Kapanan RestoranlarMezeMuğla

Bodrum Merkez’de Meze Nerede Yenir? 37 Meze, Merkez, Bodrum, Muğla (Dikkat: Bu Restoran Kapanmıştır!)

Not: Bu restoran kapanmıştır. Sadece tarihi arşivlerde bulunması adına yazı saklanmaktadır.

Bodrum Meyhaneler Sokağı’ndayız. Neredeyse İstanbul’daki Çiçek Pasajı’nın içerisindeki meyhanelerin bulunduğu “U” şeklindeki alanın birebir kopyası bir dönemeci döner dönmez görüyoruz 37 Meze‘yi. Klasik Bodrum tarzı kareli pamuk mavi beyaz masa örtüleri olan bir meyhane burası. Ama işin aslı sadece bundan ibaret değil!

Çünkü 37 Meze Bodrum Merkezin mezede incisi.

Sokağın çıkışına doğru sağda kalan meze dolabını incelemeye başlıyoruz. Dolabın başında Remzi Kurşan var. Kendisi 37 Meze’deki mezelerin şefi. “Taze mi bunlar?”  diye soruyoruz.

Taze olmaz mı? Taptaze.” diyor. Zaten hallerinde belli, lakin öyle deyince biz de en yakın masaya hiç düşünmeden çöküyoruz. Onca renkli çeşidi görünce zaten gitmeye niyetimiz de yok. Levrek marin, köpoğlu, atom, barbunya pilaki, pancar, börülce ilk gözümüze çarpanlar… Gersi ise evlere şenlik.

Remzi Kurşan 37 Meze Bordum Merkez

Bembeyaz ve beklediğimizin üstünde büyük porsiyonlar halinde tabaklarda geliyor mezeler. Zaten bu şekilde 4 tane meze yesen doyarsın. Ancak hepsinden yemek istiyorsun. Gözümüze çarpan bir diğer önemli detay: Rakı bardakları! Hepsi özel imalat.  Çay bardağı gibi, değil gibi. Görmeniz lazım.

Burada var bir keramet belli. Bu yüzden “Kim buranın işletme sahibi?” diye soruyoruz. İşetmenin sahibi Aydın Uluç Göç, Hüseyin Göç ise babası…Hüseyin bey İstanbul’da yılların mekan işletmecisi. İşine hakim son derece bilgili biri. Lezzeti de biliyor işletmeciliği de. 37 Meze’yi açalı 1,5 yılı geçmiş. Mekan aslında el değiştirmiş ve bu durum aslında pek de isabetli olmuş.

Neden 37 Meze?” diye soruyoruz. “37 Meze İstanbul Nişantaşı’ndaki mekanımızın kapı numarası.” diyor. Daha önce İstanbul’da Milli Reasürans Çarşısı içerisinde bir mekanları varmış. Ustalık dönemini şimdi Bodrum merkezde yapmaya karar vermişler.

Atom Meze, 37 Meze Bodrum

Bodrum’daki mekanı alır almaz mezeleri ve ara sıcakları çeşitlendirmişler. Üstelik çok da güzel çeşitlendirmişler. Bazı mezeleri öyle bir yorumlamışlar ki patentlenmeyi hakediyorlar, o derece! Mesela “Atom” bu zamana kadar tattıklarımız arasından çok ama çok farklıydı. Acıyı nötralize edecek ve dengeleyecek sırlı bir ürün kullanmışlar. Dijon hardallı levrek marin hafızamızda direk yer etti. Levrek Levenge dedikleri fesleğen soslu bir mezeleri var ki gerek görüntüsü, gerek rayihası ve lezzeti ile sizi doğrudan alıp Yunan adalarına kadar götürüp geri getiriyor.

Bir de aklımızda diğer yer eden lezzetlerden biri de hem sıcak, hem de soğuk servis edilebilen “Balıklı Pazı Dolması“ydı. İçerisinde somon ve karides olan “Balıklı Pazı Dolması” da 37 Meze’nin iddialı lezzetleri arasında. Bir de unutmadan sosya soslu uskumruyu da hafızamızda yer edenlere ilave edelim.

Mezelerden ara sıcaklara gelmeye yeriniz kalırsa Balık Köftesi‘ni mutlaka deneyin. Normalde biz Balık Köftesi’ne burun kıvıranlardanız ancak bu köftede ne ağır bir balık kokusu, ne de mideyi rahatsız edecek bir baharat vardı. Hatta bugüne kadar yediğimiz en güzel balık köftesi olarak not ettik bile.

Bir değişik lezzet de balık simidi oldu. Susama bulanmış ve özel sosla birlikte sunulan balık simidi de bizim için yeni bir deneyim oldu. Farklı bir tercih olarak sizin de aklınızda bulunsun.

Meze Çeşitleri, 37 Meze, Bodrum, Muğla

Sonuç olarak balığa yer kalmadı tabii. Eh bunca güzel meze ile hasbihal olunca karnımız ziyadesiyle doydu. Üstelik porsiyonları da kocaman yapmışlar. Biz ilerleyemedik ama eğer dört kişi giderseniz ortaya finalde bir balık söylerseniz bu iş tamamdır.

İşinin ehli ve işinizi güzel yapan insanlara saygımız sonsuz. 37 Meze’de de olağanüstü bir emek, bilgi ve tecrübe var. Bodrum’a yolunuz düşerse mutlaka uğrayın ve bizden de selam söyleyin.

Mezeyi seven, güzel yorumlayan ve yemesini bilen herkese selam olsun!

37-meze-bodrum-balkicilar-carsisi

37 Meze
Çarşı Mahallesi, Cevat Şakir Caddesi, 1037 Sokak, No 17, Bodrum, Muğla
Tel: 0252 3130128Salih Seckin Sevinc

Harbiyiyorum.com kurucusu ve yazarı. 2009'dan beri yeme-içme üzerine keşifler yapıyor. Araştırıyor, yiyor, içiyor, videolar/fotoğraflar çekiyor, düşünüyor ve yazıyor. 2021 - "Ruhani" (Roman) 2018- "Ölüm Yolcusu Abdülüver'in Tuhaf Seyahatleri" (Roman) 2016 - "Harbi Yiyorum - Türkiye'de Harbiden Nerede Ne Yenir?" (Yemek Kitabı) 2015 - "Her Şeyin Başı Blog" (İş Kitabı) 2014 - "Social Media for Real" (İngilizce İş Kitabı) 2012 - "Pazarlama İletişiminde Sosyal Medya" (İş Kitabı) kitaplarının yazarı. 2018'den bu yana ODA TV "Lezzet Peşinde" köşe yazarı, Eylül 2019'da KRT'de "Harbi Yiyorum" programını hazırlayıp sundu. Şu anda "Nerede Ne Yenir?" cümlesinin altını doldurmaya ve lezzet keşiflerini/öğrendiklerini size aktarmaya devam ediyor.

2 thoughts on “Bodrum Merkez’de Meze Nerede Yenir? 37 Meze, Merkez, Bodrum, Muğla (Dikkat: Bu Restoran Kapanmıştır!)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir