014 - "Social Media for Real" (İngilizce İş Kitabı) 2012 - "Pazarlama İletişiminde Sosyal Medya" (İş Kitabı) kitaplarının yazarı. 2018'den bu yana ODA TV "Lezzet Peşinde" köşe yazarı, Eylül 2019'da KRT'de "Harbi Yiyorum" programını hazırlayıp sundu. Şu anda "Nerede Ne Yenir?" cümlesinin altını doldurmaya ve lezzet keşiflerini/öğrendiklerini size aktarmaya devam ediyor.

One thought on “Kapalıçarşı’da Şeyhmuz Kebap Nerede Yenir? Şeyhmuz Kebap Salonu, Kapalıçarşı, Fatih, İstanbul

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir