ÇanakkaleEkmekKapanan Restoranlar

Bozcaada’da Ada Ekmeği Nerede Yenir? Patiska Bağ Evi, Ali K. Erol, Çanakkale (Dikkat: Bu Mekan Kapanmıştır!)

Not: Bu restoran kapanmıştır. Sadece tarihi arşivlerde bulunması adına yazı saklanmaktadır.

Bir ekmek düşünün. Düşündünüz mü? Şimdi o düşündüğünüz ekmeği bırakın, silin kafanızdan. Çünkü sizi gerçek ekmek ile tanıştıracağız. Bu ekmeğin ismi “Ada Ekmeği“. Patiska Bağ Evi’nin Ali Shiro’su (Ali K. Erol) tarafından yapılan bu nimet Türkiye’de son yılların en popüler olayı dostum! Siz de adaya gelip yesenize.

İşin aslı, Ada Ekmeği şu sıra gerçekten adada yeniyor. Yani sen şimdi Ali’nin Instagram hesabından bakıp da sipariş vermek istersen “Bekle babam bekle” sırasına girersin bir kere. Ama Patiska Bağ Evi’nin sahibi Oya ile yaptıkları gizli biat sayesinde bu mekanda leziz ekmekleri tatmanız her zaman daha olası.

Peki bu insanlar kimdir? Nedir yani? Neyin kafasını yaşarlar? Ali ekmek yapar, Oya yemek yapar, Shiro ise havlar. Olay bu kadar basit aslında. Ama rahmetli Steve Jobs ve bilimum büyük insanın dediği gibi “Basit zordur.

ada-ekmegi-ali-k-erol-bozcaada-01

Aslında Ali’ye sorsan “Ben gerçek ekmek yapıyorum” der. Günde 3 vardiya çıkarabilsinler diye endüstriyel mayalarla yapılan ekmeklerin aksine ekşi maya kullanarak üretir ekmeklerini. Ekşi Maya dediğin ise bizim beyaz ekmekte alıştığımızın aksine doğal mayadır. Bu ekşi mayayı evladı gibi besleyip büyütür Ali. Daha sonra yine bu mayayı memleketten seçtiği en iyi çavdar ve buğday örnekleri ile evlendirir. Birkaç artizan hareketle kalıplara dökülen ekmek hamurları saatlerce maya ile güzelleşip kabarmaya başlar. Zamanı gelince de fırını boylar.

Daha sonra Ali fırından çıkan ekmekleri soğumaya bırakır ve patiskalara sarar, üzerinde “Ada Ekmeği” yazan kraft kağıdı yerleştirir ve  güzelce paketleyip kalınca bir iple bağlar. İşte oldu size gerçek ekmek. Yani: Ada Ekmeği! Nasıl? Zahmetli değil mi? Öyle bas beyaz unu, yapıştır sanayi mayasını, salla gitsinle olmuyor bu işler Salih abiii!

ada-ekmegi-bozcaada-02

Hal böyle olunca Ada Ekmeği şifalı da oluyor tabii, hazmı kolaylaştırıyor, şekere teğet geçiyor, mide rahatsızlıklarınızı gideriyor, besin değeri insanı coşturuyor, her şey muhteşem oluyor, oluyor da oluyor… İyisi mi ekmeğin alamet-i farikalarını bizzat Ali size kendisi anlatsın. Bunun için yapmanız gereken 3 tane şey var. 1. Bozcaada’ya gelmek ve Ali’yle bizzat tanışmak. 2. Ali’nin Instagram hesabını takibe alıp (@alishiro) muhabbete başlamak 3. Ali’ye e-mail göndermek. (alierol78-et-gmail.com) Cevap veriyor. Kesin bilgi.

Aynı şekilde Ali’nin ekmeklerinden sipariş de edebilirsiniz. Ancak sıraya girmeniz gerekiyor. Yok ben sıraya girmem derseniz mahalle fırını opsiyonunuz her zaman cebinizde tabii. Bakınız şöyle ekmekler yapıyor Ali; Tam Buğday, Cevizli Tam Buğday, Tam Çavdar, Cevizli Tam Çavdar. Oh yeah!

Şimdilerde Ali’nin muhammalı bir çalışması var. Sürprizli tabii. Neyse efendim. Ülkemizde bir Ada Ekmeği Yetiştiricisi kolay yetişmiyor gördüğünüz gibi.

Öpüyoruz. Vesselam…

ali-k-erol-ada-ekmegi-04

Patiska Bağ Evi
Kocamış Deresi Mevkii – Bozcaada
Tel: 0534 776 92 92 (Bu Patiska Bağ Evi’nde Ali’nin telefonu değildir. Oya’nın telefonudur. Ona e-maille ulaşın lütfen.)

Salih Seckin Sevinc

Harbiyiyorum.com kurucusu ve yazarı. 2009'dan beri yeme-içme üzerine keşifler yapıyor. Araştırıyor, yiyor, içiyor, videolar/fotoğraflar çekiyor, düşünüyor ve yazıyor. 2021 - "Ruhani" (Roman) 2018- "Ölüm Yolcusu Abdülüver'in Tuhaf Seyahatleri" (Roman) 2016 - "Harbi Yiyorum - Türkiye'de Harbiden Nerede Ne Yenir?" (Yemek Kitabı) 2015 - "Her Şeyin Başı Blog" (İş Kitabı) 2014 - "Social Media for Real" (İngilizce İş Kitabı) 2012 - "Pazarlama İletişiminde Sosyal Medya" (İş Kitabı) kitaplarının yazarı. 2018'den bu yana ODA TV "Lezzet Peşinde" köşe yazarı, Eylül 2019'da KRT'de "Harbi Yiyorum" programını hazırlayıp sundu. Şu anda "Nerede Ne Yenir?" cümlesinin altını doldurmaya ve lezzet keşiflerini/öğrendiklerini size aktarmaya devam ediyor.

3 thoughts on “Bozcaada’da Ada Ekmeği Nerede Yenir? Patiska Bağ Evi, Ali K. Erol, Çanakkale (Dikkat: Bu Mekan Kapanmıştır!)

  • ismail mutlu

    ekmekleriniz tam da ninemin yaptığı gibi güzel görüanüyor. ama tadının nasıl olduğunu bilmiyorum. ada ya gelmeden nasıl temin ederiz. kargo ile satışınız varmı ve de fiatı kaç para

    haırlı işler diler şimdiden teşekkür ederim

    Yanıtla
  • yaptığınız üretim tarzı değerli olup aslında doğal yaşam standartlarının vazgeçilmez mihenk taşı ve toplumları eğitimden önce uygulanması gereken organik ve doğal ürün üretim le mümkündür şu anda aynı ekmek tarzı ekşi meyelı ekmekle beraber farklı aromalı çeşitleride sağlıklı yaşama katkı sunacak ürünler mümkündür aydın kuşadasında üretim yerim ancak mardinden de kadim tatlarımız vardır baba mesleğim olmakla beraber eğitimci kimliğiğmle bu sektöre katkı ve bu üretim tarzının ülkemizin her alanında olması sizin gibi çalışma yapan rkadaşların kolllektif işbirliği ve paylaşımların dahada gelişmesi dileğiyle başarı ve daha güzel projelere selamlar gürsel hoca

    Yanıtla

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir